GÓLOVÁ HLAVIČKA. Jiří Jarošík právě trefuje sparťanské vedení, za ním ještě

GÓLOVÁ HLAVIČKA. Jiří Jarošík právě trefuje sparťanské vedení, za ním ještě číhá Ladislav Krejčí. Od téhle chvíle Sparta utkání jasně ovládla. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Sparta - Slavia 3:0, osmý duel, osmá výhra, rival vzdoroval jen chvíli

• 477
Fotbalisté Sparty v nejstarším a nejsledovanějším derby sebevědomě přehráli odvěkého rivala ze Slavie a zaslouženě zvítězili 3:0. O góly se postarali před přestávkou opět ve vynikající formě hrající Jarošík a devatenáctiletý Krejčí, po změně stran soupeře dorazil Grajciar.

Utkání Sparta versus Slavia ve videoreportáži

Sparta je po osmi kolech a osmi výhrách suverénně v čele tabulky a před druhým Jabloncem má náskok osmi bodů. Slávisté po zrušeném trestu pro Olomouc zůstávají se šesti body třináctí.

Sparta navíc výhrou nad odvěkým rivalem stanovila nový rekord ligy. Letenští jsou prvním týmem, který dokázal vyhrát ve všech osmi úvodních duelech v sezoně.

Od úvodního hvizdu se bojovalo urputně o každý metr trávníku, hlavně v poli a bez šancí. Slávisté drželi s favorizovanou Spartou statečně krok jak po fotbalové stránce, tak v ostrém nasazení.

První střela zápasu přišla až v 10. minutě, ale křížný pokus hostujícího Blažka šel mimo. Po pěti minutách odpověděl rovněž nepovedenou střelou domácí kapitán Matějovský.

Mezi těmito dvěma momenty se sparťané dožadovali penalty po souboji Hlouška s unikajícím Kadlecem, avšak sudí Matějek zákrok slávistického beka jako faul neviděl.

Po čtvrthodině začala mít víc ze hry Sparta a stále častěji se hrálo na slávistické polovině.

Ve 20. minutě se dostal před Čontofalského domácí Kadlec, ale místo střely volil kličku, kterou mu brankář vystihl.

JE ZLE. Róbert Cicman ze Slavie po inkasovaném gólu. Slavia si první derby...
DAŘÍ SE. Brankář Sparty Milan Švenger tleská gólové akci svých spoluhráčů.
PŘIBRZDIT TANK. Slávisté David Hubáček a Adam Hloušek se snaží zastavit
ČÍ BUDE MÍČ. Ondřej Petrák ze Slavie v souboji na zemi s Josefem Hušbauerem ze

Poprvé letenský stadion explodoval nadšením ve 27. minutě, když sparťané svou stupňující se územní i herní převahu zúročili ve vedoucí branku. Matějovský poslal od pravé lajny levačkou načechraný přetažený oblouček, na míč si nádherně vyskočil Jarošík a hlavou ho trknul ke vzdálenější tyči slávistické svatyně.

Přitom tento domácí stoper si výtečně počínal i v defenzivě. Míče protihráčům odebíral rozvážně, čistě a takřka neomylně, navíc udivovala jeho výborná poziční hra.

Slávisté pak několikrát neškodně zazlobili, ale úder přišel opět na jejich polovině.

Vydražte dresy

Speciální historické dresy, v nichž hráči Sparty k derby se Slavií nastoupili, můžete získat v dobročinné aukci ve čtvrtek v 9:00.

Osm minut před přestávkou znovu zkušený Matějovský z pravé strany tentokrát pravačkou přesně odcentroval na Kweukeho. Jeho povedenou hlavičku stačil Čontofalský vyrazit nohama, ale vzápětí se jen díval na gólovou dorážku Krejčího.

Tento devatenáctiletý levý záložník dostal v základní sestavě přednost před Juharem a za důvěru se kouči Haškovi odměnil, jak nejlépe mohl.

A ze sparťanského kotle se ozvalo skandování "dejte jim bůra, dejte jim bůra".

V úvodu druhé půle se bouřlivě aplaudovalo akci domácích. Míč šel po levé straně po ose Krejčí - Pamič - Kweuke, následoval přízemní centr na nabíhajícího Grajciara. Jenže domácí záložník ve skluzu na míč před odkrytou brankou o centimetry nedosáhl...

To už byla Slavia v hluboké defenzivě a většinou jen přihlížela imponujícím sparťanským útočným manévrům.

Hostující Pospěch pak surově srazil Jarošíka, vypadalo to zle, ale domácí "ocelový muž" nakonec vstal a ve hře pokračoval. A jakýmsi bolestným mu pak byla další ukázková akce spoluhráčů.

Po kolmici z pole vyplul za slávistickou obranu Kweuke, před bezmocným gólmanem Čontofalským nezištně přihrál Grajciarovi a ten pohodlně skóroval.

A domácí fanoušci opět chtěli "bůra".

O výsledku bylo rozhodnuto, slávisté na sparťany fotbalově neměli, naopak Kweuke mohl deset minut před koncem přidat další gól, ale Čontofalský jeho střelu vykryl.