Výzva k násilí, či umělecká licence? Píseň romského rapera provokuje

"Skončíš v márnici, přijdu si pro tvoji hlavu," rapuje v písni Tanvald je moje město mladý Rom s přezdívkou Dario. Jde o provokaci, nebo je násilí standardní hiphopové téma? Starosta města Petr Polák se sice kvůli písni násilností neobává, raději ale požádal místní Romy o zklidnění situace.

"Tanvald je moje město, každej má z něj respekt. Moc se na mě nehoň nebo budeš brečet,....skončíš v márnici, přijdu si pro tvoji hlavu, pak zavolám na tvoji mámu,... pak se na ní vrhnu, kudlou ji vyříznu srdce z těla."

Úryvek z textu

Budu tě mučit tak dlouho, dokud nebudeš křičet. Přibiju ti nohy křížem. Já jsem tanvaldskej rváč, kterej nemá strach, ty trubko zahráváš si s rapem, pro mě si jen malý dítě, půjdeš domů s brekem a až mi přeskočí, budeš na ulici klečet.

Budeš mě prosit, abych toho nechal, jenomže já tě budu trestat tak dlouho, dokud nebudeš chcípat. (...) Teď jdu do tebe, kopačka, hlava, pěst, tady máš ode mě trest. Seš jak drobek, kterýho smetu ze stolu a ty budeš padat na kolena dolů.

To je jen úryvek Dariova textu a není jediným raperem, který ve městě hovoří o násilí. Například tanvaldští rapeři ukrytí za přezdívkami Seke Boss a Hajzl rýmují o světě bílých a černých a servítky si také příliš neberou. "Krademe gadžům, oni maj peněz dost," stojí například v textu.

"O místní rapové scéně jsem doteď vůbec nevěděl, byl jsem na to upozorněn teprve teď. Určitě to není dobrá věc a spousta lidí ji bude brát jako provokaci," míní starosta Tanvaldu Petr Polák. Uvedl, že už kontaktoval místní romské sdružení, aby situaci nějakým způsobem uklidnilo.

"Že by to v tomto okamžiku mohlo přerůst v násilí, se neobávám, ale rozhodně ty texty mohou vyvolat nesnášenlivost," upozornil starosta.

Eva Gáborová z občanského sdružení Tanvald rapera Daria zná a problémy s ním neměla. Několikrát se prý zúčastnil akcí sdružení. "Hlídáme si ale, aby ve městě nevznikaly dětské gangy, a pokud jsou takové náznaky, řešíme to s rodiči. I my chceme mít ve městě klid," popsala pro Jablonecký deník.

V USA začínali rapeři tvrději

Podle hudebního publicisty MF DNES Jana Vedrala jsou texty o násilí v hip hopu zcela běžné a zejména ve Spojených státech jsou často daleko horší.

"Souboj, konfrontace a ukazování 'slovních svalů' jsou jedním z pilířů hip hopu. Stejně jako výpověď o vlastním životě a nelehké situaci. Na těch písních není nic zvlášť pobuřujícího, hudebně ani textově to není nic zázračného, ale to odpovídá věku autorů. Není potřeba kvůli rok starým písničkám nyní vyvolávat jakoukoliv morální paniku. Takoví umělci ze západního pobřeží USA mnohdy začínali mnohem tvrdšími slovy," popsal.

To stejné si myslí zpěvák Radek "Gipsy" Banga. "Hip-hopové texty jsou plné motivů násilí, prostituce a drog. To, co tu čtu od Daria, je ještě hodně měkké. Na rozdíl od francouzských raperů nebo těch z USA si tihle puberťáci jen hrají se slovy, nicméně v USA u slov mnohdy nezůstalo, tam se běžně střílelo. Tady nic takového nehrozí," uvedl Banga.

Publicista Vedral považuje Dariovy písničky za ilustraci toho, jak se romská mládež v Tanvaldu cítí. "V jakékoliv další umělecké činnosti by měla být naopak podporována," dodal.

Situace v Tanvaldu se podle místních i vedení města přiostřuje v posledních měsících. "Romové tu žili vždycky, ale v poslední době jich tu dost přibývá. Stěhují se sem z celé republiky i ze Slovenska. Bojím se, aby tu nedošlo k nějakému napadení, které by mohlo být impulzem k věcem, které se teď dějí na Šluknovsku," uvedl nedávno starosta města Polák (více na toto téma zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video