Obrázek z animace | foto: Reuters

Letadlo přežilo manévr, na který není testováno. Let břichem vzhůru

  • 77
Cestující japonského letadla měli štěstí. Boeing se náhle přetočil téměř vzhůru nohama a ztratil skoro dva kilometry výšky. Odstředivá síla pasažéry při nechtěném akrobatickém manévru přitiskla do sedadel, takže se jim nic nestalo. Letadlo nedosáhlo kritické rychlosti, proto nebylo poškozeno.

Potenciálně velmi nebezpečné chvíle prožili začátkem září cestující japonské společnosti All Nippon Airways při letu z jihojaponského ostrova Okinawa do Tokia. Letadlo Boeing 737-781ER se 112 cestujícími a 5 členy posádky na palubě se náhle přetočilo téměř vzhůru nohama a ztratilo skoro dva kilometry výšky. Hrozivě vypadající situace se obešla bez obětí i bez těžších zranění. O události jsme vás krátce informovali v tomto článku.

Podle informací společnosti si před incidentem kapitán letadla odskočil na toaletu. Když se chtěl vrátit, musel požádat svého kolegu, aby mu odemkl dveře pilotní kabiny, které nejdou zvenčí otevřít. Podle záznamu ze zapisovače letových údajů si ale druhý pilot spletl knoflík elektronického odemykání dveří kokpitu s ovladačem vyvažovací plošky směrovky, které jsou umístěny téměř vedle sebe.

Dvoukilometrový pád v půlminutě

Letadlo se po přestavení směrového kormidla začalo naklánět nalevo a postupně se přetočilo až o 130°, tedy téměř břichem vzhůru (běžný náklon v zatáčce je přitom asi 30°). Během manévru se aktivovaly vibrace řídicí páky, které pilota varují před hrozící ztrátou vztlaku. Celý incident trval asi půl minuty. Letadlo navíc znatelně klesalo: během incidentu sestoupilo z letové hladiny 410 (cca 12,5 km) do hladiny 350 (10,6 km).

Podle Ladislava Kellera, kapitána Boeingu 737, se po zásahu do řízení odpojil autopilot. "Spustí se sice alarmy, ale letadlo reaguje tak rychle, že pilot nestihne manévru zabránit," vysvětluje Keller.

"Jde řádově o vteřiny. Chvíli přitom trvá, než si pilot vůbec uvědomí, co se děje. Další dobu pak trvá, než znovu dostane letadlo pod kontrolu a stabilizuje let."

Druhou uvažovanou variantou bylo, že druhý pilot chtěl kapitánovi dveře otevřít ručně a při vstávání ze svého místa zavadil o řídicí páku, čímž odpojil autopilota a letadlo přešlo do náklonu a do klesání. Zmiňované údaje z černé skříňky však tuto možnost vyloučily.

Důsledky pro cestující zmírnila odstředivá síla

Lehčí zranění utrpěly pouze dvě letušky, které neseděly na svých místech. Cestující prý byli připoutáni a navíc byli odstředivou silou zatlačeni do sedaček, takže naštěstí nedošlo ke zraněním, pouze několika se udělalo nevolno.

Zdroje

"Domníváme se, že odstředivá síla zmírnila dopad manévru na cestující," řekl Norihiro Goto, ředitel japonského úřadu pro bezpečnost v dopravě.

Podotkl také, že díky tmě venku (incident se odehrál před 23. hodinou, navíc nad oceánem) si cestující nejspíš neuvědomili, že se letadlo téměř obrátilo vzhůru nohama.

Společnost ANA (která v posledních dnech poutala pozornost zejména v souvislosti s převzetím prvního Boeingu 787 Dreamliner) se za incident hluboce omluvila.

Hrozilo skutečné nebezpečí?

Japonské letadlo přežilo manévr bez poškození. "Kdyby k nějakému poškození došlo, řešila by se záležitost jako letecká nehoda. Událost ale byla klasifikována jako vážný incident," podotýká Ladislav Keller.

Nebezpečí poškození letadla a ztráty řiditelnosti by hrozilo hlavně v případě, že by letadlo přešlo do ještě strmějšího klesání, případně v následném vybírání. "Při překročení maximální rychlosti vznikají na křídlech a na ocase rázové vlny, v jejichž důsledku se letadlo skutečně může rozpadnout," říká Keller.

30. září 2011

 

"Letadla před uvedením do provozu procházejí testy, ze kterých se vyvozují limity maximální rychlosti a maximálního násobku přetížení pro různé konfigurace. I tyto limity mají určitou rezervu. Manévry, jako je tento, se ale netestují," vysvětluje Keller.

Připomenul například nehodu tchajwanského Boeingu 747 z roku 1985, kdy unavení piloti špatně zareagovali na vysazení motoru a letadlo převedli do střemhlavého letu. Pád sice vybrali, ale letadlo bylo natolik poškozené, že muselo opravou a až po ní mohlo znovu létat až do roku 2006 - více v tomto článku.