Páteční demonstrace proti občanům, kteří poškozují město Varnsdorf. | foto: David Altner, iDNES.cz

Lidé na Šluknovsku jsou zoufalí, proto podporují radikály, říká aktivista

  • 792
Víkendové protiromské demonstrace ve Varnsdorfu sledoval Miroslav Brož z iniciativy V Ústí neonacisty nechceme. Podle něj problémy sociálně vyloučených lidí dvacet let nikdo neřešil. "Politici dělali naopak opatření, která jejich situaci zhoršovala," říká Brož.

Můžete konkrétněji popsat, co dělají politici špatně?
Už asi 14 let se přijímá loterijní zákon, který by omezil hrací automaty. Všichni známe rychlé půjčky. Legislativa je tvořena tak, aby vyhovovala jejich poskytovatelům. Lidé se cítí osamoceni a v beznadějné situaci. Politici je zklamali, policie je zklamala. Do toho se objeví neonacisté, kteří říkají: "Máme řešení. Účinné a rychlé." Toho se chytnou.

Miroslav Brož

Mluvil jste o drobné kriminalitě. Tady ale došlo i k závažné trestné činnosti...
Násilnou trestnou činnost, o níž se mluví, třeba tzv. mačetový útok v Novém Boru nebo bitka po diskotéce v Rumburku, to páchají teenageři, kteří jsou závislí na drogách. Páchají to buď pod jejich vlivem, nebo v absťáku, kdy na drogy potřebují peníze. Je jim jedno, jaký budou mít jejich akce dopad na komunitu. Že pokud něco takového udělají, dav pak vymlátí jejich rodičům okna. To jim je jedno. Budou to dělat dál, i když tu budou těžkooděnci, když se změní zákony.

Demonstrace ve Varnsdorfu

V pátek a sobotu se ve Varnsdorfu odehrály dva protiromské protesty. Oba měly podobný scénář - několik stovek lidí pochodovalo městem a chtělo se dostat k Romy obývané ubytovně Sport. V tom jim ale zabránili policejní těžkooděnci.

Je ta situace nějak řešitelná?
Dlouhodobou prací. Určitě je potřeba systémových změn ve smyslu nového loterijního zákona, legislativních úprav rychlopůjčkových společností. Je nutné pracovat s mládeží a snažit se tyto lidi vzdělávat. Pokud bude polovina romských dětí končit ve zvláštních školách, tak vzdělanost komunity se nikdy nezvětší a děti budou kopírovat rodinné vzory rodičů.

Existuje systém asistenta kriminality. Třeba v Děčíně či Plzni funguje (o romských hlídkách na Děčínsku se více dozvíte zde). Oni vědí, kam se koukat, jak se ta kriminalita páchá. Vědí, jak to v té lokalitě chodí. Takový program by tady mohl pomoci. Pak je také nutné si uvědomit, že je tu masa lidí, kteří třeba 15 let vůbec nepracují, nemají žádné pracovní návyky. A pro ně zcela chybí práce.

A tu by měl dát stát, město, osvícený podnikatel?
České firmy mají nedostatek kopáčů, tak zaměstnávají zahraniční dělníky. Přitom tu jsou desetitisíce nezaměstnaných Romů. Pro ně je zkrátka potřeba nutně nějaká pracovní místa vytvořit. Může to být v úklidu města. Podstatou je, že to bude práce pro nekvalifikované.

3. září 2011


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue