Paroubek v ČSSD končí. Politiku označil za procházku nočním Bronxem

  • 438
Odchod Jiřího Paroubka z ČSSD už nic neodvrátí. Svůj rozchod se sociální demokracií avizoval mezi řečí při křtu své nové knihy Plnou parou v politice. "I když se naše kroky velmi pravděpodobně rozejdou v příštích dnech, je někdy dobře, když se lidé rozejdou, aby se třeba zase někdy aspoň v něčem sešli," řekl Paroubek.

Jeho blízký spolupracovník, bývalý šéf ústecké krajské ČSSD Petr Benda uvedl, že je to záležitost několika málo příštích dnů, a obdobně se vyjádřil i bývalý zaměstnanec tiskového oddělení ČSSD Tomáš Sazima, který opustil Lidový dům a bude spolupracovat s Paroubkem.

Sám bývalý premiér nejdřív nechtěl přesně specifikovat datum svého odchodu. "Nechte se překvapit," odvětil na otázku iDNES.cz. Později odhadl, že v ČSSD už zůstane asi jen čtyři dny.

Hovoří se o tom, že Paroubek buď vstoupí do strany ČSNS 2005, kterou se pokusí přejmenovat a chtěl by ji vést, nebo že založí novou stranu, do které s ním přejde právě Benda, současný poslanec Jiří Šlégr a někteří lidé z ČSNS 2005.

Jiří Paroubek na křtu své nové knihy Plnou parou v politice (3. října 2011)

Své působení v čele vlády, které dominovala sociální demokracie, zodnotil Paroubek jako úspěšné. "Když jsem ji přebíral, byla to vysmívaná strana na deseti procentech preferencí," připomíná Paroubek okolnosti, za nichž vystřídal Stanislava Grosse.

K současnému vedení sociální demokracie má velké výhrady. Kdyby nyní měla vzniknout sociálnědemokratická vláda, oba lidé, kteří mají ambici ji vést, tedy současný předseda Bohuslav Sobotka i první místopředseda Michal Hašek, jsou na to podle Paroubka připraveni jako Petr Nečas, tedy z jeho pohledu špatně.

Na křest knihy dorazili Krampol, Šlégr i senátor Dryml

Kmotrem Paroubkovy nové knihy byl herec Jiří Krampol, dorazil i senátor Vladimír Dryml, Paroubkova žena Petra a poslanec ČSSD Šlégr.

Při bilancování svého dosavadního působení v politice Paroubek mluvil o tom, že mu to připomínalo "procházku nočním Bronxem", tedy méně bezpečnou součástí New Yorku.

Jiří Paroubek si na křest své nové knihy přivedl i Jiřího Krampola. (3. října

Znovu se opřel do médií, která mu podle něj nebyla nakloněna, a hovořil o tom, že v politickém boji proti sociální demokracii byla využívána svědectví Radovana Krejčíře a Tomáše Pitra, uprchlíků před českými zákony.

Když bilancoval své působení v politice, pochválil se za práci na pražském magistrátu, kde byl ekonomickým náměstkem a kde v té době spolupracovaly ODS a ČSSD. "Právě na pražské radnici jsem se naučil týmové práci," prohlásil bývalý předseda vlády a sociální demokracie.

Za nejhoršího ministra své pozdější vlády s lidovci a Unií svobody označil bývalého předsedu unionistů Pavla Němce.

Paroubka jímá hrůza, že by Rychetský mohl být kandidátem na Hrad

Expředseda sociální demokracie se také tvrdě pustil do šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského, o němž někteří členové ČSSD, třeba hejtman David Rath, mluví jako o vhodném kandidátovi pro volbu prezidenta.

Sám Rychetský dal přitom opakovaně najevo, že o to nestoji, stejně jako když ho sociální demokracie přemlouvala při předchozích dvojích volbách hlavy státu.

"Jímá mě hrůza, že by mohl být kandidátem," prohlásil doslova Paroubek s tím, že by to byla facka jemu i veřejnosti, protože Ústavní soud pod vedením Rychetského znemožnil konání předčasných voleb na podzim 2009 tím, že zrušil zákon, který by předčasné volby umožnil.

ČSSD pak sice vyhrála v řádných volbách, které se uskutečnily o několik měsíců později, ale ne natolik, aby nešlo o Pyrrhovo vítězství - na koaliční vládě se domluvily ODS, TOP 09 a Věci veřejné, které ve volbách skončily až za sociální demokracií. Na to už Paroubek nečekal. V den vyhlášení výsledku voleb oznámil odchod z čela sociální demokracie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video