Jan Veselý v dresu Washingtonu Wizards

Jan Veselý v dresu Washingtonu Wizards | foto: AP

Veselého poprvé: mezi hvězdy NBA se mladý Čech uvedl i efektní smečí

• 67
První body, první ovace - i první porážka. Jan Veselý vstoupil do světa basketbalové NBA sedmi body a třemi doskoky, jeho Washington Wizards však v úvodním přípravném duelu proti Philadelphii 76ers podlehli 78:103.

Zpráva číslo jedna je pozitivní. Zní: Jan Veselý se v NBA neztratí. Třetí český zástupce v historii soutěže sice vstoupil na palubovku skromně, už od druhého střídání však nervozitu setřásl a přestal se bát míče. Se sedmi body se stal pátým nejlepším střelcem Wizards, na hřišti strávil 22 a čtvrt minuty.

A zapsal si mnohá poprvé.

První vteřina

Ta chvíle na konci 10. minuty: po Jiřím Zídkovi a Jiřím Welschovi má český basketbal třetího hráče v NBA. Veselý totiž střídá pivota Andraye Blatche (s 18 body nejlepšího muž svého týmu).

Jednadvacetiletý hráč se postavil na křídelní pozici a za úkol dostal obranu Evana Turnera, dvojky loňského draftu do NBA. První svěřený časový úsek trval osm minut,

Úlohu Jana Veselého v plánech kouče Flipa Saunderse však není snadné rozšifrovat, Vždyť od druhého vstupu se český mladík pohyboval vyloženě pod košem, kde se přetlačoval s pivotmanem Spencerem Hawesem, A určitě si nevedl špatně.

První zápis

Do statistik duelu se Veselý stihl zapsat ještě v první čtvrtině, k překvapení zámořských odborníků to bylo obranným doskokem, vytýkanou slabinou. Do konce duelu pak Veselý přidal ještě dva další doskoky, oba útočné.

První střela

Dlouhé čekání na Veselého premiérový střelecký pokus si čeští fanoušci museli krátit sledováním dalších noviců v dresu Wizards. Chris Singleton se blýskl dvěma ukázkovými bloky - mimochodem, v této statistice Veselý na čárku nedosáhl.

A s krásnou akcí se vytasil i Shelvin Mack. Ujal se míče, nasadil sprint směr obroučka a okamžitě zakončil - navíc si vynutil faul a z trestného hodu se nezmýlil. Přesně takové akce se čekají od Veselého.

Následuje první Veselého střela a s ni i...

První body

Sedmnáctá minuta, Jordan Crawford uvolňuje Veselého a ten se napřahuje a po výskoku ze střední vzdálenosti skóruje "nothing but net" aneb posílá míč čistě skrz obroučku.

Ve druhé půli se odchovanec příborského basketbalu střelecky osmělil ještě víc. Na place byli všichni tři nováčci, a tak přišel čas vzít na sebe odpovědnost. V podobné pozici jako napoprvé zůstala i tentokrát obroučka nedotčena, Veselý totiž zcela minul zařízení.

První nájezd

Vzápětí si český hráč troufá na razantní útok ke koši. Skončil neúspěšným pokusem, ale především Hawesovým faulem. Veselý trestá jednou úspěšnou šestkou.

A nájezd si v rámci svého nejaktivnějšího ze tří vstupů brzy zopakuje - tentokrát už skóruje za dva body. Mezitím ovšem stíhá vyplnit i dvě další kolonky - první faul a první ztráta.

V poslední dvanáctiminutovce pak přišlo to, nač mnozí příznivci netrpělivě čekali:

První spektakulární kousek

Veselý přijímá výzvu k akci "alley-oop" - po nahození od rozehrávače Macka zpracovává míč pravačkou a víc než efektně smečuje. Parádní kousek, který zaměstnává televizní režii i komentátory zápasu.

Co zatím nepřišlo? .

První výhra

Byl to sice jenom zápas přípravný, přesto se zdá, že Wizards a Jana Veselého čeká těžký rok. Loni průměrná Philadelphia 76ers uštědřila týmu z hlavního města Spojených států porážku o 25 bodů, přitom už v poločase vedla 56:35 a ve třetí části hry náskok narostl dokonce na 40 bodů.

Washingtonu začal vlak ujíždět ve druhé čtvrtině. S týmem se "svezl" i Veselý, přestože zásadní chyby neučinil, ve statistice plus/minus pobytu na hřišti se s 12 zápornými body dělil v poločase o předposlední místo, hůř na tom byla jen hlavní hvězda týmu John Wall (-14),

Na konci zápasu jsou ovšem statistiky k domácímu číslu 24 příznivější: - 6, tedy naopak čtvrtý nejlepší výsledek z celého týmu. Zato Wall se propadl až na -24.