Pokus o vrácení gorilího mláděte Bikiře stojí i za cenu velkého rizika

  10:58aktualizováno  14:07
Necelé dva dny staré mládě samice Bikiry, která ho těsně po porodu odložila, zaměstnává chovatele, neonatology i odborníky z pražské zoo. Zatím je v inkubátoru, protože má problémy s termoregulací, ale je potřeba rozhodnout, co s ním bude dál. Je už ale jasno v tom, že člověk ho vychovávat nebude.

"Chceme, aby z mláděte vyrostla gorila se svými přirozenými instinkty a mohla tak vést normální život mezi dalšími gorilami. Není žádoucí, aby z mláděte vyrostl člověk v gorilí kůži, bylo by to nezodpovědné. Budeme postupovat podle principů mezinárodního záchovného programu goril," vysvětloval ve čtvrtek na tiskové konferenci v pražské zoo její ředitel Miroslav Bobek. 

Kurátor chovu savců pražské zoo Pavel Brandl poté objasnil, že gorila žije 40 až 50 let a je to zvíře se sociálními instinkty. Pokud by ho ale vychoval člověk, nebyl by první potomek Bikiry a Richarda nikdy schopen zařadit se v průběhu svého života do nějaké gorilí skupiny. "Nikdy by tedy neměl svoji rodinu, mláďata ani jiné sociální vazby ke svému druhu," konstatoval Brandl. 

Bikiře zřejmě chybí mateřské instinkty

Porod byl slibný, následný vývoj ale potvrdil známou skutečnost, že Bikira stejně jako jiné gorily odchované člověkem neměla šanci odkoukat přirozenou péči o mládě mezi gorilami. Chovatelé se proto od porodu radí s dalšími odborníky, co bude pro mládě v této situaci nejlepší.

Prohlédněte si mládě Bikiry

Přestože totiž porod proběhl bez problémů, Bikira poté nevěděla, co si s mládětem počít a nechala ho samotné ležet v hnízdě, které si před porodem udělala z dřevité vlny. Aby neprochladlo, chovatelé vháněli nejprve do pavilonu teplý vzduch, později museli mládě odnést a umístit v inkubátoru. Více v článku Bikira bez problémů porodila, mládě ale skončilo v inkubátoru.

Přispělo k tomu zřejmě i to, že si ho krátce po bezproblémovém porodu přišly prohlédnout i ostatní samice a tím Bikiru od mláděte v podstatě odehnaly. "To, že se mláděte v tu chvíli neujala žádná z ostatních samic ale současně může znamenat, že instinktivně vycítily, že mládě není schopné samostatného života a že by stejně nepřežilo," řekl k nejrůznějším teoriím Miroslav Bobek, ředitel pražské zoo. 

Jak Bikira ustoupila ostatním samicím, je patrné z unikátního videa z průmyslových kamer umístěných v pavilonu:

8. listopadu 2011

Kurátor savců Pavel Brandl ovšem prozradil něco, co kamery nezachytily a co vnáší do celé situace další otazníky. "Chovatelé přítomní v pavilonu těsně po porodu Bikiry ze svého úhlu pohledu zaznamenali, že se ji Shinda snažila k mláděti natlačit. A právě pro Shindu je typické, že má tendenci ostatní tlačit k nějaké aktivitě, kterou ona sama považuje za správnou." Podstatné ale je, že v tuto chvíli má mládě šanci "dozrát" v inkubátoru, který mu udržuje konstantní teplotu. A poté se buď může vrátit zpět k matce nebo odcestovat k adopci. 

Odborníci nechtějí, aby mládě vychovával člověk. Variant je víc

V pražské skupině goril jsou totiž sice tři další dospělé samice, ale o čerstvě narozené mládě se postarat nemohou. Již ve středu večer (více ZDE) Miroslav Bobek konstatoval, že Kijivu se stará o Kiburiho, Kamba o Tatua a Shindu mláďata v podstatě nezajímají. Samička Moja je už sice také dospělá, ale v jejím zájmu je, aby mohla odejít z pražské skupiny co nejdříve.

Více informací k Moje najdete v článku Na gorilku Moju čeká ve Španělsku nová rodina a souvisejících. "Kdyby se čistě teoreticky teď začala starat o mládě Bikiry, nemohla by hned tak odejít a žít svůj plnohodnotný život," vysvětlil Bobek. 

Jakmile se tedy mládě stabilizuje, chovatelé znovu oddělí Bikiru od skupiny a pokusí se mládě k ní vrátit. Záleží však na tom, kolik času bude mládě ještě potřebovat strávit v inkubátoru. "V tuto chvíli nemá smysl jít do něčeho, co je ztracené předem," vysvětlil Miroslav Bobek, ředitel pražské zoo, proč dávají zatím mláděti čas dozrát.

Krmení gorilího mláděte
Mládě Bikiry v inkubátoru

Veterinární lékař Roman Vodička potvrdil, že mládě zatím není schopno udržet si teplotu samo. "Po vyndání z inkubátoru jeho teplota okamžitě klesá zhruba o jeden a půl stupně, což není dobré." Svědčí to o tom, že je mládě asi skutečně nedonošené, i když jeho porodní váha pohybující se okolo 2,4 kilogramu je poměrně v normálu. 

V současné době je mládě na umělé výživě. "Uvažovali jsme o podávání mateřského mléka, ale pak jsme tuto možnost vyloučili," řekl Vodička. Zatím se vše vyvíjí dobře a mládě se má čile k světu. Neznamená to ale, že ještě nemohou přijít nějaké zdravotní komplikace a že je vyhráno. Dokonce ani kdyby ho Bikira v nejbližších dnech přijala, nemusí mládě přežít.  

Jaký bude další postup v nejbližších dnech...

"Když se jeho schopnost udržet tělesnou teplotu v nejbližších dnech alespoň poněkud zlepší, pokusíme se ho přiložit k Bikiře. Bude to spojeno s rizikem a šance na úspěch nebude vysoká, ale chceme, aby z mláděte vyrostla gorila s chováním gorily, nikoli domácí mazlíček nucený prožít celý život s lidmi," uvedl první variantu dalšího postupu Miroslav Bobek.

Jde také o to, že s přibývajícím časem schopnost Bikiry ujmout se svého mláděte  přirozeně klesá, i když šance tu stále je. Jde mimo jiné o to, aby si udržela laktaci. "Zkušenosti ze zahraničí jsou takové, že samice přijala své mládě i 10 dní po porodu, ale je nutno říci i to, že to byla matka s normálními mateřskými pudy. Bikira je na tom podstatně jinak," konstatoval kurátor Brandl.  

Druhou variantou je, že mláděti bude trvat stabilizace zdravotního stavu delší dobu a pak je v rámci postupů záchovného programu dohodnuto se zahraniční zoo, že se mládě přesune k nim. "Bude tam mít ty nejlepší podmínky, navíc by tam získalo i adoptivní matku, což je pro něj důležité. Bohužel zatím nemohu zmínit, o kterou zahraniční zoo jde," uvedl Bobek. 

Pokud Bikira mládě nepřijme, ale současně se je podaří zachránit (nikdo dopředu neví, jak se Bikira zachová, pokud k tomuto pokusu dojde), opět nastane varianta, že mládě odvezou do zmíněného chovatelského zařízení v zahraničí. "Tam jsou nejen optimální podmínky k umělému odchovu, ale zejména skupina goril vhodnější pro jeho přijetí, než je ta naše," konstatoval ředitel pražské zoo. A dodal: "Zhruba za týden bude jasno. Mládě bude s největší pravděpodobností buď s Bikirou, a nebo v zahraničí."

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. Zoo Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

  • Nejčtenější

Seznamte se s Ninou, francouzským buldočkem budoucnosti

26. března 2024

Chovatelé se snaží zachránit francouzského buldočka tím, že odstraňují jeho hlavní zdravotní...

Ve spáleném Českém Švýcarsku už vyrostly břízky ze semínek do výšky metru

22. března 2024

Vědci Botanického ústavu Akademie věd se nestačí divit, s jakou rychlostí se obnovuje vegetace na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreichův cukrář prozradil náročný recept na italské velikonoční holubice

25. března 2024

Co je pro nás velikonoční beránek, to je pro Italy velikonoční holubice. Colomba. Symbol Ducha...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreich se vrátil do rodné stáje. V Česku na grilu je mírný jako beránek

24. března 2024

Kdo má rád gastronomické soutěže, v tomto pořadu si možná přijde na své. Po krátkém „odskoku“ na...

Užijte si jarní svátky obklopeni květinami a symboly jara a Velikonoc

29. března 2024

Celý týden jste se těšili, jak si konečně na Velký pátek vyzdobíte byt, dům, chalupu? Vsaďte na...

Ve skleníku topí koňským hnojem, prodlouží si tak sezonu o týdny

28. března 2024

Novou pěstební sezonu zahajují Lucie a Brett Gallagherovi už na konci února. Přestože pozemek v...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Semínka rajčat koupejte v heřmánku, radí zkušený zahradník, jak na výsev

27. března 2024

Semena rajčat se tradičně vysévají na Josefa, nicméně do Velikonoc to pořád stihnete tak, abyste po...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...