Starosta Rumburku Jaroslav Sykáček | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

O domobraně neuvažuji, říká starosta Rumburku po útoku Romů

  • 52
Hostem on-line rozhovoru iDNES.cz byl starosta Rumburku Jaroslav Sykáček. Město se potýká s přílivem nepřizpůsobivých obyvatel a nárůstem kriminality. "O domobraně zatím neuvažuji," reagoval na jeden z dotazů Sykáček.

V neděli ráno dvacetičlenná skupina Romů na cestě z rumburské diskotéky zbila obušky šest mladíků. Možnost, že by regionu pomohlo vytvoření domobrany, však Sykáček odmítl.

"O vytvoření domobrany zatím neuvažuji. Domnívám se, že ochranu obyvatelstva musí zajistit prioritně Policie ČR," reagoval na dotaz starosta. "Toto vidím opravdu jako poslední možnost a věřím, že k něčemu takovému nebude muset dojít," doplnil.

Rumburk je jedním z měst na Šluknovsku, do něhož realitní kanceláře stěhují nepřizpůsobivé obyvatele. Loni ve městě přibylo 1 200 lidí, letos za první pololetí dalších 1 160. Sykáček se obává bezpečnostního kolapsu, lidé ve městě se bojí a kvůli ochraně majetku dokonce i kupují psy. (více zde)

Všechny odpovědi Jaroslava Sykáčka najdete zde.

Starosta tvrdí, že jsou Romové sestěhováváni organizovaně. Ti podle něj majitelům nemovitostí mimo jiné zajišťují jisté příjmy ze státních příspěvků na bydlení.

"Koupit dům s nepřizpůsobivými ve velkém městě, následně pak levně dům ve Šluknovském výběžku může být po přestěhování nepřizpůsobivých do levně koupeného domu dobrým byznysem," domnívá se.

Starosta Rumburku podotkl, že možnosti, jak zamezit přílivu nepřizpůsobivých lidí město nemá. "Osobně však chci podpořit trest zákazu pobytu v obci," uvedl Sykáček, který je zároveň senátorem za Děčínsko. Takovou změnu prosazuje bývalá primátorka Chomutova, dnes poslankyně ODS Ivana Řápková. (Více zde).

Město dělá, co může

Sykáček zároveň odmítl kritiku, že pro řešení situace neudělalo město všechno. "Jsem přesvědčen, že město v rámci svých možností učinilo správná opatření, i když uznávám, že je vždy co zlepšovat," říká. Připouští nicméně, že situaci mohou využít pro svůj prospěch extremisté.

Podle Sykáčka veřejně prospěšné práce v Rumburku fungují, ale město se zde potýká s nedostatkem finančních prostředků. "Stát tuto aktivitu podporuje nedostatečně," tvrdí.

Za narůstající kriminalitou vidí starosta i nedostatek policejních hlídek v lokalitách, kde je to zapotřebí. Jenže policistů má kvůli vládním úsporám ještě ubývat.

"Existují problémy, které nemohou řešit města a obce samy, ale naopak je musí zajistit stát," reagoval na snižování počtů policistů Sykáček.

Kdy to bouchne? Těžko říct

Na dotaz, zda stát neefektivně rozhazuje peníze do různých sociálních programů, odpověděl: "Umím si představit, že by některé peníze ze státního rozpočtu šly spíše než do některých agentur právě do obcí (na zaměstnání sociálně slabých), případně k policistům (k posílení hlídkové činnosti)."

Starosta několikrát zopakoval, že se bojí eskalace napětí. Otázkou podle něj je, kdy erupce násilí vybuchne.

Starostové měst na Šluknovsku zatím hledají oporu u městské policie. Dohodli se na tom, že si v případě potřeby budou vypomáhat strážníci z Varnsdorfu, Rumburku, Vilémova a Šluknova. To jsou čtyři městské policie, které v celém výběžku zbyly.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video