RECENZE: Šmoulové po americku jsou zákeřní. Nepobaví, ale vybílí konto

  • 91
Už jsou tady. Zase. Tentokrát oprášili "modré nadělení", které je na světě už přes půl století, Američané a pod záminkou 3D inovace vrhli na trh novou variaci na šmoulí příběhy. Nazývají ji filmem, ale mnohem víc jsou Šmoulové 3D jen nezáživný celovečerní reklamní spot.

Na to, že New York ve filmech ohrožují mimozemšťané, godzily či vlny tsunami jsme zvyklí. Modrá invaze je ovšem něco nového. A mnohem zákeřnějšího.

Kromě toho, že Šmoulové svou speciální "šmoulomluvou" vymývají mozky diváků až k naprostému zešílení, bezostyšně útočí i na jejich bankovní konta. Co záběr, to ne jedna, ale hned několik skrytých reklam najednou: cesta z kina musí být zvláště pro rodiče s dětmi krušná. 

Z filmu Šmoulové 3D: Neil Patrick Harris ukazuje, jaký výrobek si máte koupit,
Z filmu Šmoulové 3D: Taťka Šmoula neboli modrý Santa

Ne náhodou se minimálně dvacet minut filmu odehrává v prostředí největšího hračkářství, ne náhodou je hlavní nešmoulí hrdina, Newyorčan Patrik zaměstnancem reklamní agentury. Ne náhodou pracuje na kampani pro kosmetickou značku a ne náhodou bydlí v bytě, jenž přetéká všemožnými technologickými novinkami, s nimiž se šmoulí návštěvníci patřičně podrobně seznamují. Animovaný prolog z prostředí šmoulí vesnice je sice infantilně užvatlaný, ale proti produktové masáži následujících osmdesáti minut je pořád ještě balzámem na duši.

Chvála zvířatům

Autoři trojrozměrných Šmoulů navíc rezignovali na jakoukoli invenci. Vystačili si s obehraným modelem střetu pohádkových postaviček a nástrah moderního světa a prostě jen vyslali do New Yorku reprezentativní vzorek šmoulí populace. Toť vše. Skřítci tak bojují s odšťavňovači, topinkovači, taxíky, počítači, internetovými vyhledávači či gely s vůní lesních plodů. A protože jiný děj chybí, marketingový účel scén se stane nepřehlédnutelným.

Ze šmoulovštiny

Co také zazní ve filmu

Došmouloval ti šmoulí kořen.
Můj ty Šmoulo.
Do Šmouly, kde to jsme?
Jsem šmoulomistický.
Aspoň mi našmouluj směr.
Absošmoulně.
Šmouluju tě.
To je šmoulózní!
Musíme to vyšmoulovat.

Ostatně jako z reklamy jsou i lidské protějšky Šmoulů, mladá, krásná a k menšinám tolerantní dvojice Patrick – Grace. Ona je zrovna v očekávání, on se o ni trochu neohrabaně, leč oddaně stará. Vpád bezelstných a dobrotivých modrých bytostí do jejich manhattanské klícky zpřehází mladému páru hodnotový žebříček. Patrick si uvědomí, že si má vážit obyčejných věcí (včetně těch značkových spotřebičů, samozřejmě), Grace zase pomůže Nešikovi od traumatizujícího cejchu nemehla ("Každý je v něčem dobrý, jen musíš věřit svým schopnostem," učí ho). Nechybí ani dojemná rozmluva dvou "taťků (šmoulího a nastávajícho) nebo "holčičí" věci mezi Grace a Šmoulinkou.  

Napětí pak do idyly vnáší zlý čaroděj Gargamel. Do lidské říše vtrhne spolu s věrným kocourem Azraelem a (pro mnohé z nás) sympatickým cílem – "pochytat ty modrý mrchy". Nutno říct, že čarodějův představitel Hank Azaria je asi jako jediný z živých herců schopný tváří v tvář virtuálním postavičkám hrát a ne pouze ochotničit, a tak je každá jeho etuda úlevným zpestřením ("Zbožňuju, když se dramaticky nořím z kouře," baví diváky nad párou stoupající z kanálu).

Z filmu Šmoulové 3D: Hank Azaria neboli Gargamel názorně ukazuje, jak "miluje, když se noří z mlhy".

Pozadu za svým pánem nezůstává ani Azrael, kocour, který díky trikům zvládá celou škálu vtipných výrazů. Okamžiky, kdy se chechtá, patří k jedněm z mála, kdy se smějeme i my.

V trojrozměrných Šmoulech vůbec platí, že jsou to právě zvířata, kdo zachraňují jinak spíše rozpačitý celek. Nebýt jich, uzíval by se nudou snad i ten Gargamel na plátně. Pohledy, jimiž doprovází činnost modré havěti Patrickův baset, jsou všeříkající a nemají daleko k pocitům, jež přepadají diváka u každého dalšího  dialogu o vyšmoulení, odšmoulení nebo šmoulozii.

Šmoulové

40 %

Režie Raja Gosnell

Hrají Neil Patrick Harris, Jayma Mays, Sofía Vergara

Streamovací služby: HBO Max (CZ zvuk, titulky)

Kinobox: 60 %

IMDb: 5.4

Vlastně jen díky nim a Gargamelovi se hodnocení filmu Raji Gosnella nepohybuje těsně nad nulou, ale těsně pod průměrem.

Výš se nicméně nedostane, ani kdyby si Azrael utrhl ocas a modrý Santa (jak Patrick přezdívá Taťkovi Šmoulovi) oholil vous: fenomén, jako je přes půl století starý komiks, si zkrátka nezaslouží humor, jehož vrcholem je souboj se záchodovou štětkou nebo vyzvrácený kočičí chlup.

Jistě, můžeme se utěšovat tím, že mohlo být hůř. Že není jednoduché natočit kvalitní film o něčem, čemu už bylo věnováno 420 epizod seriálu, a že z této perspektivy nedopadl Gosnell zas tak zle... Uvidíme, co řeknete, až vám někdo vyzná lásku slovy Šmouluju tě.