Zemřel Steve Jobs. Zakladatel společnosti Apple, vynálezce a vizionář

  • 1190
Steve Jobs, spoluzakladatel společnosti Apple, zemřel. V šestapadesáti letech podlehl rakovině slinivky břišní. Jobs svým vizionářským přístupem a charismatickým působením změnil pohled světa na osobní počítače, mobilní telefony i přenosnou zábavu.

Steve Jobs zemřel ve středu. S rakovinou zápasil od roku 2004, v roce 2009 podstoupil transplantaci jater.

Rakovina slinivky břišní

Zemřel šest týdnů poté, co odstoupil z pozice ředitele společnosti Apple, kterou v roce 1976 založil. Den poté, co byla představena nová verze iPhonu a iPod oslavil desáté výročí.

Bill Gates: Byla to obrovská pocta, Steve mi bude chybět

Bývalý ředitel firmy Microsoft v reakci na smutnou informaci:

Zpráva o smrti Stevea Jobse mě hluboce zasáhla. Melinda a já chceme vyjádřit upřímnou soustrast rodině, přátelům a všem, které Steve ovlivnil svou prací.

Steve a já jsme se poprvé potkali před třiceti lety. Byli jsme kolegové, konkurenti i přátelé.

Svět jen zřídka spatří někoho, kdo měl tak významný vliv jako Steve. Jeho vliv bude pociťovat ještě mnoho dalších generací.

Pro ty šťastné z nás, kteří měli tu čest s ním pracovat, to byla obrovská pocta. Steve mi bude nesmírně chybět.

Steve Jobs stál jako vizionář společnosti za obrovským úspěchem telefonu iPhone, přehrávačů iPod a naposledy i tabletu iPad.

Úspěch společnosti Apple je do značné míry spojován právě s kouzlem osobnosti tohoto charismatického vynálezce. Za svou kariéru dokázal změnit pohled lidí na osobní počítače, na mobilní telefony, hudbu i animovaný film.

Steve Jobs 2005

Steve Jobs 2007

Steve Jobs 2010

Steve Jobs, miláček oddaného publika

"Dnes vám chci představit revoluční nové produkty," předstupuje Jobs před dychtivé fanoušky v lednu 2007. "Je to dotykový iPod se širokoúhlým displejem. Dále revoluční telefon. A nakonec perfektní přenosný internetový prohlížeč."

Tři nové krabičky s logem nakousnutého jablíčka. Publikum je u vytržení. Jenže Steve Jobs to opakuje. "Dotykový iPod. Revoluční telefon. Mobilní internet." A znovu. Při třetím opakování už publiku svítá. Jsou to koneckonců fanoušci a vědí, že by je jejich guru nedráždil pro nic za nic. Steve Jobs se usmívá: "Už to chápete? Nejsou to tři oddělená zařízení. Je to jeden přístroj (který kombinuje všechny tyto novinky). A říkáme mu iPhone."

Steve Jobs a firma Apple

  • 24. února 1955 se narodil v San Francisku biologickým rodičům (otec ze Sýrie, matka z Ameriky), adoptoval jej americký pár Paul a Clara Jobsovi
  • 1976 společně se Steveem Wozniakem, Ronaldem Waynem a Armasem Cliffordem "Mikem" Markkulou zakládá Apple
  • 24. ledna 1984 představuje v emotivním projevu první počítač Macintosh. Tento počítač se stává prvním komerčně prodávaným osobním počítačem s grafickým rozhraním
  • 1985 opouští nuceně Apple
  • 1985 zakládá společnost NeXT Computer
  • 1986 kupuje od studia Lucasfilm společnost The Graphics Group, která se později proslaví jako Pixar (Toy Story, Ratatouille, Up, atd.). Cena je pouhých 10 milionů dolarů.
  • 1996 Apple kupuje společnost NeXT Computer a Jobs se vrací
  • 23.října 2001 Apple oznámil první verzi přehrávače iPod
  • 9.ledna 2007 představen první iPhone
  • duben 2010 představen první tablet iPad
  • srpen 2011 Steve Jobs rezignuje na vedení společnosti ze zdravotních důvodů. Funkci přebírá Tim Cook
  • 5. října 2011 Jobs umírá na rakovinu
    Byl mimo jiné vynálezce (v USA má přihlášeno 338 patentů) a filantrop

Zdroje: Wikipedia, Apple, Time, Tuaw,

V průběhu následujících měsíců Apple iPhone doslova vtrhl na mobilní trh a definoval novou kategorii chytrých telefonů. Nezáleželo na tom, že konkurence prodávala PDA, MDA a XDA už celá léta. Přišel iPhone, který uměl méně, ale uměl to efektně, perfektně a reagoval svižně na dotek prstů. Na vlně marketingu, mediální pozornosti a ohromného nadšení vstoupil na trh jako král.

Barack Obama:

Svět ztratil vizionáře. A největší poctou Stevovu úspěchu je možná právě fakt, že o jeho skonu se velká část světa dozvěděla právě skrze zařízení, která vynalezl.

Michelle a já posíláme své myšlenky a modlitby Steveově ženě Laurene, jeho rodině, a všem, kdo jej milovali.

O tři roky později se Jobsovi povedl stejný kousek znovu. Už deset let se Microsoft snažil prosadit tabletové počítače, ale větší úspěch nikdy nezaznamenal. Apple si počkal na správný čas, a když Jobs uvedl desetipalcový iPad, mrknutím oka vytvořil poptávku po této magické placičce. Dnes je segment tabletů jedním z nejživějších ve světě informačních technologií. A firma Apple je po více než deseti letech od Steveova návratu na vrcholu: předběhla Microsoft i IBM a je nejcennější IT firmou na světě.

Revoluce jako způsob práce

Pro někoho jiného by to mohl být nečekaný úspěch, šťastná trefa, náhoda. Ale Steve Jobs nepochybně přesně věděl, co dělá. S revolucemi ve výpočetních technologiích zaměřených na uživatele měl totiž praxi jako nikdo jiný.

Steve Jobs a Steve Wozniak a jejich skromné začátky

Steve Jobs a marketingový specialista Regis McKenna

Když v roce 1976 založil spolu se Steveem Wozniakem, dlouholetým přítelem, společnost Apple, pustili se prakticky okamžitě do práce na osobním počítači. Oba modely, Apple I i Apple II, byly převratné pro použití v malých firmách, s Applem III se dokonce pustili na pole velkých počítačů, dosud ovládané firmou IBM.

Na revolučním osobním počítači Lisa prosadil Jobs mimo jiné i kresbu zakulacených obdélníků, jeho spolupracovníci vzpomínají, že šlo o typicky Jobsovu připomínku: "Vždyť zakulacené obdélníky jsou všude," řekl prý a vzal programátora na procházku a po cestě mu ukazoval, že kulaté obdélníky jsou přirozené. Podobných historek mají bývalí Jobsovi kolegové nepočítaně.

V roce 1984 přišel Macintosh a legendární reklama s narážkou na Velkého Bratra. Firma Apple si věřila a měla k tomu dobré důvody, především slibnou pozici na trhu. Snad i proto se rada společnosti rozhodla Jobse odsunout na vedlejší kolej, což ovšem nebylo místo pro vizionáře. Rezignoval a založil vlastní společnost NeXT. Na počítači NeXT běžel vůbec první grafický prohlížeč internetových stránek na světě.

Mezitím se rodák ze San Francisca rozhodl vstoupit i do filmu. V roce 1986 koupil za deset milionů dolarů společnost The Graphic Group, kterou dnes známe pod jménem Pixar. Jobs se podílel na tvorbě legendárního Toy Story, filmu, který změnil pohled na 3D animovanou tvorbu, a na prakticky všech dalších filmech společnosti Pixar. Když Disney koupil společnost Pixar v roce 2006, stal se Jobs největším akcionářem společnosti Disney.

11 produktů, kterými Jobs změnil svět

Triumfální návrat do firmy Apple

Mezitím firma Apple pomalu, ale jistě ztrácela na rychlosti a její zisky se rozplývaly. V roce 1996 se Apple rozhodl koupit Jobsovu firmu NeXT, a Jobs se velmi rychle vrátil na svou vůdčí pozici jako CEO společnosti s nakousnutým jablkem ve znaku.

Čekal ho nesnadný úkol vrátit firmě, která nyní byla zcela ve stínu Microsoftu, bývalou slávu. Málokdo tehdy věřil, že se Jobsovi ambiciózní plán povede.

Steve Jobs na konferenci v Cupertinu 10. října roku 1997 oznámil, že hodlá od základů změnit celou společnost Apple, do které se právě vrátil. Historie mu dala za pravdu.

Jobs ale vrátil společnost Apple na výsluní. Přinesl operační systém NeSTSTEP a posléze přišel s novým OS X. Přinesl do šedi osobních počítačů jasné zářivé barvy. Prosadil nezaměnitelný jablíčkovský design, jednoduchý, matný, elegantní.

Steve Jobs s počítačem iMac

Steve Jobs představil Power Mac G4 v roce 1999

Jobs proměnil pohled na hudbu a přenosnou zábavu

A především vstoupil s firmou Apple na zcela nové trhy. Bez nadsázky si podmanil hudební průmysl.

Když v Japonsku chcete koupit přenosný přehrávač, ptáte se po walkmanech. V Evropě sháníte empetrojku. Ale v Americe se malé hudební krabičce neřekne jinak než iPod. Jak se Jobsovi v roce 2001 podařilo přesvědčit masy, že právě jednoduchý, tehdy ještě celkem těžký a mnoha omezeními oplývající iPod se stane budoucnosti celého hudebního průmyslu?

Steve Jobs představuje iPod Shuffle

Steve Jobs s novým ultratenkým MacBook Air

Konkurence se soustředila na vývoj zařízení, které nabídne všechny funkce, které by uživatel mohl při přehrávání chtít. Jobs nabídl jen ty funkce, které uživatelé skutečně potřebovali. Nic navíc. K tomu pěkný design, propracovaný marketing a později především snadný způsob, jak si hudbu do přehrávače kupovat.

Steve Jobs na konferenci v San Franciscu v roce 2003

Posledních deset let firmy Apple je dlážděno samými úspěchy: iPod, MacBook Pro, MacBook Air, iPhone, iPad. Málokdo pochybuje o tom, že za to může především vliv Stevea Jobse. Nadšeného snílka v džínách a roláku, charismatického šéfa, technologického guru, usměvavého opovážlivce a inovátora.

Oprava: Jedna z prvních verzí článku obsahovala chybu v titulku.

,