Rumburk (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Starostové: Na Šluknovsku přibyly stovky chudých. Vládní agentura počty mírní

  • 171
Stovky převážně sociálně slabých obyvatel se za poslední rok a půl přistěhovaly na Šluknovsko, tvrdí tamní starostové. Podle vládní Agentury pro sociální začleňování jde ale z větší části o lidi, kteří se přesouvají přímo mezi obcemi v rozjitřené oblasti. Za zvýšenou migraci prý mohou především spekulanti s byty.

Do Rumburku, kde panuje po nedělním útoku napjatá atmosféra, se loni přistěhovalo 308 lidí, dalších 299 ale odešlo. Od začátku letošního roku do 22. srpna se celkový počet obyvatel města zvedl o 9 lidí na 10 941, poskytl iDNES.cz aktuální čísla starosta Jaroslav Sykáček. Odhaduje, že 70 až 80 procent nových sousedů jsou "nepřizpůsobiví". 

Jeho kolegyně ze Šluknova Eva Džumanová nechce podíl sociálně slabých odhadovat. Uvádí však, že zhruba polovina z 200 lidí, kteří do města loni přišli, se nastěhovala na sídliště, kde žijí spíše chudší. "Trend pokračoval i v prvním čtvrtletí tohoto roku, kdy se k nám nastěhovalo 126 lidí. Od května se příliv zastavil," popisuje starostka. Kolik obyvatel ze Šluknova odešlo, přesně nevěděla.

Napětí na Šluknovsku

Starosta Varnsdorfu Martin Louka ilustruje nárůst obyvatel v jeho městě na meziročním srovnání. "V prvním pololetí roku 2009 se přistěhovalo 157 lidí, za první půlrok 2010 to bylo 159 a v prvním pololetí 2011 už 186," říká. Statistiky navíc podle něj nejsou úplně vypovídající, protože ne všichni nájemníci jsou nahlášení na úřadě.

V jiných městech výběžku podobné tendence nezaznamenali. "Máme poměrně stabilizovanou romskou komunitu, nárůst u nás není tak patrný jako v Rumburku nebo ve Šluknově. Je to ale problém celého výběžku. Teď je to jen trochu víc vidět," míní místostarosta Krásné Lípy Jan Kolář. Příliv nových obyvatel nehlásí ani starosta Jiřetína pod Jedlovou a předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska Jaroslav Zoser.

Za migraci mohou hlavně spekulanti s byty, tvrdí vládní agentura

Zvýšenou migraci "problémových" obyvatel považuje za aktuálně největší problém Šluknovska také vládní Agentura pro sociální začleňování, která v oblasti působí od svého vzniku v roce 2008 a zůstane tam do konce roku příštího. "Přicházejí desítky rodin. Z větší části jde ale o migraci v rámci regionu, především do Šluknova. Tam obyvatel přibylo hodně, zejména z Rumburku, a došlo k výraznému nárůstu výplaty sociálních dávek," upozorňuje ředitel agentury Martin Šimáček.

Příliv sociálně slabých má podle něj příčiny především v tom, že radnice ve Šluknově a Rumburku v minulosti prodaly starší panelové domy. "Ve Šluknově dnes větší část sídliště patří podnikateli, který se rozhodl vydělávat na chudých," podotýká Šimáček. Agentura opakovaně upozorňuje, že v posledních letech se nejen na Šluknovsku rozšířila praxe, kdy spekulanti kupují lukrativní byty v bohatších regionech a jejich zadlužené nájemníky - například za umoření části dluhu - sestěhovávají do bytů v okrajových regionech a malých městech.  

V Chebu mají obavy z přistěhovalců ze severu

"Rodiny se do Rumburku a Šluknova stěhují za dostupným bydlením a přistupují i na velice nevýhodné smlouvy, kdy za malý byt platí až 11 tisíc korun měsíčně," uvádí agentura ve svém aktuálním materiálu. Nutnost uhradit vysoké splátky pak má údajně vliv na výrazný nárůst krádeží, který hlásí policie.

Představitelé Šluknova a Rumburka souhlasí, že přistěhovalectví do jejich měst nevzniká spontánně. "Lidé jsou sem sestěhovaní z celých severních Čech. Pochybuji, že sociálně slabí někdy před rokem věděli, že vůbec nějaký Šluknov existuje," myslí si starostka. "Je to organizované, ale nemůžu mluvit konkrétně, protože bych se mohl dopustit trestného činu pomluvy," dodává Sykáček.

Majitelé domů obývaných sociálně slabými však už dříve v MF DNES praktiky, které agentura uvádí, odmítli. "Žádné Romy sem nestěhuji, naopak oni volají, ale já jim byt nedám," uvedl Pavel Matucha z Teplic, jehož rodina vlastní v Rumburku nedaleko náměstí tři paneláky nevalné pověsti.

Podobně mluví i Šimečkem zmíněný majitel čtrnácti domů na sídlišti ve Šluknově, teplický podnikatel Pavel Zeithammer. "Nikoho nesestěhováváme, jen jsme jeden dům vyprázdnili a jeho obyvatele rozmístili do ostatních domů. Chceme tady udělat malometrážní byty pro starší lidi a studenty, žádné Romy z Chomutova ani Chanova tam nebudeme stěhovat, ani na ně nemáme kontakty," řekl deníku.

První noc pod dohledem policie z Prahy proběhla v klidu

Ulice Varnsdorfu, Rumburku, Nového Boru a Šluknova střežili v noci na středu policejní těžkooděnci z Prahy, které kvůli uklidnění situace vyslalo v úterý na sever Čech policejní prezidium. K žádným incidentům nedošlo. Násilnosti, ke kterým v oblasti došlo, po středečním jednání vlády odsoudil i premiér Petr Nečas.

23. srpna 2011

"Policie může výrazně přispět, aby v obcích byl větší pocit bezpečí," vítá policejní posily Šimáček. Je prý však potřeba, aby úzce spolupracovala s terénními pracovníky a místní samosprávou, a měla tak přehled o tamní situaci.

Za současnou vyostřenou situaci v Rumburku podle něj může také to, že místní radnice v porovnání s Varnsdorfem nebo Krásnou Lípou zanedbává prevenci - například každodenní terénní práci či podporu zaměstnanosti. Ve Šluknovském výběžku je totiž bez práce kolem 12 procent obyvatel, vysoký podíl populace má navíc jen základní vzdělání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video