Na Hrad se vrátil Svatovítský poklad. Klaus věří, že přitáhne turisty

  • 3
Svatovítský poklad se po 21 letech vrátil do kaple svatého Kříže na Pražském hradě. Novou stálou expozici slavnostně otevřeli prezident Václav Klaus a arcibiskup Dominik Duka. Návštěvníci uvidí například zlatý relikviářový kříž, který nechal zhotovit Karel IV. a bývá vystavován spolu s korunovačními klenoty.

"Jsem velmi rád, že se nám podařilo opět něco přidat, co návštěvníci České republiky, Prahy a Pražského hradu mohou navštěvovat," uvedl prezident s tím, že expozice s pokladem bude velmi cennou částí prohlídky Hradu.

Prezident Václav Klaus otevřel expozici Svatovítského pokladu v kapli sv. Kříže.

Zdařila se podle něj i rekonstrukce kaple.

Svatovítský poklad, jehož historie sahá až ke svatému Václavovi, opatruje od vzniku pražské diecéze v roce 973 Metropolitní kapitula u sv. Víta.

Sbírku významně rozšířil ve 14. století Karel IV., který při svých cestách po Evropě shromáždil cennou kolekci ostatků svatých. Uměleckou hodnotu mají především zdobené relikviáře, ve kterých byly ostatky po staletí přechovávány. Sbírka patří mezi největší chrámové poklady v Evropě.

Hrad chystal otevření výstavy před Vánocemi i proto, aby mohli návštěvníci Hradu o adventu vidět poklad spojený s křesťanskou tradicí a českou historií. Zájemci o expozici ale musí počítat se vstupným 300 korun.

Z expozice Svatovítského pokladu v kapli sv. Kříže.

Slevy neplatí pro děti, ani seniory, dva dospělí s dětmi si mohou koupit rodinné vstupné za 600 korun. Celá školní třída zaplatí 150 korun. Počet návštěvníků v kapli bude omezený. Nejvýše do ní bude moci vstoupit 45 lidí.

Nejvzácnější části pokladu včetně zlatého korunovačního kříže s ostatky dřevěného kříže a trnové koruny Ježíše Krista jsou umístěny v hlavní lodi kaple. Působivost expozice umocňuje to, že zlatem a drahými kameny zářící klenoty vystupují v nasvícených schránkách z šera kaple. Mezi nejstarší vystavené památky patří dřevěný hřeben svatého Vojtěcha z konce 11. století. Lidé mohou vidět také svatováclavský meč a prapor svatého Jiří.

Některé jejich části přitom mohou pocházet až z 10. století, řekla během pátečního otevření novinářům autorka expozice Ivana Kyzourová.

Na Hradě si lze vybrat mezi ruským a českým pokladem

Na Hradě se minulý týden za účasti ruského prezidenta Dmitrije Medveděva otevřela výstava Carský dvůr pod žezlem Romanovců. Expozice v Císařské konírně představuje vzácné památky moskevského Kremlu spojené se slavnou carskou dynastií. Lidé si tak od pátku mohou na Hradě vybírat mezi českým a ruským "pokladem". Za prohlídku kremelské sbírky přitom zaplatí podstatně méně než za svatovítský poklad. Základní vstupné do Císařské konírny je 160 korun a například senioři tam zaplatí 80 korun.

Svatovítský a kremelský poklad na dotaz novinářů porovnával i Klaus. "Jakkoliv se mi zdál úžasný ten kremelský poklad, tak když jsem dnes procházel kapli svatého Kříže, řekl jsem si, že se dají docela srovnat a obstáli jsme velmi dobře," řekl prezident.

Duka při slavnostním otevření výstavy zdůraznil, že svatovítský poklad nemá jen historickou materiální hodnotu. "Skrývá se v něm ještě větší poklad - láska k Bohu a láska k této zemi," řekl.

Svatovítský poklad byl v dvorní kapli Pražského hradu vystaven v letech 1961 až 1990. Pak ale byla kaple na dlouhá léta uzavřena kvůli obavám o bezpečnost pokladu a nevyhovujícímu prostředí. Po kompletní rekonstrukci kaple se do ní teď expozice pokladu vrací.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video