SPOLEČNÁ OSLAVA. Hráči Českých Budějovic se radují z gólu Michala Klesy (vpravo) do sítě Příbrami. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Budějovice - Příbram 4:1, skvělý úvod a Jihočeši nejsou na sestup

• 5
V předchozích jedenácti kolech dali fotbalisté Českých Budějovic dohromady osm gólů. Ve 12. dějství skórovali proti Příbrami rovnou čtyřikrát a díky prvnímu vítězství se odrazili ode dna tabulky mimo sestupové příčky, kam odsunuli Olomouc.

Za první výhrou v sezoně vedla Jihočechy dvojice Otepka - Lengyel. Ta zařídila rychlé dvoubrankové vedení během úvodních sedmi minut, když Otepka v obou případech centroval a stoper Lengyel se během čtyř minut radoval z dvou tref.

Na 3:0 zvýšil tři minuty před pauzou útočník Ondrášek. Domácí polití živou vodou si vytvořili slibné šance i ve druhém poločase, ale jednu z velkých šancí proměnili až v závěru, když na trefu příbramského Koukala odpověděl domácí Klesa.

"Dneska nám pomohly dva rychlé góly. Především po tom prvním to z hráčů spadlo a najednou byli uvolněnější," hledal trenér František Cipro hlavní důvody poměrně klidné výhry.

Utkání České Budějovice versus Příbram ve videoreportáži

Cipro zkusil oživit tápající ofenzivu Dynama mladým útočníkem Němcem, který poprvé v životě naskočil v lize do základní sestavy. Úvodní minuty ale měly jiného hrdinu.

Jihočeši vlétli do existenční duelu ve velkém stylu, zatlačili soupeře před jeho vápno a efekt se dostavil záhy. Otepka ve třetí minutě nacentroval z přímého kopu do vápna, kde se po zásahu Brezinského protlačil k míči i druhý domácí stoper Lengyel a zaznamenal svůj první ligový gól po návratu z Ruska.

Hosté začátek zápasu doslova prospali a v páté minutě je proti Otepkovi musel zachránit brankář Hruška. Z následného obléhání příbramské branky už ale nabuzení Jihočechy zvýšili. Gólovou akci si zopakovali centrující Otepka a skórující Lengyel, který se tentokrát prosadil hlavou.

Povedený úvod sejmul z Dynama psychickou deku z posledních týdnů. Domácí dobře kombinovali, podnikali rychlé akce po křídlech a po dvanácti minutách jen těsně nedosáhl na míč v další nadějné pozici Němec. Ani ostrý křik trenéra Vavrušky, který se rozléhal stadionem, hosty z letargie příliš neprobral.

Víc než zblokovanou Tarczalovu střelu si Příbramští za celý poločas nevytvořili a naopak těsně před pauzou jim domácí zasadili rozhodující úder. Po dalším centru opět trestuhodně zaváhala hostující obrana a Ondrášek neměl problém zblízka zavěsit.

Středočeši po přestávce prostřídali na dvou místech, ale místo zlepšení ještě více otvírali obranu a po brejcích Dynama mohli brzy několikrát znovu inkasovat. Obrovskou šancí pohrdl v 54. minutě Ondrášek, který udělal kličku Hruškovi, ale prázdnou branku trestuhodně minul, vzápětí dvakrát neuspěl Klesa.

Příbramská defenziva zápas nezvládla, asi se na ní podepsal i fakt, že jí chyběl stoper Hejda. V posledních vteřinách sice snížil Koukal, ale domácí nastaveném čase totiž přidal čtvrtou branku Klesa a domácí si pohodlně došli pro první tříbodový zisk.

Příbramský trenér David Vavruška byl po zápase v Českých Budějovicích zklamaný výkonem svého mužstva především v úvodu zápasu. "Přitom jsem věděli, že České Budějovice budou hrát o život, takže na nás vlétnou. Soupeři pomohly dvě standardní situace, které jsme nedokázali ubránit a z nich padly dva góly."