ČESKÝ SOUBOJ. Tomáš Fleischmann z Floridy před brankářem Washingtonu Michalem

ČESKÝ SOUBOJ. Tomáš Fleischmann z Floridy před brankářem Washingtonu Michalem Neuvirthem. | foto: AP

Fleischmann se bodově prosadil proti Neuvirthovi, Vrbata táhl Phoenix

• 8
V den, který se zapíše do historie NHL vznikem nových čtyř konferencí namísto pro současnou sezonu ještě stále platných šesti divizí, bylo v pozadí dané novinky odehráno také pět duelů. Z Čechů bodoval lídr Tomáš Fleischmann (0+1), jenž podpořil výhru Floridy 5:4 nad Washingtonem s Michalem Neuvirthem v brance, a střelec Radim Vrbata. Jeho góly pomohly Phoenixu uspět na ledě Chicaga.

Po tříbodovém (1+2) sobotním představení proti San Jose se nejproduktivnější Čech dosavadního průběhu sezony NHL prosadil také v pondělním duelu proti Washingtonu.

Češi v NHL

T.Fleischmann (FLO),27z. - 28 bodů(12+16)
Radim Vrbata (PHX), 26z. - 23 bodů (13+10)
Milan Michálek (OTT), 27z. - 22 bodů (16+6)
T. Plekanec (MTL), 27z. - 22 bodů (6+16)
Patrik Eliáš (NJD), 25z. - 21 bodů (9+12)
Jaromír Jágr (PHI), 21z. - 21 bodů (8+13)
Václav Prospal (CBS), 26z. - 20 bodů(6+14)
Milan Hejduk (COL), 27z. - 18 bodů (9+9)
Jakub Voráček (PHI), 25z. - 16 bodů (4+12)
David Krejčí (BOS), 22z. - 15 bodů (5+10)
Martin Erat (NAS), 18z. - 13 bodů (5+8)
Martin Hanzal (PHX), 24z. - 13 bodů (3+10)
Radek Dvořák (DAL), 26z. - 13 bodů (3+10)
Jiří Hudler (DET), 24z. - 12 bodů (2+10)

Svůj 28. bod z 27. zápasu si Tomáš Fleischmann připsal za asistenci u rozdílové trefy utkání z hole Stephena Weisse. Člen úderné formace Floridy se proti Capitals prosadil v 33. minutě už podruhé a v danou chvíli zvyšoval skóre na 5:1.

Hosté se ale nevzdali. Gólem do šatny jejich naděje povzbudil Cody Eakin a ve třetí třetině pak umazali ztrátu na rozdíl jediné branky Brooks Laich a Jason Chimera. Vyrovnat už ovšem Washington nestihl, načež si pod vedením nového kouče Dalea Huntera připsal třetí porážku ze čtyř startů.

Po předchozí vychytané výhře proti Ottawě se v brance hostí podruhé za sebou představil mladík Michal Neuvirth, jemuž statistici napočítali 25 úspěšných zákroků, namísto zkušeného Tomáše Vokouna. Reprezentační gólman tak nedostal šanci nastoupit proti svým dlouholetým bývalým spoluhráčům. Do utkání nezasáhl ani obránce Capitals Roman Hamrlík, jenž je mimo hru z důvodů zranění v dolní části těla.

Vrbata přispěl k výhře Phoenixu

Hokejisté Phoenixu po dvou porážkách v řadě zavítali na led silného Chicaga a výsledkem 4:3 ze samostatných nájezdů svou černou sérii dokázali ukončit. V řádné hrací době Coyotes i díky 13. trefě Radima Vrbaty vedli už 3:0. Domácí Blackhawks nicméně dostáli svým kvalitám a zejména díky velké formě kapitána Jonathana Toewse postupně srovnali krok.

Kanadský útočník skóroval v 23. a 30. minutě, načež u vyrovnání na 3:3 z hole Patricka Kanea si připsal pro změnu asistenci. Toews se tak s celkovými 17 zásahy stal novým lídrem střelecké tabulky NHL před 16gólovými forvardy Philem Kesselem z Toronta a Milanem Michálkem z Ottawy.

Když se ve třetí třetině ani prodloužení nikdo neprosadil, přišly na řadu samostatné nájezdy. V nich se pak opět zviditelnil Vrbata, jenž svým pověstným blafákem do bekhendu navázal na předchozí gól beka Olivera Ekman-Larssona. Po promarněných šancích Mariána Hossy a jinak skvělého Toewse tak Phoenix mohl slavit zisk druhého bodu.

Boston nepustil Pittsburgh zpět do čela NHL

V případě domácí výhry nad Bostonem by se hokejisté Pittsburghu v pondělí opět vrátili do čela tabulky NHL o bod před aktuálního lídra z Minnesoty. Bruins ovšem v posledních týdnech maximálně naplňují roli obhájce Stanley Cupu, což platilo i na silný Pittsburgh.

Boston po skóre 3:1 zvítězil počtrnácté z posledních patnácti startů, přičemž jasnou hlavní hvězdou duelu byl brankář Tim Thomas. Americký reprezentant pochytal 45 střel Penguins. Góly vítězů pak obstarali Gregory Campbell, Benoit Pouliot a Tyler Seguin. O čisté konto jinak bezchybného Thomase připravil jen Matt Cooke.

V sestavě Pittsburghu chyběl český bek Zbyněk Michálek, jehož vyřadily z akce příznaky otřesu mozku. Kvůli stejným potížím přitom v NHL už delší dobu nenastupují také další čeští zadáci Michal Rozsíval z Phoenixu, Radek Martínek z Columbusu a Marek Židlický z Minnesoty.

Kuba s Kubinou z postu diváků sledovali výhru Ottawy

Kromě výše uvedených čtyř českých zadáků, kteří laborují s otřesem mozku, se zranění nevyhnuli ani další naši reprezentanti. Jen v pondělním souboji Ottawy s Tampou Bay nemohli nastoupit jak domácí Filip Kuba (zranění v horní části těla), tak hostující Pavel Kubina (zranění v dolní části těla). Mimo hru jsou navíc také Jaroslav Špaček z Montrealu, Roman Hamrlík z Washingtonu a Rostislav Klesla z Phoenixu.

V ŠANCI. Milan Michálek z Ottawy před brankářem Tampy Bay Dwaynem Rolosonem

Lightning po dvou akcích Stevena Stamkose (0+2) nad kanadským soupeřem na startu třetí třetiny vedli těsně 2:1. Daniel Alfredsson, Nick Foligno a Zack Smith však v závěru otočili stav na stranu domácích Senators.

NY Rangers - Toronto 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)
34. Anisimov, 35. Gáborík - 7. Franson, 26. Connolly, 27. Lupul, 60. Steckel. Střely na branku: 32:30. Diváci: 18 200.

Pittsburgh - Boston 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)
51. Cooke - 23. Campbell, 28. Pouliot, 42. Seguin. Střely na branku: 46:27. Diváci: 18 585.

Chicago - Phoenix 3:4 po sam. nájezdech (0:2, 3:1, 0:0 - 0:0)
23. a 30. Toews, 34. P. Kane - 3. Torres, 19. Vrbata, 22. Yandle, rozh. nájezd Ekman-Larsson. Střely na branku: 35:27. Diváci: 21 079.

Florida - Washington 5:4 (3:1, 2:1, 0:2)
7. a 33. Weiss (na druhou Fleischmann), 8. Santorelli, 17. Kulikov, 24. Bergenheim - 18. Knuble, 40. Eakin, 53. Laich, 59. Chimera. Michal Neuvirth odchytal za Washington 59 minut, z 30 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 83,3 procenta. Střely na branku: 30:32. Diváci: 16 337.

Ottawa - Tampa Bay 4:2 (0:0, 1:1, 3:1)
37. a 57. Z. Smith, 49. Alfredsson, 56. Foligno - 34. Gervais, 44. St. Louis. Střely na branku: 31:33. Diváci: 18 742.