ROZHODUJÍCÍ PENALTA. Samir Nasri proměňuje pokutový kop, který posunul Francii

ROZHODUJÍCÍ PENALTA. Samir Nasri proměňuje pokutový kop, který posunul Francii na mistrovství Evropy. | foto: Reuters

• 30
Před dvěma lety to byla ruka, kterou sudí přehlédl. V úterý večer fotbalové Francii k postupu na vrcholný turnaj pro změnu pomohla penalta. "Neviděl jsem to přesně, takže k tomu těžko můžu něco říct," poznamenal bosenský trenér Safet Sušič, soupeř Francie.

V závěrečném utkání kvalifikace o postup na Euro potřebovala doma Francie s Bosnou neprohrát, aby si udržela první příčku a na šampionát postoupila přímo. Hosté, pokud chtěli soupeře přeskočit, museli vyhrát.

A měli k tomu blízko, až do 78. minuty vedli díky gólu Džeka ze závěru poločasu 1:0. Pak však skotský sudí Craig Thomson posoudil střet Samira Nasriho s Emirem Spahičem jako faul a nařídil penaltu. Sám postižený ji proměnil.

"Udělal jsem, co jsem musel. Vzal jsem si míč a dal gól," líčil Nasri pro francouzská média.

Nasri vyrovnal na 1:1, což byl výsledek, který Francii posunul na Euro a Bosnu odsoudil do baráže, v níž může narazit na Česko, Portugalsko, Chorvatsko či Irsko.

6.Lucembursko101183:214

"Jsem smutný kvůli svým hráčům. Šedesát minut předváděli vynikající fotbal, ale pak už se projevila únava z předchozího utkání a odcházeli fyzicky. I tak jsem na ně pyšný. Za to, jak hráli, si zaslouží postup na mistrovství Evropy," prohlásil Sušič.

Na Stade France přišlo osmdesát tisíc lidí, z toho dvacet tisíc fandilo Bosně. Už dva dny před utkáním mířily na Paříž kolony bosenských příznivců z celé Evropy. Ale nakonec přímý postup neslavili.

"Ale není konec. Doufám, že v baráži nám štěstí přát bude a postoupíme," dodal trenér.

Bosna se v posledních letech ohromně zvedla. V boji o mistrovství světa 2010 vypadla až v baráži s Portugalskem, teď byla blízko přímému postupu.

Ten slaví Francie. Její národní tým tak zatím částečně napravil loňskou blamáž na mistrovství světa, kdy vypadl ve skupině a navíc se někteří hráči rozhádali s trenérem Domenechem.

Navíc si všichni pamatují, jak se Francie na šampionát dostala: v barážové odvetě proti Irsku si Henry zpracoval míč rukou a pak přihrál do gólové šance Gallasovi. Sudí Hansson gól ve 103. minutě prodloužení uznal, což Francii poslalo do Jižní Afriky a soupeře vyřadilo. Irové žádali opakování baráže, ale neuspěli.

Teď Francii pomohla penalta, o níž však pochybnosti nejsou. Přesvědčte se sami. O faul šlo, spor se může vést, jestli k němu nedošlo na hranici pokutového území. "Nejdřív Irsko, teď Bosna. Ať jde UEFA a Platini už někam," zlobili se fanoušci na internetových diskuzích.

Kouč Blanc, který nahradil Domenecha právě po zpackaném šampionátu v Jižní Africe, má za sebou úspěšnou kvalifikaci. Sice začal domácí blamáží s Běloruskem (0:1), ale od té doby soutěžní zápas neprohrál.

"Každým zápasem, ve kterém neprohrajeme, stoupá naše sebevědomí. Snad nám to vydrží co nejdéle," přál si obránce Adil Rami.

V únoru příštího roku prověří Francii v přípravě Německo, které je se Španělskem považováno za nejsilnější tým Evropy. Kvalifikací prošlo bez ztráty bodu. "To bude pro nás zkouška," dodal kouč Blanc.