Paříž vykázala modlení z ulic a muslimové jsou pohoršení

  • 393
Od pátku platí ve Francii zákon, který zakazuje modlení na pařížských ulicích. Ministr vnitra pohrozil, že k udržování sekulárních ulic policie použije i sílu, a předpověděl, že se zákaz brzy může rozšířit i do dalších francouzských měst.

Když v prosinci tehdejší uchazečka o funkci šéfky krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová prohlásila, že jí modlení na ulicích připomíná okupaci Paříže nacisty za druhé světové války jen bez tanků a zbraní, vysloužila si nálepku rasistky.

Muslimové ve Francii

Veřejné financování míst pro praktikování náboženství je ve Francii zakázané od roku 1905, kdy byla církev oddělena od státu. Podle Guéanta je ve Francii dva tisíce mešit a polovina z nich byla postavena v posledních deseti letech. Francie je v Evropě zemí s nejvíce muslimy. Jejich počet se odhaduje na pět milionů.

Zdroj: The Daily Telegraph

Následné průzkumy ale ukázaly, že s političkou souhlasí více než polovina sympatizantů francouzské pravice.

Partaj prezidenta Nicolase Sarkozyho se sice komentářů zdržela, ale hlava státu prohlásila, že multikulturalismus ve Francii neuspěl.

Po vzrušené debatě ministr vnitra Claude Guéant slíbil do pár měsíců celoplošný zákaz modlení na ulici a lakonicky poznamenal, že ulice je pro auta, a ne pro modlitby. V pátek začal zákon, který se týká především muslimů, platit.

Při vymáhání zákona můžeme použít sílu

"Budu neochvějně bdít nad tím, aby zákon byl vymáhaný. Modlení na ulici není pro praktikování náboženství důstojné, a navíc porušuje principy sekularismu," prohlásil ministr ve francouzském deníku Le Figaro a dodal, že představitelé muslimské obce s opatřením souhlasí.

Zákaz burek v Nizozemsku

Nizozemská vláda schválila návrh zákona, který zakazuje nošení burky na veřejnosti. Zákaz je součástí dohody vládní koalice se Stranou pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. O tom, zda bude tento právní předpis skutečně platit, rozhodne až parlament.

Od letošního dubna si nesmějí ženy na veřejnosti zakrývat obličej ve Francii a od konce července také v Belgii. Návrh obdobného zákona schválil v srpnu i ústavní výbor italského parlamentu, předpis ale zatím ještě přijat nebyl.

Zdroj: ČTK

Guéant ve čtvrtek podle listu The Daily Telegraph prohlásil, že problém s modlitbami se týká především dvou ulic ve čtvrti Goutte d'Or na východě Paříže, kde při tradičních pátečních modlitbách blokuje každý týden ulice přes tisíc lidí.

Ve skutečnosti se ale muslimové modlí před mešitami i v dalších městských částech.

"V případě nutnosti bychom mohli zajít tak daleko, že použijeme sílu. Ale nevěřím, že se tento scénář naplní, protože dialog s místními náboženskými předáky přinesl ovoce," poznamenal ministr k vymáhání zákazu.

Paříž nabídla muslimům náhradní místo k modlení

Hlavním problémem je malá kapacita mešit a stále rostoucí počet francouzských muslimů. Podle dohody z tohoto týdne tak budou moct muslimové využívat obrovskou vysloužilou požární stanici, kam se vejde 2 700 věřících. A to až do doby, než vyroste větší mešita.

Muslimové přesto nad novým opatřením kroutí hlavou. "Nejsme dobytek," stěžoval si představitel jedné z mešit Šejk Mohamed salá Hamza a vysvětlil, že s novým místem není spokojený. Podle něj mnoho věřících bude stále upřednostňovat menší mešity.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue