Volkswageny zajištěné kvůli podezření na použití antiradaru | foto: Policie ČR

Zákon zmírnil trest za rušičky radarů, piráti silnic ušetří tisíce

  • 460
Rok poté, co pardubická policie zastavila tři auta s podezřením na použití takzvaného aktivního antiradaru, nejsou všichni řidiči potrestáni. Fyzické osobě přitom hrozila až stotisícová pokuta. Mezitím se ale zákon změnil. Dva provinilci dostali sankci podle toho starého, třetí šofér může na novém znění vydělat.

Úředníci magistrátu si auta z místa policejní kontroly odvezli hned ke zkoumání, aby mohli použití zařízení, které znemožňuje policii měřit rychlost, snáz dokázat. A těšili se, jakou našli na silniční piráty účinnou zbraň (více o tom čtěte zde).

"Všechny tři případy z loňského listopadu se prvoinstančně řešily jako správní delikty, za něž hrozila pokuta do 100 tisíc korun. Ve všech třech případech bylo rozhodnuto o pokutě," řekl iDNES.cz Petr Kramář z odboru správních agend pardubického magistrátu. Pravomocná jsou ale zatím jen dvě rozhodnutí.

Kvůli lhůtám pro odvolávání se totiž řízení táhla měsíce a k tomu přišel zvrat v zákoně o silničním provozu. Podle novely platné od letošního 1. srpna se pro fyzické osoby stalo použití aktivního antiradaru jen přestupkem s trestem pět až deset tisíc korun.

Stejná novela zmírnila i jiné sankce, například řidič už nedostane trestné body, ale jen pokutu, pokud při kontrole nadýchá do 0,3 promile alkoholu. Jiné tresty se naopak zpřísnily. Podle stejného zákona už také městská policie nemusí označovat úsek, kde měří rychlost (více o změnách čtěte zde).

Potrestat se podařilo dva šoféry ze tří

Z pohledu úředníků tak bič na řidiče s antiradarem už tak zdaleka dobře nešvihá. Ze tří případů řešených na pardubickém magistrátu dosud padly jen dvě pravomocné pokuty. Jedna kolem poloviny, druhá v úrovni zhruba pětiny statisícové sazby.

"Poslední verdikt byl zrušen krajským úřadem a vrácen k přepracování znaleckého posudku. Bude se znovu prvoinstančně rozhodovat," konstatoval Kramář. Podle něj se teď už úředníci budou muset řídit novelizovaným zákonem, který je pro pachatele příznivější.

Třetímu šoférovi přistiženému ve stejné době jako dva potrestaní tak hrozí maximálně desetitisícová pokuta. A všem dalším přistiženým s rušičkou policejních radarů také.

Lepší platit za rušičku než za rychlost?

"Ze správního deliktu se sankcí do sta tisíc u fyzických osob se stal přestupek, u něhož navíc musíme prokazovat zavinění - že dotyčný věděl, nebo mohl vědět, že v autě to zařízení je. Otevřel se tak prostor pro výmluvy a dokazování se zhoršilo na hranici nemožnosti," neskrýval rozčarování Kramář.

Úředníci proto po změně zákona ztrácejí víru, že se jim podaří ještě někdy použití antiradaru prokázat. Neumí si třeba představit, jak by se postupovalo u aut, která mohl někdo koupit ojetá s namontovanou rušičkou.

"Po důkazní stránce je to těžká práce, která se ne vždy povede. Navíc když budu mít na antiradar za padesát tisíc, rád zaplatím pět až deset tisíc za jeho užívání, když se vyhnu sbírání bodů a odebrání řidičského oprávnění," míní Kramář.

Policie se ale zneužívání aktivních antiradarů po změně zákona neobává. Ostatně ani ta pardubická podle mluvčí Evy Maturové žádné další hříšníky v posledních měsících neodhalila.

"V poslední době nezaznamenáváme nárůst těchto případů. Zároveň se nedomníváme, že by byla změna legislativy důvodem pro častější používání antiradarů," uvedla mluvčí policejního prezidia Veronika Hodačová. Zdůraznila, že pro právnické osoby a podnikatele navíc stále platí pokuta do sta tisíc korun.

16. listopadu 2010


Video