Policisté zasahují proti aktivistům, kteří na Šumavě blokují kácení stromů napadených kůrovcem a přivazují se ke kmenům řetězy. Na snímku je předseda Strany zelených v Plzni Martin Marek. | foto: ČTK

Aktivisté si stěžují na brutální zásah na Šumavě, policie to odmítá

  • 1280
Hnutí Duha a Ekologický právní servis žádají policejního prezidenta Petra Lessyho, aby kvůli zákroku proti aktivistům na Šumavě odvolal šéfa policie Plzeňského kraje a velitele zásahů. Podle účastníků blokády policisté proti nim zakročili brutálně a ponižovali je. Policisté tvrdí, že zásahy byly adekvátní.

Podle lesnického experta hnutí Duha Jaromíra Bláhy policisté neadekvátně zakročovali opakovaně. "Nedopouštěli se toho místní policisté, ale zásahové jednotky. Brutální byla sice jen menší část zákroků policie, ale rozhodně to nebyla výjimka," uvedl Bláha.

Na nepřiměřený postup policie si stěžuje například Alexandra Mateásková, která se účastnila blokády u Ptačího potoka minulou středu. Byla připoutaná ke stromu železnou trubkou a na pokyn policistů odmítla odejít. 

"Použili rozbrušovačku a říkali, že to bude bolet a že je možné, že mi uřežou ruce. Vevnitř trubky mě pálily ruce, jak létaly jiskry," popisuje zákrok. Poté jí prý policisté táhli lesem hlavou dolů a položili obličejem do louže. "Policisté mě ponižovali," doplnila Mateásková.

Podívejte se na záběry policejních zákroků natočených aktivisty:

Jiný účastník blokády Jan Skalík si stěžuje, že ho policisté dusili a drželi několik minut za ohryzek. "Nemohl jsem se docela nadechnout. Třetí policista mi držel tlakový bod za čelistním kloubem," uvedl Skalík. Další případy má ekologické sdružení natočené na videu.

Účastníci blokády podali kvůli postupu policie trestní oznámení

Podle Markéty Cooiman z Ekologického právního servisu policie upřednostnila ochranu těžby lesa před ochranou lidí. "Došlo k porušení zákona o policii, nepřiměřenému postupu, trestnému činu vyhrožování, ublížení na zdraví. Blokáda nenaplňuje kvalifikaci přestupku, těžba je nelegální," uvedla. Účastníci blokády podali s pomocí EPS tři trestní oznámení, další dvě se připravují.

Špatné zacházení ze strany policie zjistil i Český helsinský výbor, který situaci na místě monitoroval. "Stanovisko jsme poslali inspekci ministerstva vnitra a žádáme šetření," uvedla zástupkyně ředitele ČHV Monika Bunžová.

Aktivisté blokují kácení stromů napadených kůrovcem u Ptačího potoka od půli července. Jsou přesvědčeni, že správa národního parku nemá pro kácení potřebnou výjimku ze zákona. Podle vedení parku není potřeba.

Policie: zásahy byly adekvátní, chránili jsme zdraví a životy

Mimořádnou tiskovou konferenci ve středu svolalo kvůli zásahům na Šumavě i vedení policie v Plzeňském kraji. A ukázalo několik videonahrávek, které mají být důkazem oprávněnosti policejních zákroků.

Podívejte se na záběry policie:

Krajský policejní ředitel Jaromír Kníže řekl, že během tří týdnů na Šumavě zjistili u aktivistů 216 přestupků proti lesnímu zákonu. Sto osmdesát lidí policie zajistila.

"Jednalo se o lidi, kteří se přestupků dopouštěli opakovaně a do oblasti, kam měli zakázaný vstup, se znovu vrátili, i když je policie už jednou vyvedla," řekl Kníže. Dodal, že policie proti 92 lidem použila donucovací prostředky a tři lidé se podle Knížete dopustili trestného činu napadení úřední osoby.

Kníže řekl, že všechny zákroky policie byly adekvátní. Zdůraznil, že policie na Šumavě chránila životy a zdraví všech lidí a díky zásahům policie těžba dřeva nikdy neprobíhala v bezprostřední blízkosti lidí.

S tím ale hnutí Duha nesouhlasí. Podle sdružení docházelo při kácení stromů k porušování zásad bezpečnosti práce. Nesouhlasí ani s prohlášením policie, že nebyly káceny zdravé stromy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue