Ottawský útočník Milan Michálek (uprostřed) se raduje z gólu se spoluhráči

Ottawský útočník Milan Michálek (uprostřed) se raduje z gólu se spoluhráči Jasonem Spezzou (vlevo) a Sergejem Gončarem. | foto: Reuters

Michálek s Vokounem táhli své celky za výhrami, Jágr opět nebodoval

• 60
V sobotním čtrnáctizápasovém programu hokejové NHL byli Češi hodně vidět. Skvělou formu v úvodu nové sezony potvrdili zejména Milan Michálek a Tomáš Vokoun. Prvně jmenovaný útočník dvěma body (1+1) zařídil výhru Ottawy a brankář Vokoun 32 zákroky podržel Washington v souboji proti silnému Detroitu. Veterán Jaromír Jágr naopak nebodoval a jeho Philadelphia padla se St. Louis.

Sedm zápasů a sedm výher. Hokejisty Washingtonu ve skvělém startu do nové sezony nezastavil ani do té doby rovněž neporažený Detroit. Capitals na domácím ledě silného soupeře rozstříleli jasným výsledkem 7:1.

Nejlepším hráčem duelu byl vyhlášen obránce Mike Green, jenž vyprodukoval celkově čtyři body (2+2). Brankář Tomáš Vokoun byl novináři označen za druhou hvězdu poté, co kryl 32 ran Red Wings a uhájil už šestou výhru v řadě. Od druhého čistého konta sezony jej dělila pouze jediná trefa.

Trenér poražených Mike Babcock označil výkon brankářů za jeden z rozhodujících faktorů. "Vokoun předvedl několik skvělých zákroků a
spoluhráčům hodně pomohl, zatímco náš gólman neměl svůj den," řekl na adresu Conklina, jenž inkasoval sedm gólů z 25 střel. "Zápas rozhodli brankáři," připojil Babcockův protějšek Bruce Boudreau.

Čestný úspěch Detroitu obstaral v 32. minutě při přesilovce Niklas Kronwall za asistencí Pavla Dacjuka a Nicklase Lidströma, který jako v pořadí 14. hráč historie NHL absolvoval jubilejní 1500. zápas ve slavné soutěži.

Michálek dal vítězný gól Ottawy v čase 59:55

V době, kdy už to vypadalo, že se Columbus dočká vytoužené premiérové výhry sezony, začalo nekompromisně úřadovat ofenzivní duo Ottawy ve složení Milan Michálek - Jason Spezza.

Češi v NHL

Milan Michálek (OTT), 8z. - 10 bodů (6+4)
Václav Prospal (CBS), 8z. - 8 bodů (3+5)
Patrik Eliáš (NJD), 6z. - 5 bodů (3+2)
Milan Hejduk (COL), 7z. - 5 bodů (3+2)
Tomáš Plekanec (MTL), 7z. - 5 bodů (2+3)
Jaromír Jágr (PHI), 7z. - 4 body (0+4)

Blue Jackets vedli v hlavním městě Kanady po druhé asistenci Václava Prospala a gólu kapitána Ricka Nashe od 50. minuty v poměru 3:2. Dané skóre vydrželo až do finální minuty řádné hrací doby. Závěrečné vteřiny ovšem naplno ovládli domácí Senators. Nejprve v čase 59:24 asistoval Michálek a Spezza vyrovnal na 3:3, načež v čase 59:55 si oba hráči své role prohodili. Michálek vsítil svůj šestý gól v osmém zápase sezony a zařídil výhru Ottawy 4:3.

Kromě Michálka, jenž s průběžnými 10 body (6+4) zatím suverénně vévodí produktivitě Čechů v NHL, se za Senators prosadil i Filip Kuba. Ofenzivně laděný bek v 7. minutě otevřel skóre využitou přesilovkou. Blue Jackets nastoupili bez zraněného Radka Martínka a tak jediným českým zástupcem v kádru byl bojovník Prospal, jenž s celkovými osmi zápisy pronásleduje Michálka v bodování.

"Hráli jsme dobře 59 minut, nakonec nás ale dostali," nechal se po utkání slyšet  kapitán ostů Rick Nash, který v polovině třetí třetiny gólem v přesilovce zařídil edení Columbusu 3:2. "Je těžké takhle prohrát. Jako bychom vůbec neměli těstí na odražené puky. Vypadá to, že pořád hledáme cestu, jak zápas rohrát, místo abychom hledali cestu k vítězství," dodal Nash, jenž odehrál ubilejní 600. zápas v NHL.

Jágr vyšel s Philadelphií opět naprázdno

Po skvělém vstupu do sezony, kdy vyhráli třikrát v řadě a bez bodu neodcházeli dokonce v pěti navazujících startech, hokejisté Philadelphie s veteránem Jaromírem Jágrem v sestavě padli podruhé za sebou. Oba nezdary se navíc zrodily před domácím publikem.

Ve čtvrtek Flyers nestačili na jasného ligového lídra z Washingtonu po výsledku 2:5 a naposledy v sobotu podlehli St. Louis pro změnu 2:4. Bluesmani nakročili za dvoubodovým ziskem už v zahajovací třetině, kterou vyhráli 2:0 díky trefám Kenta Huskinse a T.J. Oshieho. Druhému jmenovanému forvardovi asistoval i Roman Polák.

Perfektní výkon podal zejména brankář vítězů Brian Elliott, jenž nastoupil na úkor v úvodu sezony nevýrazného Jaroslava Haláka podruhé za sebou a proti Philadelpii pochytal 34 puků. Jágr odehrál necelých sedmnáct minut čistého hracího času, Elliotta ohrozil jen v jednom případě a zapsal si jeden záporný bod do tabulky +/-.

Calgary - Nashville 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
23. Bergfors, 55. S. Kosticyn. Střely na branku: 33:14. Diváci: 19 289.

Vancouver - Minnesota 3:2 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)
37. D. Sedin, 43. Hansen, 65. Salo - 9. Setoguchi (Židlický), 39. Brodziak. Střely na branku: 32:23. Diváci: 18 860.

Boston - San Jose 2:4 (0:1, 0:1, 2:2)
43. Lucic, 44. Seguin - 2. Pavelski, 29. Couture (Havlát), 49. Ferriero, 60. Marleau. Střely na branku: 39:30. Diváci: 17 545.

Montreal - Toronto 4:5 v prodl. (1:1, 1:2, 2:1 - 0:1)
2. a 50. Moen, 21. A. Kosticyn, 42. Cammalleri (Plekanec) - 8. Steckel, 22. Kessel, 25. Phaneuf, 54. Kuljomin, 62. Grabovskij. Střely na branku: 28:27. Diváci: 21 273.

Ottawa - Columbus 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)
7. Kuba, 32. Z. Smith, 60. Spezza (M. Michálek), 60. M. Michálek -
14. A. Johnson (Prospal), 21. Russell, 50. Nash (Prospal). Střely na branku: 27:21. Diváci: 18.867.

Philadelphia - St. Louis 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)
21. Briere, 54. Carle (Voráček) - 2. Huskins, 11. Oshie (R. Polák), 36. Colaiacovo, 55. D'Agostini. Střely na branku: 36:25. Diváci: 19 593.

Los Angeles - Dallas 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka:
56. J. Johnson. Střely na branku: 24:28. Diváci: 18 118.

Washington - Detroit 7:1 (2:0, 2:1, 3:0)
15. a 25. Green, 40. a 52. Perreault, 16. Johansson, 49. Ward, 58. Bäckström - 32. Kronwall. Tomáš Vokoun odchytal za Washington celý zápas, z
33 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 97 procent. Střely na branku: 25:33. Diváci: 18 506.

Winnipeg - Carolina 5:3 (2:2, 3:0, 0:1)
13. Burmistrov, 20. Wellwood, 25. Slater, 27. Ladd, 28. E. Kane - 5. J. Jokinen, 7. Skinner, 49. T. Ruutu. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 7 minut, z 5 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 60 procent. Střely na branku: 24:24. Diváci: 15 004.

Tampa Bay - Buffalo 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
25. Kubina, 49. St. Louis, 59. Hedman. Střely na branku: 26:21. Diváci: 19 204.

Florida - NY Islanders 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
15. Versteeg, 34. Bradley, 45. Kennedy, 60. Matthias (Fleischmann) - 2. Streit, 35. Tavares. Střely na branku: 33:28. Diváci: 15 411.

Chicago - Colorado 4:5 po sam. nájezdech (0:1, 2:2, 2:1 - 0:0)
21. Frolík, 40. Toews, 45. Mayers, 55. Marián Hossa - 34. a 59. Landeskog, 17. Stastny, 28. Jones (Hejduk), rozh. nájezd Lindström. Střely na branku: 38:24. Diváci: 21 328.

Edmonton - NY Rangers 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
31. Nugent-Hopkins, 45. Potter. Střely na branku: 27:19. Diváci: 16 839.

Pittsburgh - New Jersey 4:1 (1:0, 0:0, 3:1)
7. a 45. J. Staal, 44. Kunitz, 50. Neal (Z. Michálek) - 42. Eliáš. Střely na branku: 29:24. Diváci: 18 535.