Praha už ví, kam se při případné povodni rozlije voda, má nový model

  • 60
Vedení hlavního města si nechalo vytvořit aktualizovaný rozlivový model Vltavy. Z něj Praha pozná, kam by se v případě povodní mohla velká voda dostat. Model je společně se zábranami nebo valy součástí protipovodňové ochrany. Na nich začalo město pracovat po povodních v roce 2002.

"Umožňuje přesně zobrazit, které domy či části města jsou při různých hodnotách průtoku řeky ohroženy. Díky tomu mohla Praha zpracovat jasný protipovodňový plán," vysvětlila mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.

Model funguje v podstatě jednoduše. Na plánku Prahy se vždy podle příslušné výšky hladiny, to znamená například při desetileté či stoleté vodě, objeví stejnou barvou označené ulice a domy, kam by se voda dostala. Přičemž na modelu je možné spustit simulaci povodně s již vybudovanými zábranami i bez nich.

Pokud by se hladina Vltavy začala dramaticky zvedat, protipovodňové zábrany by byly postaveny do osmačtyřiceti hodin. Během stejné doby by se aktivoval i celý systém ochrany města pro povodně.

Model Prahy, světelná projekce povodně v roce 2002

S budováním ochrany proti velké vodě začala Praha již v roce 1997, zábrany měly metropoli ochránit před stoletou vodou. Po ničivých záplavách v roce 2002 bylo rozhodnuto, že se bariéry zvýší. Výstavba zábran, které jsou připraveny na minimálně stejnou povodeň jako v roce 2002, tak trvala celkem čtrnáct let a vyšla na asi 3,7 miliardy korun.

"Desetitisíce spoluobčanů z Karlína, Holešovic či Smíchova nyní nemusí trnout při každém déletrvajícím dešti a mohou klidně spát, a to rozhodně není málo," dodal radní Radek Lohynský.

Celková délka mobilních zábran, valů  a betonových stěn je 17,5 kilometru, z toho mobilní hliníkové stěny tvoří necelých 6,5 kilometru. "Ochrana Prahy je tak téměř hotova. Zbývá dostavět poslední část úseku v Chuchli," dodala Krásenská.

10. září 2010


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue