Gorilka Moja odchází z domova, ve Španělsku na ni čeká nová rodina

  • 70
Novým domovem šestileté Moji, která již dospěla, a musí tedy opustit svou skupinu v pražské zoo, se stane přírodní park Cabárceno na severu Španělska. Tam bude žít s 25letým samcem Nikym, který je vzhledem ke svému africkému původu nesmírně geneticky cenný, 30letou samicí Nadiou a pětiletou samičkou Chelewou.

Moja, která loni v prosinci oslavila šesté narozeniny (viz Moja, první gorilí mládě narozené v Česku, už je šestiletá slečna), tak pražskou zoo opustí s reálnou vidinou založení vlastní rodiny. "Zoologickou zahradu v Cabárcenu vybral koordinátor Evropského záchovného programu pro chov goril nížinných, a jak jsem se sám přesvědčil, vybral ji dobře," uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Přírodní park Cabárceno

Leží 16 km od města Santander v Kantábrii na severu Španělska, na území bývalých železných dolů, založen byl roku 1990. Má rozlohu 750 ha, pro srovnání – rozloha Zoo Praha je 60 ha. Chovají zde zhruba tisíc zvířat 120 živočišných druhů, nejvýraznějšími jsou sloni afričtí, medvědi hnědí a gorily nížinné. Velkým plus jsou nekonečné výběhy, fascinující scenerie a příznivé klima.

Panorama gorilího výběhu v přírodním parku Cabárceno na severu Španělska, kam
Přírodní park Cabárceno na severu Španělska, kam Moja odcestuje v první

Moja odcestuje v říjnu, bude čas se s ní rozloučit

Moja odcestuje v první polovině října, v průběhu celého září se s ní tedy budou moci návštěvníci Zoo Praha postupně loučit. Například jí budou moci u gorilího pavilonu napsat dopis na rozloučenou nebo zhlédnout videa z dob jejího dětství. A připravuje se i další doprovodný program.

Prohlédněte si album Moji

Moja (srpen 2011)
Moja (srpen 2011)
Moja ve venkovním výběhu pražské zoo (srpen 2011)
Moja s bráškou Tatuem (srpen 2011)

Šestiletá gorilka má totiž pro celou pražskou zoo velmi zásadní význam. "Moja má jako známá tvář naší zoo velkou zásluhu mimo jiné na tom, že pravděpodobně v pátek přivítáme zoo letošního miliontého návštěvníka," uvedl Bobek. Že je jen otázka času, kdy pražskou zoo opustí, bylo jasné už dávno. Viz Moja si bude muset hledat nové místo na slunci kvůli mladším sourozencům.  

"Neopouští pražskou zoo proto, že bychom ji nechtěli, ale proto, abychom jí umožnili prožít plnohodnotný život včetně šance přivést na svět zdravé potomstvo. A to by v rámci její původní rodiny nebylo možné," vysvětloval ve čtvrtek na tiskové konferenci v Zoo Praha primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda. Vysvětlení, proč Moja dostává antikoncepci, najdete v článku Pětiletá gorilka Moja už je velká holka, dostává antikoncepci.    

Vzápětí primátor překvapil i ředitele pražské zoo příslibem, že hlavní město Moje zafinancuje letecký přesun, aby nemusela podstoupit dva tisíce kilometrů dlouhou a stresující cestu autem do nového domova. Prahu to přijde zhruba na 300 tisíc korun, gorilce to přitom už tak stresující životní změnu výrazně ulehčí.

Zdůraznil to jak kurátor chovu savců Pavel Brandl, tak veterinární lékař Roman Vodička. "Se španělskou stranou jsme domluveni, že Moju uspíme jen při nakládce, tedy jedenkrát za celý přesun. Přitom uděláme řadu vyšetření a odebereme vzorky krve a stolice, abychom snížili rizika možných komplikací. Vzorky vyšetříme, Španělé si udělají kontrolní testy. Pak už Moje budeme podávat jen sedativa, aby zvládla stres při transportu i při začleňování do skupiny."        

Moja se proslavila nejen v Čechách, ale i v Africe. Stala se hrdinkou pohádkových knížek, které distribuovala Zoo Praha ve střední Africe. Cílem této iniciativy bylo a je vybudovat v tamních dětech vztah ke gorilám a přírodě vůbec. 

Gorilí pavilon v přírodním parku Cabárceno

Gorilí samec Niky a samička Chelewa

Starší ze samiček, Nadia

Skládá se z vnitřní expozice, 5 ložnic v zázemí a velkého venkovního výběhu, otevřen byl v roce 2007, je tedy velmi moderní. Zdejší gorilí skupina zatím čítá tři členy:

  • samec Niky (*1986 v Africe) – geneticky cenný samec; od r. 1991 v zoo Madrid, v Cabárcenu od r. 2007
  • samice Nadia (*v únoru 1981 v Africe) – od října 1981 v zoo Madrid, v r. 2007 společně s Nikym do Cabárcena
  • samice Chelewa (*31. 12. 2005 v zoo Basel) – v Cabárcenu od března 2010, kdy přišla se svou matkou Wimou (ta uhynula v září téhož roku).

"Aby i nadále zůstala Moja v povědomí Pražanů a zároveň pomáhala v ochraně svých blízkých v Africe, rozhodli jsme se podpořit další záměr pražské zoo. Část výtěžku z projektu Koruna ze vstupného poukážeme na zbudování vzdělávacího střediska v Africe a pořízení takzvaného Mojina autobusu, který bude svážet školáky z pralesních oblastí na návštěvu do záchranné stanice pro primáty v Limbe v Kamerunu," přislíbil za hlavní město Bohuslav Svoboda.

Moja si určitě svoje místo v nové skupině vybojuje

Ředitel, chovatelé, kurátor chovu i veterinární lékař pražské zoologické zahrady jsou přesvědčeni, že přírodní park v Cabárcenu by měl být pro Moju výhrou. "Čekali jsme s napětím, které místo koordinátor Evropského záchovného programu pro chov goril nížinných pro Moju vybere. A byli jsme připraveni jít do boje, pokud by se nám nová lokalita pro Moju nezdála jako ideální. Ale k tomuto rozhodnutí nemáme nejmenších připomínek," řekl s úlevou Pavel Brandl.

Gorilí výběh v parku Cabárceno na severu Španělska, kam Moja odcestuje v první polovině října.

Moju samozřejmě bude čekat začleňování do skupiny, podobně, jako si tímto procesem musela projít Bikira, když loni v prosinci přicestovala do Prahy. Zpočátku se k ní samice chovaly poměrně drsně, až musel zasáhnout samec Richard, viz Gorilí samec Richard si vedl výborně, všichni ho chválí. Všichni ale věří, že je Moja dostatečně silná a sebevědomá. "Nemáme strach ze začleňování, protože Moja vyrostla ve funkční a harmonické gorilí rodině," řekl Miroslav Bobek.

"Nečekáme, že si Moja padne se španělskými gorilami kolem krku. Ale má šanci začlenit se do skupiny bez problémů, protože ovládá gorilí komunikaci," doplnil a vysvětlil Brandl. Problémy se začleňováním totiž mají především gorily uměle odchované nebo odchycené z volné přírody. Viz například článek Teprve když zabil vlastní mládě, začaly ho gorily brát vážně.  

Moju tak zřejmě čeká především soupeření s pětiletou Chelewou, které španělští chovatelé pro její oblibu u samce Nikyho přezdívají královnička. Její výsadní postavení ve skupině je tedy víc než jasné. "Pětiletou Chelewu samec pravidelně páří, takže předpokládáme, že bude také vědět, jak se chovat k mladé krásce z Prahy," uzavřel Mojiny vyhlídky kurátor savců Pavel Brandl.