Tragédii mohlo způsobit špatné palivo, z Volhy vylovili černé skříňky

  • 489
Leteckou nehodu v ruské Jaroslavli, při které zahynul kompletní tým zdejšího hokejového mužstva včetně tří Čechů, mohlo způsobit nevhodné palivo. Spekuluje o tom ruská agentura Ria Novosti. Záchranáři objevili obě černé skříňky z osudného letu.

"Letadlo nedokázalo nabrat potřebnou startovací rychlost a z nevelké výšky se zřítilo do řeky Volhy. Zdá se, že prvotním důvodem selhání motoru bylo natankování nekvalitního paliva," sdělil agentuře Ria Novosti nejmenovaný zdroj.

První černou skříňku našli potápěči v zadní části trupu havarovaného letadla, která dopadla do řeky Volhy. Druhou objevili potápěči na mělkém dně při břehu. Oba letové zapisovače budou nyní převezeny k expertize do Moskvy.

Tragédie

Pád letadla zřejmě způsobil nedostatečný tah motorů. Podle svědků stroj z letiště "vlastně ani nevzlétl". Letecký dispečer z letiště Tunošna vypověděl, že stroj nenabral dostatečnou rychlost a ze startovací dráhy se odlepil příliš pozdě. 

Pilot prý letadlo zvedal prakticky až z pole, přestože startovací dráha měří 3 kilometry a podle serveru news.ru z ní startují i těžké dopravní stroje typu Antonov An-124 Ruslan.

Další hypotézy se zaměřují na možnou technickou závadu. Podle některých hlasů mohl selhat jeden ze tří motorů stroje. "Pokud má Jak-42 funkční jen dva motory, udrží se ve vzduchu a může i přistát, ale určitě nedokáže vzlétnout," řekl agentuře Interfax nejmenovaný zdroj z leteckého průmyslu.

Letoun prošel poslední pravidelnou technickou kontrolou 16. srpna. Tehdy byl vyměněn jeden z motorů na pravé straně stroje. Ruská média postupně vyjmenovávají i další možné příčiny nehody: vniknutí ptáka do motorů, výpadek palivového systému, chybu pilota.

Podle ruského vojenského letce Andreje Guseva se pilot podle všeho dopustil typické chyby - pokusil se odstartovat v situaci, kdy motor neměl dostatečný tah. "Něco takového je sebevražda," řekl listu Izvestija Gusev. Kapitán letadla měl nalétáno 6 900 hodin, z toho 1 500 hodin na stroji Jak-42.

Podle zkušebního letce Alexandra Akimenkova muselo ke snížení tahu motorů dojít v poměrně vysoké rychlosti. Pokud by totiž jejich výkon klesl dříve, pilot by stačil zastavit. Zmiňovala se i možnost teroristického útoku, tu ale vyšetřovatelé už vyloučili.

Piloti údajně před startem na letišti Tunošna neprošli zdravotní kontrolou.
"Co jedli nebo pili v Jaroslavli, to nikdo neprověřoval. Před odletem do Minsku zdravotní kontrolou neprošli," řekla příslušnice letištní zdravotní služby Ljudmila Fjorodovová.

Hokejový svět truchlí

Stroj Jak-42 se zřítil ve středu v 16:00 moskevského času jen minutu po startu z letiště v Jaroslavli poté, co při startu zavadil o stožár antény. Podle ruských vyšetřovatelů v jeho troskách zahynulo 43 lidí. Těla všech obětí už záchranáři vyprostili, šestnáct z nich bylo identifikováno.

S těžkými zraněními přežili jen dva - stevard Alexandr Sizov a hokejista Alexandr Galimov, který utrpěl popáleniny na 80 procentech těla. Šestadvacetiletý sportovec, o kterém média zprvu přinesla zprávu, že zemřel, nabyl vědomí ve čtvrtek. Podle agentury AP už šestadvacetiletý útočník dokonce mluvil s otcem.

Na palubě letěl k prvnímu zápasu ruské hokejové ligy KHL do Minsku místní tým Lokomotiv Jaroslavl. Mezi oběťmi leteckého neštěstí jsou i tři Češi - útočníci Jan Marek s Josefem Vašíčkem a obránce Karel Rachůnek.

Místo letecké nehody v Jaroslavli (8. září 2011)
Pieta za oběti letecké nehody v Jaroslavli (8. září 2011)
Hokejisté ruského týmu Lokomotiv Jaroslavl

Na místě tragédie položil kytice květů ruský prezident Dmitrij Medveděv, který se také zúčastnil zasedání štábu záchranářů. Před hokejovou halou v Jaroslavli se ve středu večer sešly tisíce fanoušků, aby v replikách dresů svých oblíbenců uctili za zpěvu klubových písní jejich památku.

Gubernátor Jaroslavlské oblasti vyhlásil třídenní smutek, smuteční mše se budou konat ve všech pravoslavných kostelech oblasti. Start ruské hokejové ligy KHL byl zatím odložen na 13. září.

Rodiny mrtvých obdrží od místního gubernátora okamžitou kompenzaci ve výši 300 tisíc rublů (176 tisíc korun), město Jaroslavl jim předá dalších 150 tisíc rublů. Přepravce vyplatí pozůstalým 2 miliony rublů za každou oběť (1,2 milionu korun).

Ruské nebe brázdí zastaralá letadla

V Rusku nejsou letecké nehody žádnou vzácností. Regionální dopravci často používají zastaralé stroje z dob Sovětského svazu. Medveděv na zasedání štábu záchranářů oznámil, že pověří vládu, aby omezila počet leteckých dopravních společností.

"Na výcvik posádek se musíme podívat, dějí se tam příšerné věci," řekl Medveděv. "Těch, kteří nejsou na úrovni, je třeba se zbavit." Šéf Kremlu zároveň naznačil, že ruský letecký park by měly doplnit stroje dovezené z ciziny. "Cena lidských životů je vyšší než podpora domácích výrobců," konstatoval.

Medveděv už v minulosti slíbil, že leteckou dopravu podrobí tvrdé kontrole a zastaralé stroje nechá stáhnout. Ruská civilní letecká agentura Rosaviacija oznámila, že provádí prověrku všech letounů Jak-42, které jsou v provozu. Její vedení zvažuje, že používání letounů tohoto typu úplně zakáže. Skončit by mohla i společnost Jak Service, která dopravu hokejistů Jaroslavle zajišťovala.

List Kommersant napsal, že firma měla letoun pronajatý. Skutečným vlastníkem bylo Chruničevovo státní kosmické středisko, hlavní ruský výrobce nosných kosmických raket. Letoun pracovníci střediska používali k přepravě na kazašský kosmodrom Bajkonur.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video