Vít Bárta hlasuje pro své vydání k trestnímu stíhání kvůli podezření z korupce.

Vít Bárta hlasuje pro své vydání k trestnímu stíhání kvůli podezření z korupce. (30. srpna 2011) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Bártu i Škárku vydali poslanci ke stíhání kvůli podezření z korupce

  • 165
Exministra Víta Bártu i nezařazeného poslance Jaroslava Škárku vydala Sněmovna k trestnímu stíhání kvůli podezření z korupce. Pro hlasovalo 177 ze 181 přítomných, proti byli jen tři poslanci Věcí veřejných: Otto Chaloupka, Petr Skokan a ministr školství Josef Dobeš. Zdržel se další poslanec VV Michal Babák.

Už před hlasováním poslanci VV jednomyslně rozhodli, že chtějí, aby Bárta dál vedl poslanecký klub. "Žádám vás všechny, abyste hlasovali pro mé vydání," řekl těsně před hlasováním exministr dopravy.

Bárta i Škárka se již dříve vyjádřili, že budou chtít, aby je Sněmovna imunity zbavila a policii vydala, a mandátový a imunitní výbor to také doporučil. "Prosím Sněmovnu, aby nás oba vydala," zopakoval při jednání Sněmovny Škárka.

Bártu policie podezírá, že se pokusil uplatit půl milionem korun bývalou předsedkyni klubu VV Kristýnu Kočí a Škárku částkou 170 tisíc korun.

Ale i Škárku chce policie stíhat, protože ještě než oznámil pokus o úplatek, jednu pětitisícovku rozměnil a použil. Bárta tvrdí, že peníze oběma poslancům půjčil, stejně jako dalšímu poslanci VV Martinu Vackovi, který Bártovu verzi potvrzuje.

"Věřím tomu, že poslance Bártu vydáme, ale nevěřím tomu, že pokud zůstane v Poslanecké sněmovně, bude proces s ním spravedlivý a objektivní," řekl poslanec ČSSD a středočeský hejtman David Rath.

Není podle něj jasné, zda budou Bártu držet pod krkem vyšetřovatelé a on proto nebude moci v parlamentu hlasovat svobodně, nebo zda naopak předseda poslaneckého klubu VV bude vydírat Nečasovu vládu, aby nebyl odsouzen.

Bártův stranický kolega, ministr školství Josef Dobeš, se podivil nad tím, že v policejní žádosti není uveden jako svědek, který v kauze také vypovídal. Podobně mluvil také exministr dopravy.

John: Chceme, aby Kočí i Tluchoř museli vypovídat u soudu

Poslanecký klub VV se ještě před schůzí dolní komory parlamentu sešel, mimo jiné i proto, aby řešil, jak budou poslanci VV o Bártovi se Škárkou hlasovat. "Chceme, aby se ta kauza dostala až před soud. A to proto, aby tam museli vypovídat Kristýna Kočí i Petr Tluchoř," řekl předseda VV Radek John.

Poslanci Jaroslav Škárka a Stanislav Huml před hlasováním v Poslanecké sněmovně (30. srpna 2011)

Kočí, která Bártu obvinila, že ji chtěl uplatit, totiž podle VV spolu s Tluchořem plánovala puč ve straně, který by umožnil, aby ODS a TOP 09 mohly vládnout s pomocí minimálně sedmi přeběhlíků od VV. Nakonec klub opustila jen trojice Kočí, Škárka a Stanislav Huml. Kočí i Tluchoř odmítli, že by spolu chystali vnitrostranický převrat. Huml začal spolupracovat s opoziční ČSSD.

Kočí ještě před schůzí řekla, že se obává toho, že část ODS v čele s premiérem Nečasem i část ČSSD bude chtít vydání Bárty zabránit. Nečase označila za velkého Bártova spojence. "Kočí již toho napovídala," reagoval Nečas. Hlasování o Bártovi a Škárkovi nakonec také tvrzení Kočí nepotvrdilo - proti vydání Bárty a Škárky nebyl ani jeden občanský, ani sociální demokrat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue