Pavel Vrba s Lucií Bílou a Karlem Gottem na fotografii z roku 2008

Pavel Vrba s Lucií Bílou a Karlem Gottem na fotografii z roku 2008 | foto: Marek NavrátiliDNES.cz

Zemřel textař Pavel Vrba, jehož slova zpívají všechny české hvězdy

  • 106
Ve věku 73 let zemřel ve středu v Praze textař a básník Pavel Vrba, autor textů k hitům jako Osmý den či Jasná zpráva z repertoáru skupiny Olympic. "Pan Vrba byl po vážné mozkové příhodě hospitalizovaný. Ležel v Nemocnici Na Františku," řekl iDNES.cz Zdeněk Brouček z vydavatelství Supraphon.

"Zasáhlo mě to jako blesk z čistého nebe. Každopádně odešel člověk, který patřil mezi naše špičky," řekla iDNES.cz Helena Vondráčková, která má ve svém repertoáru několik Vrbových textů.

Podobně je na tom i Eva Pilarová. "Pavel psal spíš bigbít, ale i já mám od něj slova k melodiím od Michala Davida. Často jsme se vídali na nejrůznějších akcích, je to obrovská ztráta," řekla zpěvačka a stěží popadala dech.

Zpráva o smrti Pavla Vrby zarmoutila i hudebního publicistu Miloše Skalku. "Od minulého čtvrtka, kdy jsem se dozvěděl o tom, že měl Pavel mrtvici, nestojím za nic. On byl nejen poslední bohémský textař, poslední rozevlátý typ z těch nádherných 60. let v hudební branži, ale hlavně to byl skvělý člověk, který se zajímal úplně o všechno. Navzdory tomu, že mu bylo třiasedmdesát, měl zájmy jako mladý kluk. Vstřebával veškeré impulzy a umřel, bohužel, v době, kdy mu to psaní šlo snad nejlíp," řekl ČTK.

Podle statistik napsal Pavel Vrba přes 2 000 písňových textů; sám prý nikdy ani nespočítal, s kolika interprety vlastně spolupracoval. Před oslavou svých sedmdesátin označil za svůj největší úspěch, že po více než 40 letech strávených ve světě české pop-music zůstal sám sebou.

Vrba o psaní

"Šel jsem absolutně napříč scénou. Zpěváci se rodili a odcházeli, ale já jsem zůstával. De facto můžu říct, že tady neexistuje nikdo, kdo v české populární hudbě jakkoli zasvítil, že bych s ním někdy něco neudělal."

Na dráhu profesionálního textaře ve svobodném povolání se Vrba vydal už v polovině 60. let minulého století, kdy opustil původní zaměstnání konstruktéra ve výzkumném ústavu. Jednou z jeho prvních písní vydaných na desce byl hit tehdy začínající Heleny Vondráčkové nazvaný Mám ráda cestu lesní. "Šel jsem absolutně napříč scénou. Zpěváci se rodili a odcházeli, ale já jsem zůstával. De facto můžu říct, že tady neexistuje nikdo, kdo v české populární hudbě jakkoli zasvítil, že bych s ním někdy něco neudělal," řekl ČTK.

Textař Pavel Vrba a zpěvák Josef Zíma
Jitka Zelenková a Pavel Vrba
Marcela Holanová a Pavel Vrba

Pavel Vrba s Josefem Zímou, Jitkou Zelenkovou a Marcelou Holanovou.

Na seznamu zpěváků zpívajících písně s jeho texty jsou i Lucie Bílá a Karel Gott. S tím se znal od svých zhruba 16 let ještě z kavárny Vltava, kde tento interpret začínal.

Důležitou položku ve Vrbově biografii znamenala také tvorba pro divadla. Například představení Slaměný klobouk dělal podle svých slov třikrát v různém provedení. Veršoval většinou na hotovou hudbu a psal plnicím perem. Rád vzpomínal na 90. léta, kdy vedle toho působil v Hudebním divadle Karlín. Byl tam tehdy dokonce dramaturgem. V přelomové době, kdy všichni opouštěli stálá zaměstnání, se on jako "volná noha" nechal zaměstnat. "Bylo to jedno z nejkrásnějších období mého života," uvedl.

Vrba opatřil slovy i několik českých muzikálů, například Dospěláci můžou všecko (1969), Cikáni jdou do nebe (1986) či 451° Fahrenheita - Zapalovač (1992). Podílel se také na divadelních inscenacích Slaměný klobouk, Můj hříšný muž, Zahraj to znovu, Same či Povečeříme v posteli. Ve Vrbou přebásněném britském muzikálu Líp se loučí v neděli se před časem zaskvěla Marta Kubišová, jež za něj získala v roce 2002 cenu Thálie.

Pavel Vrba na křtu alba Petra Jandy

Rodák z Brna (narodil se 16. dubna 1938) absolvoval vyšší průmyslovou školu v Praze a později studoval na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, nějaký čas se věnoval i studiu na FAMU a pražské technice. Do roku 1966 se živil jako projektant, poté se rozhodl pro svobodné povolání. Pevné zaměstnání si vyzkoušel nakrátko ještě na počátku 90. let jako dramaturg pražského Hudebního divadla v Karlíně.

Už jako dítě se učil hrát na housle, později ale dal přednost kytaře či klarinetu. Na počátku 60. let vystupoval s amatérskou rockovou skupinou Sputnici a začal psát texty. Jeho prvním autorským albem bylo Zrnko písku vydané v roce 1978 skupinou Bohemia s Leškem Semelkou. Vedle textu k Semelkově písni Šaty z šátků, oceněné v roce 1979 prvním místem na festivalu Bratislavská lyra, pro téhož skladatele a skupinu Blue Effect vytvořil autorská alba Svět hledačů a 33.

50 textů pro Olympic

Spolupracoval i s brněnskou skupinou Synkopy, z jeho dílny pocházejí texty písní na albu Olympiku Kanagom z roku 1985. Pro kapelu Olympic zpěváka a kytaristy Petra Jandy napsal Vrba asi pět desítek textů. Například jejich skladba Jasná zpráva patřila podle údajů Ochranného svazu autorského k nejčastěji živě hraným písničkám. Samotný textař kromě mnoha ocenění na hudebních festivalech získal v roce 1991 také výroční cenu Českého hudebního fondu.

Vrba však nebyl jen tvůrcem písňových textů. Už v roce 1976 uvedla pražská poetická vinárna Viola jeho veršovanou poému Můj Ahasver. Na téže scéně se objevila i další pod názvem Mizející Praha (1986). Poetickými texty doprovodil několik fotografických publikací, v roce 1996 mu vyšla kniha Yvetta Simonová a její osudoví muži, o dva roky později vydal vzpomínkovou prózu ... A prošlo tu 60 + 6 Andělů.

,