Na Hrádečku Václav Havel často psal a přijímal návštěvy. Na snímku s Ladislavem...

Na Hrádečku Václav Havel často psal a přijímal návštěvy. Na snímku s Ladislavem Smoljakem. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Kofi Annan, Albrightová, Smoljak. Na Hrádečku Havel přijímal slavné

Na svou chalupu v Podkrkonoší jezdil Václav Havel bezmála půl století a byl s ní i krajem kolem Trutnova spjatý. Hrádeček Havlovi koupili v roce 1967 za asi 25 tisíc korun. Za svoje největší dílo, které vzniklo při rekonstrukci chalupy, považoval prezident unikátní plot.

V osadě kousek Trutnova Václav Havel napsal svá nejslavnější díla, vznikaly zde Charta 77 i Několik vět. Za prvním českým prezidentem sem přijel dokonce i generální tajemník OSN.

Usedlost původně vlastnila rodina Fischerů - sudetských Němců, kteří museli svůj domov opustit při odsunu v roce 1945. Poté na Hrádečku hospodařil nový český majitel, jenž v roce 1967 asi za 25 tisíc korun prodal chalupu Havlovým.

Havlův Hrádeček

Kdo všechno tam jezdil

Herci - Pavel Landovský, Jan Tříska, Vlasta Chramostová

Spisovatelé - Pavel Kohout, Ivan Klíma, Ludvík Vaculík

Muzikanti - Marta Kubišová, Jaroslav Hutka, Vlasta Třešňák, Svatopluk Karásek, The Plastic People Of The Universe, DG 307, Psí vojáci

Politici - generální tajemník OSN Kofi Annan, ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, velvyslankyně USA v Československu a v České republice Shirley Temple Blacková, polský disident a politik Jacek Kuroň

Premiéry na Hrádečku Václav Havel - Audience (1976)

The Plastic People Of The Universe - Pašijové hry velikonoční (1978)

Na začátku 70. let, kdy byl Václav Havel komunisty vypuzen z veřejného života a disent byl teprve v začátcích, věnoval budoucí první český prezident hodně času rekonstrukci své chalupy. Dočasně se stal amatérským projektantem, stavbyvedoucím i dodavatelem, když svým mercedesem vozil zedníkům i vápno z vápenky.

"Mým největším vlastním stavebním dílem byl plot. Takový ne úplně obvyklý plot. A na ten jsem pyšný dodnes. Jednou jsme ho už museli nechat vyměnit, ale ten nový je na můj příkaz přesnou kopií toho původního," nezapomněl zdůraznit Havel vždy, když přišla řeč na jeho chalupu.

Mohlo by z Hrádečku vzniknout muzeum?

Hrádeček nebyl jen Havlovým zamilovaným místem, a dějištěm důležitých politických událostí, ale v 70. a 80. letech i jedním z hlavních center nezávislého kulturního dění v Československu.

V normalizačních letech se stala samota pod hrádkem Břečštejnem i přes neustálý dohled Státní bezpečnosti oázou svobody a necenzurované kultury s veselými zahradními slavnostmi, neformálními setkáními zakázaných spisovatelů i koncerty.

Jezdily tam především osobnosti, jimž komunistický režim pro jejich politické či náboženské přesvědčení zcela znemožnil publikovat či se jinak veřejně prezentovat.

Pro pořadatele Open Air Music Festivalu v Trutnově Martina Věcheta se místo postupem času stalo kultovním. "Jsem přesvědčen, že to tak necítím zdaleka sám. Proto si myslím, že by neopakovatelná atmosféra Hrádečku měla být zachována i pro další generace třeba jeho přeměnou na muzeum."

Olga a Václav Havlovi koupili chalupu v Podkrkonoší v roce v roce 1967.

V neděli se Hrádeček stal jedním z improvizovaných pietních míst, kde lidé uctívali Václava Havla.

Pravidelnými návštěvníky Hrádečku byli herci, spisovatelé i hudebníci. Členům kapely The Plastic People Of The Universe, jejichž vykonstruované trestní stíhání v roce 1976 bylo hlavním impulsem pro vznik Charty 77, Havel na Hrádečku uspořádal koncert.

"Václav Havel chápal jejich hudbu a věděl, že to, co komunistickým papalášům vadí, nejsou jen z jejich pohledu neslušné texty, ale sama podstata hudby, prostě elektrická kytara. Neváhal udělat něco, co by si zdaleka každý netroufl: v roce 1978 sezval mnoho desítek lidí, aby si poslechli koncert, na kterém Plastici uvedli své Pašije," zavzpomínala před časem novinářka a pravidelná účastnice hrádečkovských disidentských setkání Petruška Šustrová.

Havel o Hrádečku

"Hrádeček pociťuji jako svůj existenciální domov. Nejsem starousedlík, nenarodil jsem se tady, ale po těch třiačtyřiceti letech, co sem jezdím, snad mohu říci, že jsem trošku srostlý s tímto městem a krajem," vyznal se Václav Havel, když vloni v Trutnově přebíral čestné občanství a kulturní cenu za mimořádný přínos české a světové kultuře a propagaci města.

"Byla to kulturní událost, přesahující dvorek na Hrádečku, a navíc gesto vzdoru," dodala. Nejen proto se Havlova chalupa za minulého režimu stala předmětem trvalého zájmu komunistické Státní bezpečnosti, která si přímo proti ní zřídila svoji pozorovatelnu.

Za prezidentem jezdili na Hrádeček světoví politici

Na svou chalupu na Hrádečku odjel Václav Havel i v pátek 17. listopadu 1989, kdy brutální zásah policie proti studentské demonstraci odstartoval rychlé zhroucení komunistického režimu v Československu, jež završilo Havlovo zvolení prezidentem republiky.

Díky Václavu Havlovi se Hrádeček v červenci 1999 zapsal do dějin české i světové politiky, když na něj přijel generální tajemník OSN Kofi Annan, aby s českým prezidentem projednal situaci v Kosovu. Na Hrádeček zavítala i ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová.

Pro většinu místních lidí byl však Václav Havel jen tváří z televize stejně jako pro zbytek veřejnosti. "S panem Havlem jsem se nikdy osobně nesetkala. Většinu času trávil na své chalupě, nakupovat k nám nejezdil, a pokud měl obci jako vlastník nemovitosti uhradit nějaký poplatek, tak to učinil vždy v termínu, ale bezhotovostně," uvedla starostka Vlčic Eva Havrdová.

19. srpna 2009


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video