Pro poslankyni Janu Drastichovou, která podváděla při hlasování ve Sněmovně, požaduje ČSSD pokutu. | foto: Jakub Dospiva, ČTK

Drastichová dostala pokutu 10 tisíc za to, že podváděla při hlasování

  • 100
Desetitisícovou pokutu dostala poslankyně Věcí veřejných Jana Drastichová za to, že podváděla při hlasování ve Sněmovně. "Přijala jsem tento postih bez možnosti odvolání," řekla Drastichová po jednání mandátového a imunitního výboru, který jí pokutu udělil.

Sociální demokraté chtěli, aby poslankyně VV zaplatila pokutu ve výši jednoho jejího měsíčního platu, tedy 67 300 korun, ale nakonec se všichni členové výboru shodli na desetitisícové pokutě.

Drastichová "zaskočila" za nepřítomné kolegy Víta Bártu a Radka Johna a vytáhla z hlasovacího zařízení jejich karty při schůzi parlamentu, když šlo o to, zda budou poslanci až do noci schvalovat vládní reformy. Snížila tím kvórum při hlasování a pomohla vládní koalici. Kdyby karty nepřítomných poslanců v zařízení zůstaly, počítaly by se v tu chvíli jejich hlasy, jako kdyby se zdrželi.

"My se cítíme uraženi tím, jak si paní Drastichová počínala. A z právních analýz, do kterých jsem měl možnost nahlédnout, vyplývá, že by adekvátním trestem za toto její chování byla pokuta," řekl ve čtvrtek ještě před jednáním výboru předseda ČSSD Bohuslava Sobotka.

Předseda výboru Jeroným Tejc po jednání iDNES.cz řekl, že je s výsledkem spokojen, protože poslanci podle něj vyslali jasný signál, že poslankyně VV udělala něco, co se nesmí a co nebude ve Sněmovně procházet.

Vládní poslanci se Drastichové nejdřív zastávali, pokutu ale také podpořili

Vládní poslanci se původně Drastichové hned po jejím prohřešku ve Sněmovně zastali. Například podle poslance Marka Bendy z ODS, který je také členem mandátového a imunitního výboru, nebyla její chyba fatální - taková úvaha by podle něj byla na místě, jen kdyby Drastichová místo Johna či Bárty přímo hlasovala. Nakonec ale i vládní poslanci ve výboru pro pokutu hlasovali.

Na podvod poslankyně při hlasování upozornil přímo v jednacím sále poslanec sociální demokracie a středočeský hejtman David Rath.

"Já se za toto omlouvám, děkuji, že mě na to můj pan kolega upozornil. Měla jsem za to, že je mou povinností, pokud mí kolegové nejsou v sále, že by neměli být přihlášeni," řekla pak poslancům Drastichová.

7. září 2011

Šéfka Sněmovny Miroslava Němcová její prohřešek omlouvala nezkušeností. Drastichová je totiž ve Sněmovně stejně jako její klub VV nováčkem. V dolní komoře parlamentu už ale působí déle než rok, který uplynul od voleb.

Drastichová odmítla rezignovat na svůj mandát poslankyně, jak ji k tomu hned sociální demokracie vyzvala. Přitom když v roce 2009 za svou kolegyni ve slovenském parlamentu hlasovala tehdejší přední opoziční politička, dnes slovenská premiérka Iveta Radičová, mandát složila a z parlamentu odešla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue