Ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Když vás nevzali v pneuservisu, s naším videokurzem vyměníte kolo sami

  • 204
Než přezouvat každý půlrok pneumatiky na jedné sadě ráfků, je lepší mít rovnou dvě kompletní sady gum. Výhodnější je to už proto, že snáze zvládnete výměnu sami a nemusíte se každý říjen stresovat, jestli na vás vyjde místo v pneuservisu.

"Samo přehazování gumám neublíží," ubezpečuje Pavel Petruška z AZ Pneu. "Myslím, že jednu sadu přezujete maximálně třikrát. Pak už budou sjeté a pravděpodobně je dojedete v létě," podotýká. Mít ale druhou sadu gum rovnou obutou na ráfcích je rozhodně lepší.

Pneumatika na ráfku zabere stejně místa jako neobutá, jen je těžší. Navíc za zutí jedné gumy a nazutí druhé na stejný ráfek zaplatíte minimálně pětistovku, ve větších městech ještě mnohem víc. Druhou sadu pneumatik mívají také ti, kdo jezdí v létě na hliníkových kolech a mají o ně v zimě strach.

Jak se pozná, že je po výměně něco špatně

Nejbanálnější "závadou" jsou nedohuštěná kola. Auto pak "plave" po silnici. Pokud jste dali auto do servisu s dobře seřízenou geometrií a po přezutí táhne na stranu (typicky při brzdění), může být problém právě v tlaku.

Špatně vyvážená kola poznáte podle vibrací ve volantu. Může se třeba stát, že ztratíte vyvažovací závažíčka.

S nedotaženým kolem je to složité a hlavně nebezpečné. Když za kolo vezmete, nehnete s ním, protože je zatížené půltunou auta, které nese. Můžete zkusit matky, jestli nejsou volné. Největší šanci poznat to máte při zatáčení, hlavně při prudší změně směru o sobě dává povolené kolo vědět hlukem. Pokud je problém na přední nápravě, ucítíte šmajdavé kolo v řízení. Při rychlé jízdě může i malá vůle v dotažení rozvibrovat celé auto.

Sada plechových ráfků z druhé ruky se dá na fabii pořídit do pětistovky za kus. Necháte je jednou obout a máte na čtyři až pět sezon pokoj. Pokud si budete měnit kola sami, máte investici do ráfků v případě fabie za dva roky zpátky. Ale v pneuservisu se aspoň jednou za dvě sezony stavte a až nebude šrumec kolem přezouvání, nechte si kola vyvážit.

Jaký ráfek koupit

Při nákupu ráfků si dávejte pozor, aby pasovaly na vaše auto. Stejně jako u pneumatik se i v jejich případě určuje víc parametrů, najdete je ve velkém techničáku. Bude tam napsáno například  7J × 15. Sedmička je šířka disku v palcích, patnáctka průměr také v palcích, J je typ patice. Důležité jsou ještě další dva údaje: rozteč (například 5 × 98 – znamená pět děr na kružnici o průměru 98 milimetrů) a zális, určující vzdálenost v milimetrech od osy kola k dosedací ploše kola – čím větší zális, tím bude kolo schovanější pod blatníkem.

Zvládnete to sami

Kdo si kola přehazuje sám, nesmí zapomenout popsat si, na jaké místo které kolo na autě patří. Pneumatiky je ale třeba navíc na autě pravidelně vzájemně
prohazovat pro dosažení rovnoměrného opotřebení a prodloužení jejich životnosti. Když to není přesně stanoveno, doporučuje se vzájemná záměna po ujetí 10 až 12 tisíc kilometrů, nebo častěji, když je od pohledu patrné, že se vzorek sjíždí. Nejpozději je vyměňte, když rozdíl v hloubce dezénu mezi přední a zadní nápravou dosáhne zhruba dvou milimetrů.

Z toho vyplývá také nejklasičtější způsob přehazování: přední gumy za zadní. Další způsoby přehazování, které se používaly dříve, už se uplatnit nedají. Pneumatiky mívají často směrový dezén, u kterého je třeba zachovat směr otáčení vyznačený na gumě. Některé pláště mívají navíc asymetrický vzorek, u kterého je zase nutné dávat pozor, aby vnější bočnice pneumatiky přišla na vnější patku ráfku.

24. listopadu 2006

Skladování ve tmě a chladu

Náhradní sada pneumatik zabere dost místa. Pneuservisy často nabízejí službu jejich uskladnění. Pokud je chcete mít doma, můžete si pořídit různé speciální
stojany. Seženete je už kolem pětistovky, unesou pneumatiky i s ráfkem. Pneumatiky skladujte v suché, chladné a tmavé místnosti.

Jak správně skladovat pneumatiky

"Teplota při skladování by měla být nižší než 25 °C, nejlepší je teplota pod 15 °C," radí renomovaný výrobce zimních pneumatik Nokian. "Kromě toho by
měla být ve skladovací prostoře tma. Teploty při skladování vyšší než 25 °C a nižší než 0 °C mohou ovlivnit vlastnosti gumy a zkrátit životnost." Pneumatiky
mohou poškodit také různé chemikálie: rozpouštědla, oleje. "Pneumatiky je třeba chránit před světlem, obzvláště před přímým slunečním zářením a před silným umělým světlem s vysokým UV," upozorňuje Nokian.