Bulharští demonstranti skandují protiromská hesla.

Bulharští demonstranti skandují protiromská hesla. | foto: AP

Bulharskými městy otřásají mohutné protiromské nepokoje

  • 1349
V deseti bulharských městech se v pondělí večer rozhořely protiromské demonstrace. Policie pozatýkala stovku lidí. Tisícům Bulharů se nelíbí, že úřady zavírají oči před kriminalitou romské komunity.

Demonstrace, které byly organizované na internetu, se na mnoha místech protáhly až do rána a vyžádaly si nejméně tři zraněné. Ulicemi Sofie, Varny, Burgasu i Plovdivu pochodovali studenti, ale i rowdies a příznivci krajní pravice.

Skandovali hesla nejen proti romské, ale i turecké menšině. V některých městech demonstrace skončily bez násilí, v jiných se zvrtly ve rvačky demonstrantů s policií. V policejních celách skončila stovka výtržníků.

Nejmladšímu rebelovi bylo teprve dvanáct, po policistech házel kamení. Ministerstvo vnitra odsoudilo snahu demonstrantů sabotovat policejní zásahy falešným voláním na nouzová čísla 112 a 166 ve snaze odlákat policejní síly jinam.

Romové se vyzbrojili, chtějí se bránit

V řadě měst se Romové vyzbrojili palicemi, lopatami, sekerami i střelnými zbraněmi, aby čelili případným útokům, uvedla bulharská televize. Policie se snažila oba tábory oddělovat a zabránit tak etnickým střetům.

Iniciátorem protestů byla páteční smrt devatenáctiletého Angela Petrova, kterého v jihobulharském městečku Katunica přejel a zabil minibus vezoucí na oslavu příbuzné místního romského barona Kirila Raškova přezdívaného "car Kiro". (více čtěte zde)

25. září 2011

Vozidlo z místa nehody ujelo. Obyvatele Katunice neštěstí natolik rozlítilo, že se rozhodli vyřídit si s Raškovem účty. Napadli jeho dům a zapálili ho, oheň byl ale brzy uhašen a dav rozehnaly pořádkové síly.

Tři policisté a dva civilisté přitom byli zraněni. V souvislosti s incidentem zemřel šestnáctiletý chlapec, který byl svědkem násilností a trpěl srdeční chorobou. Na místě omdlel a po převozu do nemocnice zemřel.

Úřady Romům nadržují, soudí demonstranti

Nepokoje se však rozšířily do dalších měst, mezi jejichž obyvateli převládl názor, že kriminalita Romů zůstává průběžně netrestána a menšiny jsou všeobecně privilegované.

Romové v Bulharsku

Ve zhruba sedmimilionovém Bulharsku žije odhadem půl milionu Romů.

Protesty se konaly i přes varování prezidenta Georgiho Parvanova a premiéra Bojka Borisova, že úřady tvrdě zasáhnou proti původcům etnického násilí. Oba zdůraznili, že na počátku případu stojí konflikt mezi osobami, nikoli národnostmi.

Vláda pro uklidnění veřejnosti v Katunici oznámila, že prověří původ majetku rodinného klanu Raškovců. Kiril Raškov v obci platí za nedotknutelného romského předáka, který prý místním dlouho ztrpčuje život.

Obyvatelé si v rozhlase i v televizi stěžovali na "arogantní chování cara Kira a členů jeho rodiny", kteří podle nich "vlastní miliony z prodeje alkoholu a neplatí daně".

Vypjatá situace mezi místními obyvateli a nově přistěhovanými Romy vládne i u nás ve Šluknovském výběžku. Místní si stěžují na rostoucí kriminalitu. V Rumburku a Varnsdorfu se už konalo několik demonstrací a pochodů. (vše o nepokojích čtěte zde)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video