VIDEO: Umyjte si okna podle profesionálky. Bude to rychlovka a účinná

  • 161
Do mytí oken se pouštějte jenom v případě, že je venku alespoň pět stupňů nad nulou. A nikdy nepoužívejte jar, jinak vaše snažení nebude mít smysl. Pokud se ale oteplí, využijte toho. S naším návodem a správnými prostředky a pomůckami budete mít okna čistá za chviličku.

Pokud je venku pod nulou, na mytí oken zapomeňte, svátky nesvátky. Jednak s ohledem na své zdraví, ale z pohledu smyslu takového konání pak především proto, že přípravky na mytí oken nejsou stavěné na to, aby byly účinné i v mrazu.

"Mýt okna v mrazu není nejlepší rozhodnutí, protože chemické prostředky na mytí pak nemají šanci pracovat tak, jak potřebujeme, nejúčinnější jsou zhruba od nějakých 5 °C," vysvětluje Irena Bartoňová Pálková, prezidentka Asociace čištění a úklidu, která se profesionálně zabývá jak úklidovým poradenstvím, tak školením úklidových pracovníků včetně hospodyň do domácností.

A aby bylo úplně jasno, tak ještě dodává: "Ale čtyřicetistupňové teploty ve vrcholném létě také nejsou ideální, protože pak se přípravky rychle vypařují."

Důležité jsou správné přípravky a kvalitní pomůcky

Vánoční úklid

Na hadr, kterým špínu po okně rozšmudláte, a zmačkané noviny, kterými se to budete snažit vylepšit, raději zapomeňte, ušetříte si spoustu času i nervů.

"Na mytí rámů i oken jsou ideální prostředky převážně alkoholové. Nejlépe ty z prodejen přípravků pro profesionální úklid, z běžně dostupných bych si koupila snad jedině Clin. Výborné jsou také přípravky, které obsahují čpavek - sice tolik nevoní, ale dobře myjí, protože čpavek výborně odmašťuje," radí Irena.

Mycí protředek si naneste na mikrovláknovou utěrku nebo použijte celulózovou...
I na mytí rámů jsou nejvhodnější alkoholové čističe.

Mycí prostředek si naneste na mikrovláknovou utěrku nebo celulózovou houbičku s bílým padem. Nejprve se vrhněte na rámy, pak teprve na skleněné okenní tabule.

Podobně jako při úklidu koupelny (podrobnosti zde) budete potřebovat houbičku s bílým padem (to je ta drsnější strana) a celulózovým základem, abyste si - podle typu oken - nepoškrábali lak nebo plast. Stejně dobře vám ale na mytí poslouží mikrovláknová utěrka, přesná pravidla jejího používání jsme popisovali zde.

"No a pak kvalitní stěrku a ideálně i takzvaný rozmývák, což je vlastně kožíšek, kterým si nanesete chemikálii na okno," popisuje dále odbornice na úklid. Ale vzápětí uklidňuje, že nanést a napěnit ji můžete i mikrovláknovou utěrkou.

Správné mytí oken krok za krokem

Jednoznačně začínejte mytím rámů. "Přípravek nastříkejte na houbičku nebo na složenou mikrovláknovou utěrku a pečlivě všechny rámy otřete," předvádí na videu školitelka profesionálních hospodyň, jak je to jednoduché.

Mycí přípravek, ideálně alkoholový, případně se čpavkem, si nastříkejte přímo na rozmývák.

Pomocí rozmýváku čisticí přípravek nanesete na okna a pořádně napěníte.

Pak se vrhněte na mytí skleněných částí. Přípravek si nastříkejte přímo na kožíšek rozmýváku, kvanta vody nejsou nutná, a s jeho pomocí přípravek krouživými pohyby naneste na okenní tabuli. Krásně vám pomůže vytvořit pěnu.

Mycí přípravek uvolní z okna špínu, vy je pak setřete, nejlépe kvalitní...
Umyté a setřené okno krásně doleštíte speciální mikrovláknovou utěrkou na skla...

Mycí přípravek z okna setřete kvalitní stěrkou. Umyté a setřené okno krásně doleštíte speciální mikrovláknovou utěrkou na skla - přijde vás zhruba na 40 korun.

Pak už jen sáhněte po stěrce a mycí přípravek ze skla stáhněte. A čeká vás už jen poslední fáze - doleštění - ideálně mikrovláknovou utěrkou na mytí skel.

"Protože u nás v Čechách myjeme okna dvakrát do roka - když hodně často - bývají hodně špinavá. Proto si jejich skleněnou část umyjte nejprve čističem a v případě potřeby ho po tomto prvním umytí chemickým prostředkem ještě odmyjte čistou vodou," radí ještě Bartoňová Pálková těm, kteří toho přes svoje okna už moc nevidí.

Pokud naopak myjete okna víckrát do roka, takže nejsou tak znečištěná, měla by vám stačit i samotná mikrovláknová utěrka. "Dá to pak trochu víc práce, ale jde to," uzavírá zkušená profesionálka přes úklid a čištění.

Na jar při mytí oken jednou provždy zapomeňte

Není profesionál jako profesionál. Když zabrousíte do archivu Hobby.cz a podíváte se na tři roky staré video a do textu článku Jak bez námahy umýt okna, poradí profesionál i zkušená hospodyňka, získáte pocit, že umýt okna zvládnete i s jarem na nádobí. Ale to je velký omyl.

17. prosince 2008

Zatímco totiž paní z domácnosti - tedy ryzí amatérka - v tomto článku radí používat mikrovláknovou utěrku na mytí skel, pán z firmy VEKR, kterého mytí oken živí, sice používá profesionální rozmývák a stěrku, ale alkoholové čističe a mikrovláknové utěrky odmítá s tím, že jarem je to lepší. 

"Jar výborně a rychle odmašťuje, to ano, proto se také používá na mytí nádobí," říká Irena Bartoňová Pálková nevěřícně, že by mohla profesionální firma používat na mytí oken jar. A hned vysvětluje proč: "Když použijete alkoholový přípravek na mytí oken, tak velmi rychle vyprchá, stejně jako přípravek se čpavkem, a na okně nezůstane. Jar byste museli odmýt, což nikdo nedělá."

Proč by ale jar na okně měl vadit, řeknete si. "Jar z okenní plochy nevyprchá. Naopak. Ulpí na skle a vytvoří na něm lepkavý film, na který se následně lepí nečistoty. Takže umyto máte sice rychle, ale stejně rychle se vám jarem umyté okno zase zašpiní," varuje odbornice na úklid.