Rebelové se snaží ubránit výcvikové centrum pro Kaddáfího důstojnice. Budovu na

Rebelové se snaží ubránit výcvikové centrum pro Kaddáfího důstojnice. Budovu na okraji Tripolisu obsadili a udělali z ní své sídlo. (22. srpna 2011) | foto: AP

Obrana Tripolisu zkolabovala kvůli útokům NATO i podzemním hnutím

  • 210
Ještě před pár dny byl Tripolis Kaddáfího neotřesitelnou baštou a jen optimisté mezi rebely snili o tom, že by do ní mohli vstoupit na konci srpna. Teď jsou rebelové v centru města a slaví. Mohou za to tajná podzemní centra odporu i soustředěné útoky NATO.

Libyjští povstalci se s Kaddáfího vojáky přetahovali o každý kilometr pouště déle než půl roku. V posledním týdnu dobývali jedno město za druhým, utáhli kolem Tripolisu vražednou smyčku a v neděli ovládli i část metropole.

Pád Tripolisu

Jak se jim to podařilo? Důležitým bodem pro dobytí hlavního města byl soustředěný tlak, který povstalci podnikli koordinovaně z východu, jihu a především ze západu. NATO pak kontrolovalo přístup do města ze severu, tedy od moře.

Tímto tahem se povstalcům podařilo dostat obávané Chámisovy brigády, kterým velí sám Kaddáfího syn a které mají na starosti obranu města, do totálního sevření. Rozložené jednotky se pak stáhly na předměstí Tripolisu a rebelové se dostali do centra téměř bez známek odporu.

V této fázi bojů je velmi těžké soudit, jestli už jednotky pouštního despoty vzdaly obranu města úplně. Zatím to ale vypadá, že se Kaddáfího věrní spíše stáhli a soustředí se na obranu strategických míst, jako je Kaddáfího rezidence.

S pomocí odstřelovačů a těžkých zbraní by se mohly boje o město ještě protáhnout. Vojáků, kteří jsou ochotní riskovat život pro skomírající režim, je podle BBC stále hodně. I rebelové ale očekávají posily z Misuráty a v jejich prospěch hraje i celková nálada v zemi.

Jedním z důvodů, proč se podařilo tak rychle dobýt části Tripolisu, je totiž i fakt, že povstalecká Přechodná národní rada získává mezi lidmi stále větší vážnost. Už měsíce si tak mohla dovolit vyzbrojovat spolu s NATO tajné podzemní skupiny v Tripolisu.

Úspěchy rebelů kolem metropole jim dodaly kuráž a teď významně pomohly likvidovat oslabenou obranu města. Rebelové také při útoku na Tripolis a okolní města prokázali, že se s pomocí západních agentů naučili útoky lépe plánovat a koordinovat.

NATO znásobilo útoky a umetlo cestu do Tripolisu

Největším pomocníkem povstalců však v posledních dnech bylo bezesporu NATO. Ve chvíli, kdy se boje soustředily na relativně malý prostor hlavního města, mohli spojenci do Tripolisu soustředit většinu svých útoků a špionážních operací.

22. srpna 2011

Například v sobotu, tedy den před klíčovou ofenzivou rebelů, mířily tři čtvrtiny všech útoků NATO do metropole. Zvýšil se i počet náletů. Jen mezi 10. a 22. srpnem se podle Pentagonu uskutečnilo 38 vzdušných operací, což je dvakrát tolik než za stejné období v uplynulých měsících.

Povstalce navíc pomáhali vyškolovat vojenští odborníci z arabských zemí i ze států Aliance. Rebelové pak prý sami naváděli bezpilotní letouny na pozemní cíle. Někteří diplomaté označili spolupráci spojenců na pozemních operacích za veřejné tajemství, napsala agentura AP.

Výcvikové akce ale agenti prováděli samostatně, mimo rámec NATO, aby nedošlo k porušení mandátu OSN (sloužícího k ochraně civilistů).

Kupříkladu Britové prý rebelům pomáhali s přípravou koordinovaného útoku na metropoli celé týdny. Podle serveru telegraph.co.uk důstojníci zpravodajské služby MI6 umístění v Benghází zdokonalili bitevní plány, které načrtla Přechodná národní rada. A francouzský ministr zahraničí Alain Juppé v rozhovoru pro rádio Europe 1 také přiznal, že Paříž poslala rebelům na pomoc "pár instruktorů".

MAPA: Centrum Tripolisu
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video