Jablonecký Marek Jarolím (vlevo) v souboji s ostravským Martinem Lukešem. | foto: ČTK

• 87
Zvedl praporek, kdy to s největší pravděpodobností udělat neměl. A když ofsajd odmávat měl, neudělal to. Verdikty pomezního rozhodčího Václava Štěrby v utkání 4. ligové kola pomohly Jablonci, který Ostravu doma porazil 4:0.

První sporná situace, kterou rozhodčí nejspíš posoudil špatně, nastala po necelých dvou minutách za stavu 0:0. Hostující Kraut utíká po pravém křídle, následuje centr na malé vápno, kde je u míče první Svěrkoš a hlavou střílí gól. Radost vzápětí střídá vztek.

"Tenhle moment nám uškodil, byl to naprosto regulérní gól. Zápas by pak mohl vypadat jinak," litoval útočník Václav Svěrkoš, pro kterého to byl první duel po návratu ze zahraničí.

"Určitě pro nás bylo důležité, že gól neplatil," uznal jablonecký útočník David Lafata.

"Z televizního záznamu to vypadá, podotýkám, že vypadá, že rozhodčí pochybil. Ale já chci vidět ještě další záběry, vidět tam tu čáru, která ofsajd prokáže," zdůraznil předseda komise rozhodčích Luděk Macela.

Podívejte se na sestřih iDNES.cz a udělejte si obrázek sami.

"Ale myslím si, že i kdyby ten gól platil, stejně bychom vyhráli. A pak na naší straně hlavičku Honzy Kopice podle mě už hosté vykopávali za brankovou čarou a gól to taky nebyl," dodal Lafata, autor hattricku.

Co si myslíte: padl Svěrkošův gól z ofsajdu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 27. srpna 2011. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 1479
Ano
Ano 187

Prokazatelnou chybu, kterou ukazuje náš další sestřih, sudí Štěrba udělal právě při třetím Lafatově gólu v 89. minutě. A dokonce se spletl dvakrát za sebou.

Už akce, která brance předcházela, měla skončit odmáváním a odpískáním ofsajdu. Domácí Loučka dává míč do uličky Třešňákovi, který je v době přihrávky v ofsajdu, přesto mu rozhodí umožnili, aby postupoval sám na gólmana.

Jeho střelu brankář Pietrzkiewicz vyráží, odražený míč trefuje z hranice pokutového území Jarolím na branku. Na malém vápně se ho snaží usměrnit Lafata, nakonec však míč mění směr po teči ostravského Marka. Naráží do břevna a Lafata ho vrací do prázdné branky.

Lafata byl v době Jarolímovy střely v ofsajdovém postavení, které se posléze změnilo v ofsajd. Sice blíž k brankové čáře je obránce Marek, ale chybí tam gólman Pietrzkiewicz, či jiný další hráč Ostravy. Jelikož za Lafatou byl jen jediný protivník, jednalo se o ofsajd.

Nic by to však nezměnilo na vítězi a poražených, v té době byl stav 3:0 pro Jablonec a do konce chyběla minuta.

"Co se týká té druhé situace, tak tam ofsajd byl. Pokud sudí udělají chybu, musíme ji přiznat. Za nic se schovávat nebudu," dodal Macela.

Spornými okamžiky nejen z utkání v Jablonci se bude komise rozhodčích zabývat ve čtvrtek. Například hradecký trenér Václav Kotal si stěžoval na sudího Pavla Fraňka, který měl pro jeho tým odpískat penaltu na Spartě.