Bhútánem zazněly mnišské zpěvy a král řekl ano pohádkové dívce z lidu

  • 48
Bhútánský panovník Džigme Khesar Namgjel Vangčuk ve starobylém klášteře přijal pohár věčného života a na oplátku nasadil své dvacetileté choti na hlavu korunu a udělal z ní nejmladší královnu. Svatební obřad prožívalo celé himalájské království.

Tradiční svatební ceremonie provázená vůní kadidla a zpěvavými hlasy buddhistických mnichů začala krátkým očistným rituálem, po němž pár ruku v ruce vešel do vnitřní svatyně opevněného kláštera ze 17. století.

Tady po zhruba hodině požehnání, meditace a modliteb obřad vyvrcholil uvedením královny Džetsun Pemy na trůn. Pohádkový obřad přenášela živě televize a v sedmisettisícové zemi poté začaly třídenní bujaré slavnosti.

Svatba bhútánského krále Jigme Khesar Namgyel Wangčhunga s Jetsun Pemou (13....
Svatba bhútánského krále Jigme Khesar Namgyel Wangčhunga s Jetsun Pemou (13....
Svatba bhútánského krále Jigme Khesar Namgyel Wangčhunga s Jetsun Pemou (13....

Svatba bhútánského krále Džigme Khesar Namgjel Vangčuka s Džetsun Pemou

"Tohle je velký den pro všechny Bhútánce," řekla dvaatřicetiletá žena v domácnosti. "Všichni milujeme krále a moje generace ještě nikdy nezažila královskou svatbu," dodala Bhútánka.

Na svatbě chyběli politici i králové

Bhútán

Bhútán nebyl nikdy kolonizován a žije v dobrovolné izolaci po staletí. Díky ní se vyhýbá většímu dopadu vnějších vlivů či globalizace. Do 60. let minulého století nebyly v zemi žádné silnice ani měna. Dodnes odolává tlakům vpustit do země masovou turistiku. Zahraniční návštěvníci jsou tlačeni do návštěv ve skupinách a pod dohledem oficiálních průvodců, jimž platí denní poplatek až 200 dolarů (asi 3 500 korun).
Bhútán až do roku 1999 zakazoval zahraniční televizní vysílání a je jedinou zemí na světě, jejíž vláda u obyvatel sleduje místo růstu hrubého domácího produktu (HDP) úroveň "hrubého národního štěstí".

Jednatřicetiletý král, který je známý tím, že své poddané rád zve na šálek čaje, si přál prostou a tradiční svatbu. Proto také při obřadu chyběli příslušníci královských rodin, politici nebo hvězdy showbyznysu.

Bhútánský "dračí král", který vystudoval Oxfordskou univerzitu, byl korunován v roce 2008, kdy se Bhútán rovněž změnil z absolutní monarchie na konstituční.

Jeho manželka, dcera pilota, je všeobecně obdivovaná pro svou krásu i vliv, který na láskou omámeného monarchu má. O nové královně se toho ale jinak ví celkem málo. Studovala v Londýně, ráda hraje basketbal a má slabost pro malování a výtvarné umění.

Na svatbu si oblékla umně tkané šaty ve zlaté, červené a černé barvě. Místní obyvatelé svatbu vítají také jako zajištění pokračování pro královskou rodinu. Zklamáním bylo jen pro davy králových obdivovatelek.

Bhútánské královské rodině je připisována zásluha za to, že přinesla stabilitu do druhdy válkou rozvrácené země a udržela nezávislost navzdory sousedství velmocí, Číny a Indie, na severu a jihu.

Malé himálajské království je sevřené mezi Čínou a Indií

Malé himálajské království je sevřené mezi Čínou a Indií

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video