Nikdo nechce zemřít, říkal Jobs. Rakovině vzdoroval výjimečně dlouho

  • 342
Zakladatel firmy Apple Steve Jobs, který zemřel v 56 letech, trpěl rakovinou slinivky břišní. Většina pacientů umírá do roku od odhalení choroby. Jobs vzdoroval sedm let, protože trpěl vzácným, ne tak agresivním typem nemoci. Pomohla mu i transplantace jater.

"Takové přežití je naprosto výjimečné. Průměr přežití je mezi jedním a dvěma lety a ti dvouletí už mají ohromné štěstí," řekl iDNES.cz lékař Rostislav Vyzula z Masarykova onkologického ústavu v Brně, který Jobsův případ dlouhodobě sledoval.

Smrt Stevea Jobse

Technologický guru bojoval s neuroendokrinní rakovinou slinivky. Tumory v tomto případě rostou pomaleji a pacienti se mohou cítit relativně dobře i několik let, tvrdí specialisté z Kalifornské univerzity v San Francisku, kteří se na léčbě Jobse podíleli. (více o rakovině slinivky čtěte zde)

Velmi rychlý průběh nemoci bývá většinou způsoben pozdní diagnózou. "Pacienti dlouho nemají vůbec žádné potíže a najednou začnou trávicí potíže, bolesti v břiše a pak se zjistí, že je tam rakovina slinivky už s diseminací (rozšířením - pozn. red.) do jater nebo někde jinde," podotýká lékař Vyzula.

Společnost Apple příčiny Jobsova úmrtí nekomentovala. O Jobsově zdravotním stavu v minulosti informovala zcela minimálně. O detailech léčby věděla jen hrstka lidí.

Steve Jobs, zakladatel firmy Apple, na sérii fotografií zachycujících, jak se na něm projevovala nemoc. Ve vrchní řadě jsou zleva snímky z července 2000, listopadu 2003 a září 2005, dolní řada ho zachycuje v září 2006, lednu 2007 a září 2008.

Lékaři u Jobse nemoc diagnostikovali v roce 2004. O rok později Jobs poprvé a naposledy otevřeně promluvil o své nemoci před studenty Stanfordské univerzity nedaleko svého domova v kalifornském Palo Alto. Vzpomínal, jak lékaři na nemoc přišli a jak mu hned odoperovali tumor.

"Měl bych žít tři až šest měsíců"

"Ráno v 7:30 jsem byl na prohlídce, která jasně prokázala nádor na mé slinivce. Ani jsem nevěděl, co to slinivka je. Lékaři mi oznámili, že tento typ rakoviny je téměř určitě nevyléčitelným, a že bych měl žít ještě tak tři až šest měsíců. Můj doktor mi poradil, ať jdu domů a dám si do pořádku své záležitosti, což je v lékařské řeči kódové označení k přípravě na smrt," řekl Jobs.

Ještě ten den večer mu lékaři provedli biopsii, při které mu jehlou ze slinivky odebrali několik buněk z nádoru. "Byl jsem pod sedativy, ale moje žena, která u toho byla, mi řekla, že když lékaři prohlédli buňky pod mikroskopem, dali se do pláče, protože zjistili, že nádor je velmi vzácná forma rakoviny slinivky, která je léčitelná operací. Prodělal jsem tu operaci a teď jsem v pořádku," říkal Jobs studentům v roce 2005. 

Následující tři roky se nesly ve znamení spekulací, jak na tom Jobs opravdu je. Zdravotní stav se dal odvozovat jen podle jeho vystoupení na různých konferencích o nových produktech Apple, kde býval rok od roku pohublejší.

Na zvýšený zájem médií (agentura Bloomberg dokonce v roce 2008 omylem vydala jeho nekrolog) reagoval Jobs během jedné prezentace, kde ukázal obrázek se svým krevním tlakem 110/70, ale zároveň odmítl další otázky ohledně zdravotního stavu.

V relativním pořádku byl Jobs do ledna 2009. "Dozvěděl jsem se, že moje zdravotní problémy jsou větší, než jsem si myslel," oznámil v interním přípisu zaměstnancům Apple a oznámil půlroční odchod z firmy.

Transplantace jater mu dala další dva roky

O půl roku později absolvoval transplantaci jater v Memphisu, kde si nedaleko nemocnice koupil i dům, v němž rehabilitoval. Jako manažer jedné z nejuctívanějších firem světa měl špičkovou lékařskou péči.

"Podrobil se transplantaci a tím se mu prodloužil věk, což je úžasný výsledek. Transplantace není vždy technicky možná, ale lékař mu to zřejmě navrhl jako reálnou možnost. A Jobs řekl: Já to chci a zaplatím! Tím pádem to udělali. Je vidět, že to pomohlo," podotkl Vyzula.

Dostál, Dlouhý, Pavarotti, Jobs

V Česku onemocní rakovinou slinivky břišní asi 20 lidí na sto tisíc obyvatel. Nemoci podlehli bývalý ministr kultury Pavel Dostál, herci Patrick Swayze a Vladimír Dlouhý či operní zpěvák Luciano Pavarotti.

V Česku se transplantace u karcinomů nedělají kvůli špatným výsledkům. "U nás kdyby někdo požádal o transplantaci, tak mu indikační komise řekne, že to není možné, že se to nedělá," podotkl Vyzula.

Operace jater dala Jobsovi další dva roky. Letos v lednu ale musel kvůli zhoršujícímu se zdraví předat vedení firmy Timu Cookovi. Nechal si jen právo veta k hlavním strategickým rozhodnutím, stejně jako před prvním zákrokem v roce 2004.

Tentokrát už se ale do čela Apple nevrátil a 24. srpna rezignoval na své funkce. O měsíc a půl později, 5. října 2011, zemřel.

"Nikdo nechce zemřít. Dokonce ani lidé, kteří se chtějí dostat do nebe, nechtějí zemřít, aby se tam dostali," prohlásil Jobs před stanfordskými studenty. "Přesto je smrt destinací, kterou máme všichni společnou. Nikdo jí ještě neunikl. A tak to má být. Smrt je pravděpodobně nejrafinovanějším vynálezem života. Je to prostředník života pro změnu."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue