Jen jsem hájil zájmy ČR, odmítá korupci exministr Barták

  • 257
O žádný úplatek jsem si neřekl, má kauza je zmanipulovaná a odporuje zákonu. Tak reaguje exministr obrany Martin Barták na obvinění z podvodu a přijetí úplatku v souvislosti se sporem mezi firmami Tatra a Praga a nákupem armádních tater. Barták kvůli své obraně svolal tiskovou konferenci, kde ale odmítl odpovídat na dotazy některých novinářů.

"Médii nezmiňovanou realitou je, že jsem se na nákupu vozidel Tatra nijak nepodílel," zopakoval na tiskové konferenci několikrát Barták. Také velmi rozhořčeně komentoval to, že se o obvinění dozvěděl z novin dřív, než vůbec padlo.

"Pomstil" se tak, že odmítl odpovídat na otázky novinářů společnosti MAFRA a.s. Právě reportéři MF DNES případ údajné korupce zveřejnili jako první.

"Nechápu, že si najednou po třech letech bývalý velvyslanec Cabaniss vzpomněl, že se na schůzce ve Washingtonu stalo něco, co by mohlo být vykládáno jako korupce. Jestli k nějakému korupčnímu jednání opravdu došlo, tak ještě v době, kdy jsem na ministerstvu vůbec nebyl," tvrdí exministr obrany. Uplácet se tak podle něj mohlo už při samotném prodeji společnosti Tatra v roce 2003.

Žalobci postupovali nezákonně, tvrdí Bartákův obhájce

Barták prý hájil zájmy České republiky a českých podnikatelů. Na schůzce v únoru 2008 prý tlumočil tehdejšímu premiérovi Mirku Topolánkovi. Tomu se nelíbilo, že Američané, kteří Tatru koupili, chtějí od dodávek odříznout českou firmu Praga. Barták byl v té době na obraně náměstkem ministryně obrany Vlasty Parkanové.

Fotogalerie

Exministr obrany Martin Barták na tiskové konferenci komentuje obvinění z
Exministr obrany Martin Barták na tiskové konferenci komentuje obvinění z

Exministr Barták reaguje na obvinění z korupce, vpravo je snímek z jednání, na kterém měla padnout žádost o úplatek.

Zobrazit fotogalerii

"V rámci zmiňovaného rozhovoru jsem přeložil větu v tom smyslu, že by bylo dobré, aby se společnost Tatra vyrovnala se společností Praga, neboť když Tatra získávala zakázku ministerstva obrany, napřímo deklarovala, že se jedná o podporu českého průmyslu a největšího českého subdodavatele ze zakázky přitom vyhodila," tvrdí Barták.

"Zdůrazňuji, že na jednáních o nákupu tatrovek jsem ani jednou nebyl, a nemohl jsem ho proto jakkoli ovlivnit," dušuje se Barták.

Bartákův advokát Josef Monsport zdůraznil, že policie při prověřování celé kauzy postupovala velice nestandardně. Podle obhájce ale kriminalisté Bartáka stíhat nechtěli a učinili tak až na přímý pokyn státního zástupce. Problém je prý ale v tom, že tak rozhodl žalobce, který kauzu vůbec neměl řešit. Usnesení o zahájení trestního stíhání je podle Monsporta nezákonné a v nejbližší době hodlá podat za Bartáka proti obvinění stížnost.

Barták prohlásil, že při diskutované schůzce české vládní delegace poblíž Washingtonu koncem února 2008 jen tlumočil tehdejšímu premiérovi Mirku Topolánkovi. "Chtěli jsme jen slušnost a hájili jsme zájmy ČR," řekl Barták.

Případem se policie začala zabývat poté, co velvyslanec USA v Česku William J. Cabaniss řekl MF DNES, že si někdejší náměstek z ministerstva obrany Barták (později se stal ministrem a vicepremiérem) řekl o úplatek. Peníze měly vyřešit problémy s armádní zakázkou na nové tatrovky (více zde).

Podle Bartáka ale byla jednání přítomna řada lidí. Navíc výpověď Cabanisse prý byla velice obecná a rozhodně z ní nevyplývá, že by si Barták řekl o úplatek. 

Dlouhá práce policie

Advokát Monsport si postěžoval i na přístup policie. "Policisté například prověřovali účty pana Bartáka i účty jeho rodiny, i když k tomu neměli jediný důvod. Dokonce je zajímalo, kde trávil v roce 2010 zimní dovolenou, i když ve věci celou dobu jde o schůzku z února 2008," nechal se slyšet Monsport. Celé vyšetřování prý také běželo neúnosně dlouho a mělo za cíl Bartáka pošpinit, aby byl po celou dobu ve špatném mediálním světle.

"Obvinění navíc připomíná ten pověstný dort, který pekl pejsek s kočičkou, také z něj bolí břicho. Je v něm také spousta rozporů," tvrdí Monsport. Barták měl celou tiskovou konferenci za hlavou webovou adresu novodoba-inkvizice.cz, stránky ovšem nefungují a není tak jasné, jaká je jejich funkce.

Policie obvinila bývalého ministra obrany Martina Bartáka a majitele zbrojařské firmy MPI Group Michala Smrže z podvodu a přijetí úplatku. Údajně se toho dopustili při nákupu armádních tater. (více si o obvinění můžete přečíst v tomto článku)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video