Momentka z utkání Rumunsko - Japonsko | foto: handballbrazil2011.com

Házenkářky Japonska vzaly bod Rumunkám, Brazilky otočily proti Francii

• 6
O překvapení na účet favorizovaných Rumunek se na světovém šampionátu v Brazílii postaraly házenkářky Japonska. V hektickém závěru dokázaly uhrát cennou remízu 28:28 a připravily tak evropské soupeřky o první bod na turnaji.

Japonky předvedly proti bronzovému týmu z posledního ME skvělý finiš. Ještě minutu a půl před koncem prohrávaly o tři branky, ale nevzdaly se a v poslední vteřině vyrovnaly.

"Z hlediska diváků to musela být skvělá podívaná, dramatická a peprná. Potvrdilo se, že házenkářský zápas končí po šedesáti minutách, ne dříve," vzal remízu sportovně rumunský kouč Radu Voina.  "My jsme teď strašně šťastní a pořád držíme šanci na postup do osmifinále," radoval se trenér Japonska Kjungjong Hwang.

Skvěle si v domácím prostředí vedou Brazilky, které na mistrovství světa vyhrály i třetí střetnutí a vedou svoji skupinu. Proti favorizovaným Francouzkám senzačně otočily průběh zápasu, v němž prohrávaly 10:18, ale nakonec se těšily z výhry o čtyři branky.

"Vyrovnat sedmigólovou ztrátu se zdá proti takovému týmu skoro nemožné, ale my jsme neztratily víru a povedlo se nám to," pochvalovala brankářka Chana Massonová, která se stala hrdinkou divokého utkání. Ve druhém poločase povolila vicemistryním světa pouhých pět branek a její úspěšnost zákroků se vyšplhala až k neuvěřitelným sedmdesáti procentům.

Podívejte se, jak Brazilky zničily Francii:

Africká ženská házená je na vzestupu. Po Pobřeží Slonoviny, které nejprve sehrálo dramatickou partii se Švédskem a nyní získalo dva body po vítězství nad Argentinou, potrápil na světovém šampionátu favorita další tým z černého kontinentu. Černá Hora až po velkém boji udolala Angolu 28:26, která na turnaji prohrála teprve poprvé. Povedený den Afričanek potvrdilo Tunisko triumfem nad Kubou.

Jiné týmy outsidery zůstávají. Uruguay inkasovala další drtivou prohru - tentokrát od Švédska - a ve třech zápasech inkasovala 112 gólů, zatímco jich vstřelila 39. Ještě mnohem hůř je na tom Austrálie, která se proti Ruskám zmohla jen na osm branek a obhájkyně titulu dokonce předvedly málo vídanou sérii 27 gólů za sebou, aniž by ji přerušila úspěšná trefa soupeře.