Co má britská zvonkohra společného s matematikou? Podívejte se na přednášku

  • 6
Rozdílné obory jako teorii relativity, analytickou chemii nebo hudbu spojuje jeden obor matematiky: teorie grup. V přednáškách, které z Týdne vědy a techniky přináší Technet.cz, poznáte, co je tohle podivné zvíře zač. Dozvíte se také, jak informace pomáhají léčit.

Teorie grup je oblast matematiky, ve které s něčím uděláte něco, a pak porovnáte výsledky s výsledkem použití samého postupu na něco úplně jiného nebo něčeho jiného na to samé. Takhle se pokusil před lety vysvětlit laikům slavný matematik James Newman jednu z nejvlivnějších oblastí matematiky, teorii grup.

Jak jsme vysílali:

Na Týden vědy jsme nevyslali náš profesionální video tým, ale přenos si zajistili sami redaktoři. K odbavení signálu použili Microsoft Expression Studio, kterým jsme signál poslali na servery iDNES.cz. Ty se postaraly o jeho další distribuci.

Obraz jsme snímali kamerou Panasonic HDC-SDT750, zvuk měl na starosti bezdrátový mikrofonní set Sennheiser Evolution 100 G3.

Pokud ve vašem případě neuspěl, nebo jste alespoň tolik o téhle teorii věděli, podívejte se na přednášku Štefana Porubského z Ústavu informatiky Akademie věd.

Během půl hodiny se dozvíte, že v Anglii se zvoní jinak než v kontinentální Evropě, ale i jak na Albionu zapadnout mezi domorodce pomocí algebry. Pochopíte, proč teorie grup představuje jednu z nejvlivnějších matematických disciplín moderní doby, bez které se neobejde řada různých oborů.

Jako předkrm k teoretickému chodu jsme od půl jedenácté nabídli  přednášku o tom, jak informace prakticky pomáhají našemu zdraví.

Centrum biomedicínské informatiky představilo způsoby, jak hledat stopy srdečních potíží v genech pacienta či jak zubař může hlasem ovládat vaší zdravotní kartu.

,