Rakušané se bouří proti dostavbě jaderné elektrárny Temelín. | foto: ČEZ

Nepoučili jste se z Fukušimy, obořilo se Rakousko na Čechy kvůli jádru

  • 1783
Rakousko využije všech politických a právních prostředků, aby zabránilo výstavbě jaderných elektráren v Česku. K protestům dolnorakouských politiků se tentokrát přidali i rakouští ministři. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg připustil, že se podobná reakce dala očekávat, ale bude to muset "žehlit".

"Vyčerpáme všechny politické a právní prostředky, abychom zabránili plánům na atomovou výstavbu v Česku," prohlásil rakouský ministr zahraničí Michael Spindelegger. "Změna myšlení v energetice musí být celoevropská," dodal.

Podle ministra životního prostředí Nikolause Berlakoviche se Česko nijak nepoučilo z Fukušimy, která se po březnovém tsunami potýká s radioaktivním únikem. Ostrý zásah vlády proti koncepci české energetiky požadovali též zemští politici vládních stran v Dolních Rakousech, informovala agentura APA.

"Trvat na bezatomové Evropě musí být naším společným cílem, zajistíme tak bezpečnou budoucnost pro příští generaci. Heslo zní: Pryč od atomu, k obnovitelné energii," dodal Berlakovich.

Hornorakouský hejtman Josef Pühringer dnes českou energetickou koncepci kritizoval mimořádně ostře. "Pokud chce česká vláda své plány na stavbu dalších jaderných zařízení opravdu uskutečnit, stane se ta země ohrožením pro Horní Rakousy, Rakousko a celou Evropu," prohlásil hejtman a vyzval Česko, aby "konečně rozvíjelo skutečné vize budoucnosti". Energie z obnovitelných a přírodních zdrojů patří podle něj mezi silné stránky Evropy a její šance.

Teď to budu muset žehlit, říká Schwarzenberg

Oba představitelé vládní lidové strany tak podpořili protest dolnorakouských zemských politiků všech stran, které pobouřila nedávno zveřejněná česká vládní koncepce dalšího rozvoje energetiky. Ta počítá v příštích desetiletích jednoznačně s výstavbou dalších jaderných elektráren, nejen s dostavbou Temelína.

Podle návrhu ministerstva by Česko mělo fungovat na jaderné elektřině nejméně z osmdesáti procent. Ministr Martin Kocourek počítá i s prolomením těžebních limitů hnědého uhlí a s utlumením solární energie. iDNES.cz se pokoušel získat jeho reakci, ministr ale nezvedal telefon. 

Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga se podobná reakce Rakušanů dala po zveřejnění Kocourkovy energetické koncepce očekávat.

"Pan ministr koncepci zveřejnil bez konzultace se mnou. Je to jeho právo, ale považuji to za nešťastný čin. Jaderná energetika je mezi oběma zeměmi výbušným tématem. Teď to budu muset žehlit," řekl ministr Schwarzenberg redakci iDNES.cz.

4. dubna 2011

Dolnorakouský zemský rada pro energetiku (ministr zemské vlády) Stephan Pernkopf označil českou koncepci za "nezodpovědné šílenství" a "absolutně špatnou cestu". Také náměstek dolnorakouského hejtmana Josef Leitner koncepci odmítl jako nepřijatelnou.

Také podle nich se Česko zřejmě nepoučilo z jaderných nehod v Japonsku a nedávné ve Francii. Vyzvali Prahu, aby se vydala na cestu odklonu od jádra. Dolní Rakousy v tom Čechům poskytnou plnou podporu a know-how, dodali. Sociální demokrat Leitner navíc vyzval k vytvoření společenství všech unijních zemí, které jadernou energetiku odmítly. Dosud se k tomuto kroku odhodlalo například Německo nebo Itálie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video