Premiér Petr Nečas při tiskové konferenci NERV (18. srpna 2011) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Pád slovenské vlády není příznivou zprávou, míní Nečas

  • 213
Není to dobrá zpráva, ale Česko musí vývoj politické situace na Slovensku respektovat. Tak zhodnotil turbulence na politické scéně sousední země premiér Petr Nečas. Podle něj se situace nejspíš promítne do plánovaného setkání vlád obou zemí.

"Bohužel došlo k tomuto kroku v naší sousední zemi, u vlády, s níž jsme měli velmi blízké a přátelské pracovní vztahy. Pro nás to není příznivá zpráva," řekl po středečním jednání vlády premiér Petr Nečas.

Dění na Slovensku

Na druhé straně podle něj nezbývá nic jiného než respektovat ústavní a politické procedury Slovenska. "Tato země je součástí eurozóny a z toho jí plynou také právní závazky," dodal Nečas.

Připomněl také, že obě vlády se v pondělí 24. října měly setkat na hradě Červený kameň ve slovenském okrese Pezinok. Podle Nečase je možné, že situace na Slovensku tuto schůzku ovlivní. Jak přesně, však nespecifikoval.

Není také jisté, zda se slovenská premiérka Iveta Radičová osobně zúčastní pátečního jednání vlád zemí V4 v Praze. "Paní Radičová se rozhodne aktuálně podle situace," řekl Nečas s tím, že s premiérkou ve středu telefonoval. Podle něj by do Prahy mohla dorazit, pokud by se jí podařilo uzavřít dohodu s největší opoziční stranou Smer-SD.

Jednání V4 se bude konat, i pokud Radičová nedorazí. Podle Nečase by premiér země nechyběl poprvé a jeho nepřítomnost neznamená "žádnou katastrofu".

K dění v sousední zemi se vyjádřil i prezident Václav Klaus. "Nikdy bych si nedovolil radit žádné zemi vzdálené či blízké, o to méně bych si něco podobného troufl říkat Slovensku," uvedl Klaus. "Jediná věc, kterou je možné říct, je ta, že všichni dobře víme, že česká vláda je proti tomuto eurořešení a na Slovensku kvůli tomu padne vláda. To jsou dva základní faktory, které bychom všichni měli vzít v úvahu, a já doufám, že lidé se začnou nad těmito věcmi o kousek více zamýšlet, než je tomu doteď." Více situaci komentovat nechtěl.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) nebylo úterní hlasování použito pro změnu postoje Slovenska k Evropě, ale pro změnu vnitropolitického uspořádání. "Otázka evropského záchranného fondu byla použita jako nástroj pro vnitropolitická řešení," cituje Kalouska agentura Mediafax.

Kalousek je také přesvědčen, že projekt záchranného fondu není ohrožen. "Velmi brzy bude ustanovena nová vláda a ta evropský záchranný fond schválí," podotkl ministr financí.

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky se slovenská pravice zhroutila, protože "neusnesla tíhu vládní odpovědnosti". Sobotka pak chválí postoj opoziční strany Smer-SD Roberta Fica. "Díky němu se Slovensko vyhne mezinárodní blamáži a poškození jeho pozice v Evropě," sdělil šéf českých socialistů.

Slovenský parlament v noci na středu odmítl navýšení pravomocí záchranného Evropského fondu pro finanční stabilitu. Kvůli odmítavému postoji zároveň padla vláda premiérky Ivety Radičové. Ta hlasování spojila s vyslovením důvěry. Slovensko je jediná ze 17 zemí eurozóny, kde zatím posílení fondu neprošlo.

Země nyní míří k předčasným volbám. Schválení posily fondu se očekává s přispěním opozice do konce tohoto týdne. Podle Nečase by se o jeho posílení mohlo hlasovat ve čtvrtek nebo v pátek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video