Staví jako sedlák. Architekt Stanislav Fiala totiž selský rozum uznává

  • 11
Návrat k myšlení obyčejných sedláků. Byli spjatí s přírodou a také na ni odkázáni. O podobný přístup se snaží architekt Stanislav Fiala, třeba na příkladu rodinného domu v satelitním městečku či na klubovně golfového klubu v jižních Čechách.

Fotogalerie

Stavby, které navrhuje jeden ze současných nejlepších českých architektů Stanislav Fiala, vycházejí z přírody a jednoduchých tvarů stejně, jako kdysi přistupovali ke stavění sedláci.

Tradiční materiály, dřevo a kámen, doplňuje architekt Fiala betonem a moderními technologickými přístupy. Když mu dá investor svou důvěru a tvůrčí svobodu, může vzniknout dílo, kde se prolíná příroda s interiérem, vzdušná a příjemná stavba, bez formalismu a zbytečných ornamentů či ozdob.

Další díl cyklu České televize ProStory (ČT2 v sobotu 22. října v 22:25) ukazuje jako příklad jeho tvorby dvě velmi respektované a také oceňované stavby: rodinný dům ve Zdiměřicích (cena Grand Prix architektů 2009) a klubovnu golfového klubu Čertovo břemeno v Alenině Lhotě u Jistebnic (Stavba roku 2011).

Klubovna golfového klubu Čertovo břemeno

Dům se zálivem zahrady

Zdiměřice opravdu nejsou výspou kvalitní architektury. V dnes satelitním městečku není na co navazovat. I proto si investor, profesí molekulární biolog, pečlivě vybíral z nejlepších českých architektů.

Projekt ProStory

Autorka projektu: Lucie Králová a odborní poradci Osamu Okamura, Rostislav Koryčánek, Adam Gebrian
Architekti: Martin Rajniš, Zdeněk Fránek, Emil Přikryl, Josef Pleskot, Ivan Kroupa, Alena Šrámková, Svatopluk Sládeček, Ladislav Lábus, Stanislav Fiala, ateliery Projektil, HŠH, A 69, D.R.N.H. nebo začínající Mjölk architekti
Dokumentaristé: J. Gogola ml., V. Janeček, V. Klusák, L. Králová, F. Remunda, R. Procházka, M. Řezníček, K. Žalud, L. Kokeš, V. Čakányová, B. Bláhovec, A. Olha, K.Zlatušková

Obdélníkový pozemek o ploše 1 200 m2 uzavíraly duby, a právě toho využil architekt Fiala. Dům z monolitického betonu v podobě obyčejné kostky, do níž je ovšem zaříznutý hluboký záliv zahrady, postavil zády blízko silnice. Tím získal majitel soukromí velké zahrady zakončené právě mohutnými stromy.

Hlavní centrální prostor tvoří kuchyň, jídelna, krb a také unikátní zimní zahrada, kde se daří citroníkům. Po obvodu najdete místnosti oddělené pouze posuvnými příčkami nebo kyvnými dveřmi, takže si každý může vybrat, zda se chce "připojit" k hlavnímu prostoru, či nikoliv. Již dříve se Stanislav Fiala vyznal z inspirace berberskými obydlími.

Dům lze podle potřeby uzavřít posuvnými panely propletenými vrbovým proutím.

"Záliv zahrady", který vstupuje výrazně do domu, kryje pergola. Terasu lze v případě potřeby uzavřít posuvnými panely s vrbovým proutím, takže je zachováno soukromí, ale paprsky světla a slunce se příjemně dostávají i za panely.

Čertovo břemeno

Hřiště golfového klubu Čertovo břemeno (což je název nedalekého skalního útvaru) leží ve středu Přírodního parku Jistebnická vrchovina. Jeho klubovna se stala Stavbou roku 2011.

Architekt Fiala zde použil dřevěný povalový strop, stejný, jaký lze nalézt v chalupách starých stovky let. Tesaři zde měli ale spoustu další práce, ruce si tady můžete venku umýt třeba v dřevěném korytu, které vysekali.

Golfové hřiště Čertovo břemeno

Architekt Fiala před klubovnou golfového klubu Čertovo břemeno

Do betonu otiskl autor kmeny stromů, a tak nenásilně propojil klasické materiály s novými. Zdánlivě extravagantní stavba, za kterou by mohla být klubovna pokládána, je vlastně pouze odrazem selské kultury, z níž využívá řadu prvků.

Ing. arch. Stanislav Fiala

• 15. 3. 1962 Most
Vystudoval Fakultu architektury ČVUT v Praze (1985), absolvoval postgraduální studium na Škole architektury AVU v Praze. V letech 1986–99 spolupracoval s Martinem Rajnišem, Tomášem Prouzou a Jaroslavem Zimou v architektonické kanceláři D. A. Studio.

V roce 1999 s dvěma posledně jmenovanými zakládá ateliér D3A.
Mezi jeho nejznámější realizace patří kancelářská budova MUZO v Praze Strašnicích, továrna a vzorkovna firmy Sipral a továrna Fastherm (obojí v Praze), areál Podzimek a synové v Třešti, nebo sídlo firmy a showroom mminteriéru v Luhačovicích, rodinný dům ve Zdiměřicích a celá řada dalších budov včetně staveb v Karibiku.

Kancelářská budova MUZO se stala Stavbou roku 2000, byla vybrána do finále evropské soutěže Mies van der Rohe Award (2001) a publikována v Atlasu současné světové architektury (2005, Phaidon Atlas of Contemporary World Architecture). Továrně Sipral udělil primátor Prahy titul Stavba desetiletí 1990 až 2000. Rodinný dům ve Zdiměřicích ocenila mezinárodní porota cenou Grand Prix architektů 2009.