Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pokus o vrácení gorilího mláděte Bikiře stojí i za cenu velkého rizika

  10:58aktualizováno  14:07
Necelé dva dny staré mládě samice Bikiry, která ho těsně po porodu odložila, zaměstnává chovatele, neonatology i odborníky z pražské zoo. Zatím je v inkubátoru, protože má problémy s termoregulací, ale je potřeba rozhodnout, co s ním bude dál. Je už ale jasno v tom, že člověk ho vychovávat nebude.

"Chceme, aby z mláděte vyrostla gorila se svými přirozenými instinkty a mohla tak vést normální život mezi dalšími gorilami. Není žádoucí, aby z mláděte vyrostl člověk v gorilí kůži, bylo by to nezodpovědné. Budeme postupovat podle principů mezinárodního záchovného programu goril," vysvětloval ve čtvrtek na tiskové konferenci v pražské zoo její ředitel Miroslav Bobek. 

Kurátor chovu savců pražské zoo Pavel Brandl poté objasnil, že gorila žije 40 až 50 let a je to zvíře se sociálními instinkty. Pokud by ho ale vychoval člověk, nebyl by první potomek Bikiry a Richarda nikdy schopen zařadit se v průběhu svého života do nějaké gorilí skupiny. "Nikdy by tedy neměl svoji rodinu, mláďata ani jiné sociální vazby ke svému druhu," konstatoval Brandl. 

Bikiře zřejmě chybí mateřské instinkty

Porod byl slibný, následný vývoj ale potvrdil známou skutečnost, že Bikira stejně jako jiné gorily odchované člověkem neměla šanci odkoukat přirozenou péči o mládě mezi gorilami. Chovatelé se proto od porodu radí s dalšími odborníky, co bude pro mládě v této situaci nejlepší.

Prohlédněte si mládě Bikiry

Přestože totiž porod proběhl bez problémů, Bikira poté nevěděla, co si s mládětem počít a nechala ho samotné ležet v hnízdě, které si před porodem udělala z dřevité vlny. Aby neprochladlo, chovatelé vháněli nejprve do pavilonu teplý vzduch, později museli mládě odnést a umístit v inkubátoru. Více v článku Bikira bez problémů porodila, mládě ale skončilo v inkubátoru.

Přispělo k tomu zřejmě i to, že si ho krátce po bezproblémovém porodu přišly prohlédnout i ostatní samice a tím Bikiru od mláděte v podstatě odehnaly. "To, že se mláděte v tu chvíli neujala žádná z ostatních samic ale současně může znamenat, že instinktivně vycítily, že mládě není schopné samostatného života a že by stejně nepřežilo," řekl k nejrůznějším teoriím Miroslav Bobek, ředitel pražské zoo. 

Jak Bikira ustoupila ostatním samicím, je patrné z unikátního videa z průmyslových kamer umístěných v pavilonu:

8. listopadu 2011

Kurátor savců Pavel Brandl ovšem prozradil něco, co kamery nezachytily a co vnáší do celé situace další otazníky. "Chovatelé přítomní v pavilonu těsně po porodu Bikiry ze svého úhlu pohledu zaznamenali, že se ji Shinda snažila k mláděti natlačit. A právě pro Shindu je typické, že má tendenci ostatní tlačit k nějaké aktivitě, kterou ona sama považuje za správnou." Podstatné ale je, že v tuto chvíli má mládě šanci "dozrát" v inkubátoru, který mu udržuje konstantní teplotu. A poté se buď může vrátit zpět k matce nebo odcestovat k adopci. 

Odborníci nechtějí, aby mládě vychovával člověk. Variant je víc

V pražské skupině goril jsou totiž sice tři další dospělé samice, ale o čerstvě narozené mládě se postarat nemohou. Již ve středu večer (více ZDE) Miroslav Bobek konstatoval, že Kijivu se stará o Kiburiho, Kamba o Tatua a Shindu mláďata v podstatě nezajímají. Samička Moja je už sice také dospělá, ale v jejím zájmu je, aby mohla odejít z pražské skupiny co nejdříve.

Více informací k Moje najdete v článku Na gorilku Moju čeká ve Španělsku nová rodina a souvisejících. "Kdyby se čistě teoreticky teď začala starat o mládě Bikiry, nemohla by hned tak odejít a žít svůj plnohodnotný život," vysvětlil Bobek. 

Jakmile se tedy mládě stabilizuje, chovatelé znovu oddělí Bikiru od skupiny a pokusí se mládě k ní vrátit. Záleží však na tom, kolik času bude mládě ještě potřebovat strávit v inkubátoru. "V tuto chvíli nemá smysl jít do něčeho, co je ztracené předem," vysvětlil Miroslav Bobek, ředitel pražské zoo, proč dávají zatím mláděti čas dozrát.

Krmení gorilího mláděte
Mládě Bikiry v inkubátoru

Veterinární lékař Roman Vodička potvrdil, že mládě zatím není schopno udržet si teplotu samo. "Po vyndání z inkubátoru jeho teplota okamžitě klesá zhruba o jeden a půl stupně, což není dobré." Svědčí to o tom, že je mládě asi skutečně nedonošené, i když jeho porodní váha pohybující se okolo 2,4 kilogramu je poměrně v normálu. 

V současné době je mládě na umělé výživě. "Uvažovali jsme o podávání mateřského mléka, ale pak jsme tuto možnost vyloučili," řekl Vodička. Zatím se vše vyvíjí dobře a mládě se má čile k světu. Neznamená to ale, že ještě nemohou přijít nějaké zdravotní komplikace a že je vyhráno. Dokonce ani kdyby ho Bikira v nejbližších dnech přijala, nemusí mládě přežít.  

Jaký bude další postup v nejbližších dnech...

"Když se jeho schopnost udržet tělesnou teplotu v nejbližších dnech alespoň poněkud zlepší, pokusíme se ho přiložit k Bikiře. Bude to spojeno s rizikem a šance na úspěch nebude vysoká, ale chceme, aby z mláděte vyrostla gorila s chováním gorily, nikoli domácí mazlíček nucený prožít celý život s lidmi," uvedl první variantu dalšího postupu Miroslav Bobek.

Jde také o to, že s přibývajícím časem schopnost Bikiry ujmout se svého mláděte  přirozeně klesá, i když šance tu stále je. Jde mimo jiné o to, aby si udržela laktaci. "Zkušenosti ze zahraničí jsou takové, že samice přijala své mládě i 10 dní po porodu, ale je nutno říci i to, že to byla matka s normálními mateřskými pudy. Bikira je na tom podstatně jinak," konstatoval kurátor Brandl.  

Druhou variantou je, že mláděti bude trvat stabilizace zdravotního stavu delší dobu a pak je v rámci postupů záchovného programu dohodnuto se zahraniční zoo, že se mládě přesune k nim. "Bude tam mít ty nejlepší podmínky, navíc by tam získalo i adoptivní matku, což je pro něj důležité. Bohužel zatím nemohu zmínit, o kterou zahraniční zoo jde," uvedl Bobek. 

Pokud Bikira mládě nepřijme, ale současně se je podaří zachránit (nikdo dopředu neví, jak se Bikira zachová, pokud k tomuto pokusu dojde), opět nastane varianta, že mládě odvezou do zmíněného chovatelského zařízení v zahraničí. "Tam jsou nejen optimální podmínky k umělému odchovu, ale zejména skupina goril vhodnější pro jeho přijetí, než je ta naše," konstatoval ředitel pražské zoo. A dodal: "Zhruba za týden bude jasno. Mládě bude s největší pravděpodobností buď s Bikirou, a nebo v zahraničí."

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. Zoo Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

  • Nejčtenější

Kousek od Brna mají zahrádku jako dlaň. Vešlo se všechno, dokonce i bazén

6. května 2024

Soutěž Tak tato pouhých 350 čtverečních metrů velká zahrada přistála do letošní soutěže Nejkrásnější...

Prvorepublikovou zahradu v Kroměříži rodina zachovala, včetně růží a pivoněk

9. května 2024

Soutěž Zahrada u rodinné vilky budovaná před 85 lety, na níž se zachovala řada původních dřevin a keřů,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zasaďte topinambur, vytvoří vám na zimu konzervu s čerstvou zeleninou

7. května 2024

Tento příbuzný slunečnice je známý invazní druh, takže se nikdy nemá vysazovat do volné přírody,...

V Praze se narodil orangutan a můžete ho hned vidět. Zoo má otevřeno do sedmi

2. května 2024  17:10

Zoo Praha má další pádný důvod k radosti. Ve čtvrtek krátce po poledni se tu narodil orangutan...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kakao není jen laskomina. Sníží tlak, ochrání chrup, povzbudí imunitu i pleť

10. května 2024

Potěší, pohladí po duši, zahřeje a hlavně je zdravé. Díky tomu lze kakao použít vícero způsoby:...

Kakao není jen laskomina. Sníží tlak, ochrání chrup, povzbudí imunitu i pleť

10. května 2024

Potěší, pohladí po duši, zahřeje a hlavně je zdravé. Díky tomu lze kakao použít vícero způsoby:...

Jací jste v kuchyni, jak si umíte užít jídlo? Prozradí to váš horoskop

10. května 2024

Potrpíte si na dobré jídlo a pití, nebo slupnete cokoliv, co vám přijde pod ruku? Každé znamení to...

Co ještě nevíte o kočkách? Jak můžou zezelenat nebo zdědit miliony

9. května 2024

Kočky mnohdy rozdělují společnost na dva tábory. Jedni je nemohou vystát, druzí si život bez nich...

Prvorepublikovou zahradu v Kroměříži rodina zachovala, včetně růží a pivoněk

9. května 2024

Soutěž Zahrada u rodinné vilky budovaná před 85 lety, na níž se zachovala řada původních dřevin a keřů,...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...