MELA PŘED BRANKOU. Fotbalisté Slavie a Liberce se postrkávají před rozehráním

MELA PŘED BRANKOU. Fotbalisté Slavie a Liberce se postrkávají před rozehráním rohového kopu. | foto: ČTK

Slavia - Liberec 1:3, výhru druhého týmu ligy zařídili bývalí slávisté

• 9
Reprezentační obránce Theodor Gebre Selassie nejdřív zařídil penaltu, poté sám skóroval. Tak se zrodilo hladké vítězství libereckých fotbalistů v závěrečném podzimním dějství, na Slavii do poločasu vedli 2:0. Po přestávce náskok zvýraznili, poté slávistům dovolili snížit.

Utkání Slavia versus Liberec ve videoreportáži

Liberec tak podzim zakončil s 34 body, čím si upevnil druhou příčku za vedoucí Spartou, na níž ztrácí jen tři body. Ve vzájemném souboji Spartu v polovině října porazil 3:0 na jejím hřišti, teď si v Praze poradil i se Slavií. Záložník Breznaník dal devátý gól.

Slavii pototopili bývalý slávisté. První gól dal jejich odchovanec Štajner, který proměnil penaltu po faulu Trubily na Gebre Selassie. A český reprezentant, který hrál ve Slavii rok od léta 2007, dokončil parádní kombinaci.

"Chtěli jsme vyhrát a utkání jsme začali docela dobře. Jenže místo abychom skórovali, tak jsme dvakrát inkasovali po našich hrubých chybách. My jsme udělali ty první chyby, které Liberec nastartovaly," prohlásil slávistický kouč František Straka.

Slavia přišla o domácí neporazitelnost. Dosud byla jediným týmem soutěže, který před vlastními fanoušky neprohrál. Naopak Liberečtí venku na podzim vždycky bodovali.

Přitom domácí přitom nezačali špatně a v úvodu byli dokonce nebezpečnější. Do liberecké obrany podnikli několik brejků a po Jarolímově střele musel ve dvanácté minutě vytáhnout pohotový zákrok brankář Bičík. Slovan ale postupně získával převahu a sérii rohový kopů si připravil také první větší šanci. Po Štajnerově tečovaném rohu předvedl dobrý reflex slávistický gólman Čontofalský.

Klíčovým momentem utkání byla 28. minuta. Trubila ve vápně podrazil unikajícího Gebre Selassieho a Štajner z nařízené penalty s přehledem vstřelil svůj osmý gól v sezoně. Hned vzápětí Pražané na druhé straně marně reklamovali po Blažkově ráně ruku jednoho z hostujících beků v pokutovém území.

Místo toho Liberec přidal ve 34. minutě druhou trefu. Po centru z pravé strany Rabušic krásně zašlápl míč pro Gebre Selassieho a ten zblízka zavěsil nekompromisně pod břevno.

Do druhé půle slávisté vstoupili nabuzení a hned po chvíli Bičíka protáhl Blažek, jenž v Edenu právě z Liberce hostuje. Byl to ale jen chvilkový záchvěv domácího týmu, který přibližně po hodině hry razantně utnul nejlepší střelec Slovanu Breznaník. Po pěkné individuální akci napřáhl z dvaceti metrů a přesnou střelou zaznamenal už svůj devátý gól v ročníku.

Slavia se zmohla jen na korekci skóre. Hlouškův centr z levé strany zužitkoval v 77. minutě hlavou Latka a připsal si první ligový gól po návratu do pražského klubu. Liberečtí zopakovali v Edenu loňskou výhru 3:1 a pošesté z posledních sedmi zápasů se ze Slavie vracejí s bodovým ziskem.

"Slavia v prvním poločase po našich útočných standardkách hrozila z brejků. I my jsme ale měli šance a dostali jsme se do vedení. V druhém poločase Slavia znovu nastoupila k tlaku, zlomovým bodem byl náš třetí gól," poznamenal liberecký trenér Jaroslav Šilhavý.