Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Havarovaný Jak-42D nebyl příliš starý, ale aerolinky měly problémy s bezpečností

  20:02
Provozovatel ruského letadla Jak-42D, které havarovalo s hokejovým týmem Lokomotiv Jaroslavl, měl problémy s bezpečností, nedávno byl na čas bez licence. Dvě ze tří letadel z jeho flotily navíc nesmějí létat do zemí Evropské unie. Havarovaného stroje se ale toto omezení netýkalo.

Jak-42 na snímku z 18. června 2010 | foto: Planepictures.net - OSDU

Letadlo, které havarovalo nedaleko Jaroslavle s hokejovým týmem Lokomotiv Jaroslavl na palubě včetně třech českých hráčů, provozovala ruská společnost Yak Service. V její flotile byla tři letadla, jeden Jak-42, který havaroval, a dva menší stroje Jak-40.

Společnost Yak Service měla před dvěma lety problémy s bezpečností provozu, proto jí orgány Ruské federace odebraly na čtyři měsíce licenci pro provoz letadel. Zákaz platil od 23. června 2009 do listopadu téhož roku. Následně v loňském roce přišel provozovatel o povolení létat do zemí Evropské unie s oběma menšími letadly Jak-40. Na havarovaný Jak-42D registrace RA-42434 se ale zákaz nevztahoval.

První informace o havárii neuvádí její možnou příčinu. Mohla to být technická závada nebo chyba posádky. Letadlo se zřítilo krátce po startu a dopadlo jen několik stovek metrů od startovací dráhy.

Havarovaný Jak-42D byl vyroben v roce 1993, ve stejném roce vznikla i společnost Yak Service. Tento letoun do flotily zařadila ale až v roce 2009. Letoun byl provozován ve VIP salónní verzi pro 73 pasažérů a posádku. Podle serveru Russianplanes.net mělo letadlo u celkem čtyř provozovatelů nalétáno k 1. lednu letošního roku 6 310 hodin a provedlo 3 026 startů a přistání. Agentura Itar-Tass ale uvádí nálet přes 20 tisíc hodin. Platný certifikát do další servisní prohlídky letadlu končil 1. října letošního roku.

Letadlo tedy nebylo ani příliš staré. A pokud platí první údaj o nalétaných hodinách, zdaleka nebylo na konci životnosti, která je u modelu Jak-42 plánována na 30 000 letových hodin. I v případě náletu 20 000 hodin by bylo letadlo jen ve dvou třetinách životnosti. Zde ale záleží i na počtu startů a přistání. Ani 18 let stáří není pro dopravní letadlo žádný extrémní věk. Starší letadla provozuje většina velkých evropských aerolinek a ve světě jsou běžně v provozu i letadla ze sedmdesátých let minulého století, výjimečně pak i starší.

Konstrukční kancelář Jakovlev začala vyvíjet model 42 na začátku 70.let minulého století. Zadáním bylo vytvoření proudového letadla, které by postupně nahradilo zastaralé turbovrtulové Iljušiny IL18 a proudové Tu-134. První prototyp vzlétl v roce 1974, do provozu u společnosti Aeroflot se letadlo dostalo ale až v roce 1980.

Provoz ale nebyl bezproblémový, takže výrobce v roce 1984 představil inovovanou verzi Jak-42D. Celkem bylo vyrobeno 178 letadel typu Jak-42 a výroba byla ukončena na přelomu let 2002 a 2003. Většina strojů létá v Rusku nebo zemích bývalého Sovětského svazu. Další původní odběratelé byli z Afriky, Asie a střední Ameriky. V polovině devadesátých let si jeden Jak-42 z Ruska pronajímala i česká letecká společnost Škoda Air.

Podle databází leteckých nehod Airdisaster.com a Airsafe.com je dnešní havárie sedmou pro typ Jak-42. V roce 1982 havarovalo letadlo Aeroflotu, zemřelo všech 132 cestujících na palubě. Další letoun Aeroflotu havaroval v roce 1990 u Sverdlovsku, zahynul jeden člen posádky a tři cestující.

Další havárie se odehrála v roce 1999 ve Venezuele, kde havarovalo letadlo společnosti Cubana de Aviacion. Zemřelo všech 22 lidí na palubě. Havárie Jaku-42 ukrajinských aerolinií AeroSvit havaroval v roce 1997 v Řecku. Zahynulo všech 70 lidí na palubě.

V roce 2003 pak havaroval v Turecku inovovaný model Jak-42D ukrajinské společnosti Ukranian Mediterranean Airlines, zahynulo všech 75 cestujících. O rok později havaroval letoun Uzbeckých aerolinií v Taškentu. Opět zahynulo všech 37 cestujících a členů posádky.

V dopravní verzi letadlo pojme 120 cestujících a tři členy posádky. Má dolet 4 000 kilometrů, maximální rychlost 740 kilometrů za hodinu a maximální vzletovou hmotnost 57 tun. Trup na délku měří 36,38 metru a rozpětí křídel je 34,88 metru. Letoun pohání tři motory Lotarev D-36 s tahem 63,7 kN uložené v zadní části trupu, nikoliv na křídlech. Dnes se již tato koncepce nepoužívá, v šedesátých a sedmdesátých letech ale byla oblíbená u ruských i amerických dopravních letadel. 

Konstrukční kancelář Jakovlev se proslavila především předchůdcem modelu Jak-42, který nese označení Jak-40. Obě letadla si jsou podobná, ale konstrukčně starší model 40 je výrazně menší, má délku 20,36 metru a pojme 32 pasažérů. I tento letoun má trojici motorů v zádi na trupu. Jak-40 provozovaly i Československé aerolinie. Celkem se v rozmezí let 1966 až 1981 vyrobilo přes 1 000 kusů tohoto letadla.   

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 168 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...