Římské muzeum tajilo, že slavná bronzová vlčice je o 1 800 let mladší

  • 23
Jeden z nejpopulárnějších symbolů Říma, bronzová vlčice kojící Romula a Rema, je zřejmě mladší, než se dosud předpokládalo. To výrazně mění pohled na ikonickou sochu, jejíž motiv útočí na turisty na každém rohu italské metropole. Kapitolská muzea přitom informace o špatné dataci pět let tajila.

Založení Říma

Romulus a Remus byli podle legendy dva synové římského boha války a ženy Rhei Silvie. Oba chlapci byli po narození vhozeni do řeky Tibery, aby se utopili. Před smrtí je však zachránila vlčice, která oba hochy odkojila. Později se jich ujal pastýř. Protože byla jejich matka z královské rodiny, Romulus a Remus později nárokovali trůn a chtěli postavit nové hlavní město. Po jeho založení se však strhla hádka o jeho jméno, během které Romulus Rema zabil a nové sídlo pojmenoval Roma (Řím).

Muzea uvádí, že socha je dílem starých Etrusků a že byla vyrobena někdy v pátém století před naším letopočtem. Podle nejnovějších výzkumů však může být vyrobena později, až v době hlubokého středověku.

Ve všech publikacích se dosud píše, že bronzovou skulpturu vyrobili Etruskové ještě před vznikem samotné Římské říše. Přitom už před pěti lety vznesli vědci první pochyby. Na základě radiouhlíkové metody došli k závěru, že symbol Říma spatřil světlo světa až ve třináctém století.

Kurátoři Kapitolských muzeí však testy popřeli a nepřikládali výsledkům žádný význam. V úterý se ale na veřejnost dostala nová studie, která potvrzuje pět let staré závěry.

Nová zjištění tak nejen mění pohled na dataci sochy vlčice, zároveň vrhají stín na vedení muzea, které se prý cíleně snažilo zabránit publikování původních výsledků. Kurátoři se prý obávali, že jejich populární exponát ztratí na svém prastarém lesku.

"Je to středověká práce, to ale přece nijak nesnižuje hodnotu díla a jeho historický význam," nadhazuje Adriano La Regina, italský odborník na etruskou historii.

Vlčice byla odlita z jednoho kusu, což Etruskové neuměli

Experti upozorňují zejména na to, že vlčice je odlita kompaktně. To je technika, kterou staří Etruskové a ani Římané nepoužívali. Pro jejich dobu bylo typické zhotovit části sochy a ty až dodatečně "sletovat" v jeden celek.

Muzeum se už zavázalo, že aktuální výsledky vezme v potaz a údaje k exponátu doplní. "Ačkoli původní datace uváděly dobu vzniku díla do pátého století před naším letopočtem, musíme na základě nových zjištění zmínit i teorie, podle kterých socha vznikla až během středověku," uvádí opatrně oficiální zpráva Římského odboru pro archeologii a kulturní dědictví.

Někteří vědci totiž stále věří, že socha má svůj původ v etruských dobách a tak se dá očekávat ještě dlouhá diskuse, než bude oficiální výsledek zanesen do všech světových publikací.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video