Fleischmann slaví vstřelenou branku.

Fleischmann slaví vstřelenou branku. | foto: AP

Fleischmann, Vrbata a Milan Michálek svými góly pomohli v NHL k výhrám

• 13
V úterý základní část hokejové NHL pokročila osmi zápasy, ve kterých byli z Čechů nejvíce vidět útočníci Tomáš Fleischmann (1+0), Radim Vrbata (1+1) a Milan Michálek (2+0). Všichni se góly přičinili o výhry svých celků, na které naopak nedosáhli gólmani Tomáš Vokoun z Washingtonu a Ondřej Pavelec z Winnipegu.

Ve stejný den si v NHL odbyli premiéry na lavičce hned dva kouči. Jak Kirk Muller s Carolinou, tak Dale Hunter s Washingtonem ovšem nedosáhli na výhru.

Češi v NHL

T.Fleischmann (FLO),24z. - 24 bodů(11+13)
Radim Vrbata (PHX), 23z. - 21 bodů (12+9)
Milan Michálek (OTT), 24z. - 20 bodů (14+6)
Patrik Eliáš (NJD), 22z. - 20 bodů (8+12)
T. Plekanec (MTL), 24z. - 20 bodů (5+15)
Václav Prospal (CBS), 24z. - 19 bodů(6+13)
Jaromír Jágr (PHI), 19z. - 17 bodů (6+11)
Jakub Voráček (PHI), 23z. - 16 bodů (4+12)
Milan Hejduk (COL), 24z. - 15 bodů (7+8)
Martin Hanzal (PHX), 21z. - 13 bodů (3+10)
Jiří Hudler (DET), 21z. - 12 bodů (2+10)
Martin Erat (NAS), 16z. - 11 bodů (5+6)
Petr Sýkora (NJD), 22z. - 11 bodů (5+6)
David Krejčí (BOS), 19z. - 10 bodů (3+7)
Radek Dvořák (DAL), 24z. - 10 bodů (2+8)

V prvním případě to ovlivnil také nejproduktivnější Čech dosavadního průběhu sezony zámořské ligy. Útočník Tomáš Fleischmann totiž v 31. minutě tvrdou střelou využil přesilovku a poslal Floridu do vedení na ledě Caroliny.

Hurricanes, do jejichž sestavy se po jednom vynechaném duelu na základě rozhodnutí nového kouče vrátil český bek Tomáš Kaberle, sice dokázali vyrovnat zásluhou velkého talentu Jeffa Skinnera, v závěrečné třetině ale neuhlídali hostujícího Shawna Matthiase. Ten dvěma zásahy z 57. a 60. minuty otočil skóre na konečných 3:1 pro Panthers.

Střelec prvního gólu utkání Fleischmann si tak udržel bilanci bodu na zápas, když po 24 startech posbíral 24 bodů za 11 branek a 13 asistencí. Druhý v pořadí bodování Čechů v NHL je aktuálně 21bodový Radim Vrbata z Phoenixu.

Michálek dal dva góly Pavelcovi

Zatímco Fleischmann si upevnil elitní pozici v bodání, Milan Michálek si pro změnu dvěma zásahy udržel před hrajícím ve formě Radimem Vrbatou (12 gólů) z Phoenixu náskok mezi českými střelci v NHL.

Šestadvacetiletý levý křídelní forvard v úterý dvakrát překonal svého krajana v brance Winnipegu Ondřeje Pavelce a vylepšil si bilanci na průběžných 14 gólů.

Michálek tak figuruje společně s Jamesem Nealem z Pittsbughu na sdílené třetí pozici v rámci celé ligy, když více branek zatím nastříleli pouze Steven Stamkos z Tampy Bay (15) a Phil Kessel z Toronta (16).

Stejně jako český reprezentant se proti Winnipegu dvakrát prosadil ještě Zack Smith, načež Ottawa nakonec slavila venkovní výhru 6:4. Brankář Jets Pavelec čelil celkově 33 střelám Senators, kteří jej pětkrát překonali. Poslední v pořadí šestá gólová akce hostů se zrodila při závěrečné hře Winnipegu s šesti hráči v poli.

Vinou blíže nespecifikovaného zranění v horní části těla utkání nedohrál ottawský bek Filip Kuba.

Vrbata byl vyhlášen hvězdou zápasu

Po šestizápasové šňůře venkovních startů se hokejisté Chicaga vrátili zpátky na domácí led. Fanoušky ve vyprodané aréně United Center ale nepotěšili, když si jasnou výhru 4:1 odvezli hosté z Phoenixu.

Gólem a asistencí se na tom přičinil český útočník Radim Vrbata, za což byl novináři zvolen nejlepším hráčem utkání. Vrbata v 42. minutě svým 12. zásahem sezony zvyšoval průběžné vedení Coyotes na 3:0 a v 46. minutě pak společně s krajanem Martinem Hanzalem ještě připravil gól pro Raye Whitneyho.

Niklas Hjalmarsson (vlevo) z Chicaga bojuje u mantinelu s Radimem Vrbatou.

"Myslím, že soupeř rozhodně nepodal výkon, na jaký jsme od něj zvyklí," liboval si po zápase brankář vítězů Mike Smith, jenž pochytal 23 střel Blackhawks a opět potvrdil, že v jeho osobě Phoenix našel více než důstojnou náhradu po odchodu Ilji Bryzgalova do Philadelphie.

Vokoun si připsal asistenci, výhru ale slavilo St. Louis

Hokejisté Washingtonu při premiéře pod vedením nového kouče Dala Huntera neukončili svou černou sérii. Padli potřetí v řadě a celkově podeváté z posledních dvanácti startů. Hostujícímu St. Louis ke dvěma bodům stačilo pouze dvakrát překonat Tomáše Vokouna poté, co ofenziva Capitals udeřila v jediném případě.

Rozehrávkou celou akci v 11. minutě založil Vokoun a následně se puku dotkli již jen Alex Ovečkin a zakončující Nicklas Backström. Následně ale skórovali T.J. Oshie a Matt D'Agostini, což Bluesmanům stačilo na výhru 2:1.

"Dělali jsme, co se po nás chtělo. Myslím si, že když v podobných výkonech budeme pokračovat, úspěch se dostaví," řekl novinářům kapitán domácího Washingtonu Ovečkin, jenž za posledních devět startů skóroval jen v jednom případě a nadále zůstává daleko za svými možnostmi.

Crosby si připsal další dvě přihrávky a stoupá v bodování

S uzdraveným kapitánem Sidney Crosbym Pittsburgh v pěti zápasech jen dvakrát neslavil výhru. Naposledy se tomu stalo v úterý na ledě slavné Madison Square Garden, kde aktuální lídr tabulky NHL nedokázal zastavit rozjeté Rangers. Blueshirts urvali po výsledku 4:3 už své desáté vítězství z posledních dvanácti startů.

Bodování NHL:

1. Kessel 24z. - 31 bodů (16+15)
14. Fleischmann 24z. - 24 bodů (11+13)
56. Ovečkin 23z. - 18 bodů (8+10)
194. Crosby 5z. - 11 bodů (2+9)

New York o svém triumfu rozhodl v prostřední hrací části, kdy slavil čtyři navazující góly. Prosadili se Ryan Callahan, John Mitchell, Brad Richards a Marián Gáborík. Penguins, hrající bez zraněných zadáků Krise Letanga a Zbyňka Michálka, pak prostřednictvím Jevgenije Malkina a Pascala Dupuise dokázali již jen zkorigovat skóre.

Dvě asistence si ze zápasu odnesl lídr Pittsburghu Sidney Crosby, díky čemuž má po pěti startech od návratu z dlouhodobého zranění na kontě už 11 bodů (2+9).

Buffalo - NY Islanders 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
42. Hecht - 7. Moulson, 50. Rolston. Střely na branku: 31:30. Diváci: 18 690.

Washington - St. Louis 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
11. Bäckström (Vokoun) - 16. Oshie, 29. D'Agostini. Tomáš Vokoun odchytal za Washington 59 minut, z 30 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 93,3 procenta. Střely na branku: 19:30. Diváci: 18 506.

Carolina - Florida 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
32. Skinner - 57. a 60. Matthias, 31. Fleischmann. Střely na branku: 27:21. Diváci: 13 065.

Winnipeg - Ottawa 4:6 (0:1, 2:2, 2:3)
42. a 43. E. Kane, 28. Wheeler, 36. Burmistrov - 16. a 40. M. Michálek, 36. a 54. Z. Smith, 50. Spezza, 59. Foligno. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 59 minut, z 33 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 84,8 procenta. Střely na branku: 43:34. Diváci: 15 004.

Chicago - Phoenix 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
60. Sharp - 16. Langkow, 30. Doan, 42. Vrbata, 46. Whitney (Hanzal, Vrbata). Střely na branku: 25:24. Diváci: 21 183.

Calgary - Nashville 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka:
19. D. Smith. Střely na branku: 29:26. Diváci: 19 289.

NY Rangers - Pittsburgh 4:3 (0:1, 4:1, 0:1)
29. Callahan, 35. Mitchell, 36. B. Richards, 39. Gáborík - 18. Neal, 40. Malkin, 44. Dupuis. Střely na branku: 30:27. Diváci: 18 200.

Vancouver - Columbus 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)
4. D. Sedin, 18. Booth, 46. Kesler, 60. Burrows - 45. Pahlsson. Střely na branku: 34:48. Diváci: 18 890.