Pořádková policie střeží ulice východního Londýna (9. srpna 2011)

Pořádková policie střeží ulice východního Londýna (9. srpna 2011) | foto: Reuters

Očima reportéra: Londýn se obrnil a proklíná mládež řádící pro zábavu

  • 1387
Londýn (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Na 16 tisíc policistů naběhlo do londýnských ulic. Úkol měli jediný: po třech rozbouřených nocích udržet pořádek. Pořádkumilovní Britové už mají nepokojů a rabování plné zuby, tím víc, že jejich hlavním aktérem je mládež.

"Mladí na Blízkém východě a v Arábii se bouří kvůli základním právům, britská mládež kvůli velké plazmové televizi," tak zní jeden z nejironičtějších komentářů britských nepokojů.

Britské noviny i policie vydávají řadu fotografií z dosavadních rabování, na nichž je jeden mladík vedle druhého, kterak z obchodů odnášejí různé zboží. Někteří dokonce neváhají a svými "úlovky" se chlubí na sociálních sítích.

"Nejhorší je, že to dělají jen pro zábavu. A ještě se tím chlubí," rozčiloval se sedmatřicetiletý řidič Addison po cestě do východolondýnské čtvrti Canning Town.

Britské nepokoje

Právě zde v úterý podvečer kroužily zpravodajské helikoptéry v očekávání dalších nepokojů. Jenže problematické čtvrti obsadily posílené policejní jednotky. Dostaly dokonce povolení zahájit palbu gumovými projektily, pokud to bude třeba; dosud je nikdy na hlavním britském ostrově nepoužily.

Také Londýňané se přizpůsobili. Většina mohla odejít z práce o dvě hodiny dříve, se stejným předstihem zavřela i spousta obchodů. "Nevystupujte v North Greenwich, všechny bary jsou zavřené," hlásal nápis naškrábaný na cedulích na trase metra Jubilee.

Normálně v Londýně slouží šest tisíc policistů, teď jich bylo šestnáct tisíc včetně posil z celé země, jak slíbil britský premiér David Cameron. "Pevně doufám, že dnes v noci v Londýně žádné nepokoje nebudou," říká jeden z policistů hlídkujících v Canning Townu.

Místní mladíci zkusili po policistech házet cihly a skleněné lahve, ale policejní těžkooděnci je během hodiny "zpacifikovali". Hasiči museli také za asistence policie likvidovat dva požáry na severu města v Burnt Oak a v Enfieldu, kde hořel sklad elektrotechniky. Daleko více práce měli jejich kolegové v Manchesteru, Nottinghamu či West Bromwichi, kam se v úterý večer nepokoje přelily.

Fanoušci fotbalového klubu Millwall se schází v londýnské čtvrti Eltham (9.
Policisté střeží hořící sklad elektrotechniky v Enfieldu na severu Londýna (9.
Policisté patrolují ve východním Londýně (9. srpna 2011)

Stejně jako v ulicích britských měst to vře na sociálních sítích. Vše odstartovaly dohady, že se nepokoje domlouvají právě jejich pomocí. "Je bizarní, jak si mladík v teplácích za sto liber domlouvá pomocí mobilu za 300 liber, že půjde s kamarády rabovat," tolik jeden z mnoha příspěvků na Twitteru.

Britové na internetu řeší přístup politiků, organizují se úklidy, vyměňují se drby i pochvaly. Třeba pro fotbalové fanoušky londýnského klubu Millwall, kteří zorganizovali domobranu, aby uchránili srdce své čtvrti Eltham High Street.

A snaží se identifikovat, kdo raboval. Středeční vydání listu The Sun vychází s koláží některých násilníků a titulkem Kup si pitomce. Většina novin vypichuje policejní manévry a možnost použít gumové projektily. A samozřejmě se pouští do debaty, kdo jsou násilníci v ulicích. "Generace dětí, která nerespektuje rodiče ani policii," píše Esther Addleyová na titulní straně The Guardian.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue