Polské volby vyhrál Tusk, vítězem je ale antiklerikál na třetím místě

  • 58
Po sečtení 93 procent volebních obvodů je zřejmé, že nedělní volby do parlamentu v Polsku vyhrála vládnoucí strana Občanská platforma. Za vítěze se však v katolickém Polsku může považovat Palikotovo hnutí, které chce zdanit kněze a prosadit registrované partnerství.

Občanská platforma premiéra Donalda Tuska podle předběžných výsledků získala 38,96 procenta hlasů. Pětapadesátiletý liberál se tak podle všeho stane prvním polským politikem, který povede vládu ve dvou funkčních obdobích za sebou (více o průběhu voleb zde).

Volební účast

K nedělním volbám přišlo 48,63 procenta voličů, méně než při posledních parlamentních volbách v roce 2007. Tehdy ale byla volební účast nejvyšší od roku 1989.

Druhé místo obsadil Tuskův nesmiřitelný rival ze strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczynski. Národně konzervativní strana bratra loni tragicky zesnulého prezidenta Lecha Kaczynského dosáhla po sečtení 64 procent obvodů výsledků 30,03 procenta.

Žádná další strana z jedenácti partají, které v neděli usilovaly o získání křesel pro své zástupce, nepřekročila deset procent. Za vítěze voleb je přesto považován populista a někdejší poslanec PO Janusz Palikot, jehož hnutí skončilo na třetím místě s 9,81 procenty hlasů.

Palikot na začátku kampaně neměl šanci

Strana "zlobivého dítětě" polské politické scény ještě před několika týdny podle předvolebních průzkumů neměla šanci na to, aby se do parlamentu vůbec dostala. V Sejmu totiž hodlá prosadit třeba zdanění kněží nebo legalizaci marihuany. Palikot také fandí registrovanému partnerství a chce zmírnění přísného protipotratového zákona.

Oficiální výsledky

Celkové oficiální výsledky dnešních voleb do Sejmu a do Senátu polská ústřední volební komise oznámí v úterý večer.

Palikotovu hnutí ve volbách dýchala na záda strana lidovců (PSL), jež získala 9,94 procenta hlasů. Lidovci jsou koaličním partnerem PO a zdá se, že budou mít dostatek mandátů, aby v současné koalici pokračovali. Po přepočtení současných částečných výsledků na mandáty bude mít koalice 233 ze 460 poslaneckých křesel.

Do parlamentu se podle údajů zveřejněných státní volební komisí dostal ještě Svaz demokratické levice, jehož podpora poprvé od roku 1991 spadla pod desetiprocentní hranici. Pro tuto stranu, která je největším poraženým současných voleb, hlasovalo 8,55 procenta voličů.

Po tak slabém výsledku SLD si svojí pozicí nemůže být jistý jeho předseda Grzegorz Napieralski, od kterého si straničtí kolegové slibovali zisk okolo 15 procent hlasů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue