Brankář Nashvillu Pekka Rinne nemá šanci. Překonal ho útočník Edmontonu Aleš Hemský. | foto: AP

Hemský dvěma body podpořil výhru Edmontonu, gól slavil také Sobotka

• 1
Úterní zápasy NHL potěšily zejména kanadské fanoušky. Ze tří duelů se totiž zrodily hned dvě vysoké výhry klubů z kolébky hokeje. Toronto rozstřílelo Tampu 7:1 a Edmonton i díky Aleši Hemskému (1+1) uspěl nad Nashvillem 6:2. Ve zbylém utkání gól Vladimíra Sobotky nestačil St. Louis k bodovému zisku proti Los Angeles.

Hokejisté Edmontonu v úterý nastoupili ke druhému zápasu ze své aktuální čtyřdílné venkovní série a po vítězství 6:2 nad Nashvillem napravili své den staré zaváhání ze souboje v Dallasu (1:4).

Češi v NHL

T. Fleischmann (FLO), 20z. - 20 bodů(9+11)
T. Plekanec (MTL), 21z. - 20 bodů (5+15)
Patrik Eliáš (NJD), 19z. - 19 bodů (8+11)
Milan Michálek (OTT), 21z. - 18 bodů (12+6)
Václav Prospal (CBS), 20z. - 18 bodů(6+12)
Jaromír Jágr (PHI), 18z. - 17 bodů (6+11)
Radim Vrbata (PHX), 19z. - 16 bodů (9+7)
Milan Hejduk (COL), 21z. - 13 bodů (7+6)
Jakub Voráček (PHI), 20z. - 13 bodů (3+10)
Martin Hanzal (PHX), 17z. - 11 bodů (3+8)
Petr Sýkora (NJD), 19z. - 10 bodů (4+6)
Martin Erat (NAS), 12z. - 9 bodů (5+4)
Martin Havlát (SJS), 14z. - 9 bodů (1+8)
David Krejčí (BOS), 16z. - 8 bodů (3+5)
Jiří Hudler (DET), 18z. - 8 bodů (2+6)
Vladimír Sobotka (STL), 20z. - 8 bodů(2+6)

Oilers, přestože nastoupili podruhé ve dvou dnech, nastříleli šest gólů a znovu tak demonstrovali své ofenzivní kvality, když navázali na sobotní vysoký triumf 9:2 nad Chicagem.

Hlavními tahouny za výhrou kanadského celku byli mladý útočník Jordan Eberle (2+1) a zkušený kapitán Shawn Horcoff (2+0).

Pozadu nezůstal ani český technik Aleš Hemský, jenž ve svém jubilejním 500. zápase kariéry v NHL nejprve ve 12. minutě přesnou střelou nad lapačku Pekka Rinneho zvyšoval průběžné vedení hostů na 2:0 a v 53. minutě ještě asistoval u trefy Jeffa Petryho.

Do statistik se v kádru Edmontonu zapsal i druhý Čech, Ladislav Šmíd. Jeden z nejvytíženějších beků týmu asistoval u jednoho ze dvou zásahů Eberleho a konečně umazal nulu na svém bodovém kontě sezony.

Sobotkův gól nezabránil domácí porážce St. Louis

Konfrontace St. Louis a Los Angeles nabídla divákům střet týmů vedených aktuálně nejstaršími kouči v NHL. Domácí Blues vede nedávno jmenovaný Ken Hitchcock (59) a na střídačce Kings vládne Terry Murray (61).

Dva body za výhru si po těsném výsledku 3:2 nakonec odvezli hostující zástupci Los Angeles, když vítěznou trefu zařídil v 55. minutě nenápadnou střelou od modré čáry bek Willie Mitchell.

Svým prvním zásahem sezony tak umazal předchozí vyrovnání na 2:2 z hole domácího Vladimíra Sobotky. Bluesmani padli v řádné hrací době pod vedením kouče Hitchcocka vůbec poprvé v sezoně, když v předchozích šesti startech vždy dokázali bodovat.

Toronto nadělovalo na ledě Tampy

Podruhé z posledních tří zápasů hokejisté Toronta zvítězili vysoko 7:1. Po sobotním sedmigólovém triumfu nad Washingtonem sice v neděli padli s Carolinou 2:3, ale úterním startem proti Tampě Bay si vše vynahradili.

Hlavní ofenzivní esa Maple Leafs - Phil Kessel (0+1) a Joffrey Lupul (1+0) - si přitom ze zápasu odnesli jen po jediném bodu. Skvělé výkony totiž tentokrát podali Tyler Bozak (2+1) a Tim Connolly (1+2). Alespoň čestný úspěch domácích Lightning v první třetině během přesilovky zařídil zkušený útočník Vincent Lecavalier.

Tampa Bay - Toronto 1:7 (1:3, 0:1, 0:3)
9. Lecavalier - 20. a 44. Bozak, 1. MacArthur, 18. Connolly, 38. Colborne, 45. Lupul, 55. Crabb. Střely na branku: 28:26.

St. Louis - Los Angeles 2:3 (1:0, 0:1, 1:2)
Branky
: 2. Steen, 52. Sobotka - 28. Kopitar, 45. M. Richards, 55. Mitchell. Střely na branku: 25:28. Diváci: 18 178.

Nashville - Edmonton 2:6 (0:3, 0:0, 2:3)
52. Tootoo, 60. Blum - 10. a 56. Horcoff, 16. a 45. Eberle (na
druhou Šmíd),  12. Hemský, 53. Petry (Hemský). Střely na branku: 32:32. Diváci: 16 838.