ČSA kvůli protestům pilotů zrušily 25 letů, sehnaly náhradní stroje

  • 297
Piloti Českých aerolinií protestují proti restrukturalizaci společnosti. Nesouhlasí s vyváděním letadel ČSA mimo mateřskou firmu. Část z nich nenastoupila do práce kvůli údajné indispozici. Zatím neodletělo 25 letů ČSA. Vedení aerolinek se s piloty dohodlo na dalším jednání, na pátek se jim podařilo zajistit náhradní letouny.

"Do 20 hodin nevyletělo 25 zpátečních letů," informovala mluvčí ČSA Hana Hejsková. Je to poprvé, co piloti skutečně částečně zastavili provoz aerolinek. Dosud o protestech vždy jen mluvili a hrozili jimi. Podle České televize se protestů zúčastnilo zhruba 100 pilotů.

České aerolinie zmírnily dopady protestů tím, že se jim podařilo přesměrovat stovky cestujících na linky jiných dopravců, kteří po dohodě s Českými aeroliniemi na vybrané spoje nasazovali letouny s větší kapacitou. Více než stovku cestujících ve čtvrtek večer také ČSA ubytovaly v hotelu.

Podle on-line odletového řádu ruzyňského letiště neodstartoval například ranní let do Hamburku, Milána nebo Frankfurtu, zrušené jsou i další lety. Piloti budou protestovat i v pátek, ČSA se ale podařilo zajistit náhradní spoje od dceřiné společnosti HOLIDAYS Czech Airlines a dalších dopravců. 

Vedení aerolinek už s piloty jednalo, další diskuse bude probíhat zítra. K dohodě ale podle společnosti dojde nejdříve v šest večer.

Ve vzduchu zaskakuje i vedení ČSA

Kvůli nedostatku pilotů museli ve čtvrtek se stroji vzlétnout i někteří zaměstnanci, kteří mají pilotní průkaz, ale běžně už nelétají, například viceprezident ČSA Marek Týbl nebo šéfpilot aerolinek.

"Zatímco management a akcionáři se snaží firmu zachránit, někteří zaměstnanci způsobují záměrně ekonomické potíže. Tato situace má samozřejmě nepříznivý dopad na provoz i hospodaření Českých aerolinií. Faktem ale zůstává, že společnost si nemůže dovolit ustupovat od změn pod vlivem nelegálních nátlakových akcí," řekla mluvčí ČSA Hana Hejsková.

Situace v ČSA se přitom zostřuje: vedení firmy si najalo bezpečnostní službu a oznámilo pilotům, že jsou připraveni je vyvést z administrativní budovy ČSA.

Podle Miroslava Dvořáka, generálního ředitele Českého aeroholdingu, v jehož struktuře je začleněna společnost ČSA, se zrušení letů dotklo zatím 750 klientů. "Na odpolední lety jsme připraveni nasadit letadla i posádky pronajaté od jiných společností," uvedl Dvořák s tím, že finanční škody tak budou minimální. 

Čím déle by podle něj protesty trvaly, tím lépe by zrušené lety dokázaly aerolinky nahradit. "V rámci zimního období není problém získat kapacitu pro naše potřeby," dodal.

Piloti vyčítají ČSA krátkodobá rozhodnutí

Piloti ale popírají, že by chtěli záměrně poškozovat firmu a znepříjemňovat život cestujícím. "Musíme ale upozornit veřejnost i vlastníka na nevratné kroky managementu, které jdou proti dlouhodobým zájmům společnosti a nesou známky tunelování," uvedl prezident Českého sdružení dopravních pilotů Peter Žmolík.

Piloti vyčítají vedení ČSA, že postupně rozprodává majetek firmy pouze proto, aby krátkodobě vylepšilo hospodaření. V dlouhodobém výhledu jsou však tato rozhodnutí pro společnost devastující. ČSA už do dceřiné společnosti Holidays Czech Airlines, která se zabývá charterovou dopravou, převedly jedenáct letounů. O žádné vyvádění podle aerolinek nejde, protože se letadla přesouvají v rámci jedné skupiny. Piloti trvají na tom, že toto jednání firmu poškozuje. 

"U části majetku přitom není dodnes znám skutečný vlastník, který jej za výhodnou cenu získal. V řadě dalších případů zase managementy nevyjednaly s novým vlastníkem pro firmu výhodné dlouhodobé smlouvy, a dnes tak ČSA platí za tyto služby mnohonásobně vyšší částky, než je obvyklé," upozorňuje sdružení pilotů.

Vedení podle něho začalo sahat také na klíčové části celého byznysu aerolinek, když odprodalo lukrativní sloty na londýnském letišti Heathrow. "Dnes na řadu přicházejí samotná letadla, která management převádí do dceřiné firmy," dodává sdružení pilotů.

Podle ČSA však piloti nemají k protestům důvod právě proto, že se letadla přesouvají v rámci jedné skupiny. Aerolinky označily protesty za nelegální a hodlají piloty postihnout. Podpořil je v tom i ministr financí (více zde).

Za nespokojeností pilotů může být rozdílný způsob odměňování v ČSA a v Holidays Czech Airlines, uvedl Jan Procházka ze společnosti Cyrrus.

Podmínky u charterového dopravce jsou údajně horší a odměny si piloti musí zasloužit tím, že častěji létají. Snižování nákladů na zaměstnance je podle Procházky zásadní součástí restrukturalizace národního dopravce, který si v minulosti žil nad poměry, nezvládl ambiciózní navýšení flotily a zejména si neuhlídal své náklady.

Protesty v ČSA

Srpen 2001 - Piloti ČSA hrozili stávkou a požadovali třetinový nárůst svých mezd. S vedením firmy se nakonec dohodli 31. srpna těsně před termínem zahájení protestu.
7. května 2003 - Piloti a další zaměstnanci ČSA (letečtí technici a stevardi) oznámili zahájení protestů kvůli mzdám a neuzavřeným kolektivním smlouvám. Po dohodě odborů s vedením ČSA byla stávka 17. června na poslední chvíli zažehnána.
27. srpna 2009 - Sdružení dopravních pilotů CZALPA vyhlásilo neomezenou stávkovou pohotovost pilotů. Důvodem podle nich byla snaha managementu ČSA umlčet kritiku zaměstnanců.
30. července 2011 - Sdružení dopravních pilotů na poslední chvíli rozhodlo o zrušení protestní akce. Piloti chtěli bojovat proti propouštění v ČSA, s vedením firmy se nakonec dohodli.
1. prosince 2011 - Piloti ČSA zahájili protest proti restrukturalizaci firmy, vadí jim vyvádění letadel mimo mateřskou firmu. Někteří z nich nenastoupili do práce kvůli údajné indispozici.

Zdroj: ČTK

,