Právníci dali za pravdu ČSSD, koalice ale dál trvá na omezení diskuse

  • 1912
Zlomit taktiku vládní koalice proti obstrukcím se opoziční ČSSD nepodařilo ani tím, že její argumenty fakticky podpořili právníci Sněmovny. Do svého stanoviska napsali, že i když vládní poslanci sloučili rozpravu ke 14 návrhům, měli by mít poslanci dál právo vystoupit k jednotlivým bodům. Koalice se tím ale řídit nebude.

"Jsem přesvědčena, že to stanovisko nemá pravdu. Myslím si, že jsme postupovali správně," řekla šéfka Sněmovny Miroslava Němcová z ODS.

Místopředseda Lubomír Zaorálek před tím na jednání před poslanci přečetl oficiální názor sněmovních právníků, podle nějž je možné sloučit do jedné rozpravy různé obsahově související body, ale ani tak by nemělo být omezeno právo poslanců ke každému navrženému bodu vystoupit.

Rozhodnutí vládní koalice nenechat poslance opozice mluvit ke každému bodu schůze chce ČSSD využít u Ústavního soudu, kde napadne zákony, proti nimž nyní ve Sněmovně bojuje. Proto bylo pro sociální demokracii klíčové, aby Zaorálek stanovisko právníků všem, tedy i vládním poslancům přečetl.

Třetí vystoupení Tejcovi zatrhla Klasnová. Nechala i vyškrtat i další třetí přihlášky

DOKUMENT: co řekli právníci o omezení diskuse

Celé stanovisko legislativního odboru Sněmovny

Poslanec ČSSD Jeroným Tejc se totiž před tím marně domáhal třetího vystoupení v parlamentní rozpravě k vládním reformám. "Přihlásil jsem se k bodu DPH, před tím jsem mluvil o jiných věcech," protestoval Tejc proti tomu, že mu řídící schůze, místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová, odmítla dát potřetí slovo.

Tejc to označil omezení jeho práva poslance vyjádřit se ke každému předloženému zákonu. Klasnová také nechala vyškrtat ze seznamu přihlášek k diskusi všechny poslance, kteří se hlásili potřetí.

Sociální demokraté si proto v poledne vyžádali pauzu na poradu svého poslaneckého klubu. Požádali, aby se k postupu vládní koalice vyjádřili parlamentní právníci.

Už když ve čtvrtek večer vládní koalice prosadila po dvou dnech sporů omezení státní podpory stavebního spoření (více zde), změnila pravidla pro parlamentní rozpravu. Aby blokáda parlamentu obstrukcemi netrvala třeba ještě měsíc.

Podle informací iDNES.cz si už také sociální demokraté spočítali, že když se nezmění pravidla pro vystupování poslanců a Sněmovna v sobotu bude jednat do půlnoci, mohlo by na konečné hlasování o zákonech dojít v neděli odpoledne. "Máme ještě 18 hodin, když se nic nezmění," řekl iDNES.cz v sobotu po poledni zdroj blízký vedení strany. ČSSD by už nevyužila možnost, aby si Sobotka, který má neomezené právo mluvit, vzal slovo a pokusil se mluvit třeba několik dnů v kuse.

Většina se musí bránit teroru menšiny, tvrdí ODS

"Většina má právo bránit se teroru menšiny," brání omezení parlamentní rozpravy poslanec ODS Marek Benda. Omezení rozpravy je podle premiéra Petra Nečase nutné, protože opozice se podle něj svou obstrukcí snaží rozvrátit klíčovou ústavní instituci.

ČSSD už dříve avizovala, že když nebudou mít její poslanci právo vystoupit ke každému z klíčových vládních návrhů zákonů důchodové, zdravotní a sociální reformy, obrátí se kvůli tomu na Ústavní soud.

Zákony, které se nakonec vládní koalici podaří Sněmovnou i napodruhé díky početní převaze 115 hlasů protlačit, tak mohou být ohroženy. I když začnou od ledna příštího roku platit.

Už jednou totiž soud sociální demokracii vyhověl kvůli stejné věci - když vláda protlačila na podzim 2010 Sněmovnou sociální škrty, uspěla ČSSD u Ústavního soudu se stížností na to, že k nim vládní koalice nepřipustila rozpravu. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue