HLAVIČKOVÝ SOUBOJ. Jan Vorel z Dukly Praha (vlevo) a Roman Lengyel z Českých Budějovic v hlavičkovém souboji. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Dukla - České Budějovice 4:2, přestřelku na Julisce ovládl nováček

• 22
V první lize jsou sice nováčkem, přesto fotbalisté Dukly Praha sbírají body hned od začátku. Ve druhém kole porazili na domácím hřišti České Budějovice 4:2 a navázali na týden starou bezbrankovou remízu s Olomoucí.

Utkání Dukla versus České Budějovice ve videoreportáži

Dukla slaví ligovou výhru po více než sedmnácti letech. Naposledy zvítězila ve 24. kole na jaře 1994, kdy porazila Hradec Králové 1:0. Pak sestoupila a v nejvyšší soutěži dlouho chyběla. Až do letoška, kdy se slavně do ligy vrátila.

A svěřencům trenéra Kozla se zatím daří. Na rozdíl od Českých Budějovic, které podruhé za sebou prohrály 2:4. Před týdnem stejným poměrem padly i se Spartou.

"Je hezké, že jsme v obou zápasech dali dva góly, ale dostali jsme jich dohromady osm, což je příliš velké sousto i pro mě," prohlásil po zápase budějovický trenér Kotrba.

Přitom jihočeský tým začal na Julisce dobře. Už ve čtvrté minutě pronikl po pravé straně Klesa, jenž předal Ondráškovi. A pro něj už nebyl problém otevřít skóre. Budějovický kanonýr zaznamenal gól ve třetím ligovém utkání po sobě.

Domácím ještě chvíli trvalo, než se probudili, ale od 17. minuty už byli lepším celkem. Zasloužil se o to zejména aktivní Berger, který se uvolnil na hranici pokutového území a vyslal parádní střelu, po které se míč stáčel přesně k tyči. Budějovice však zachránil skvělý zákrok brankáře Kučery, který vzápětí lapil i pokus Svatonského.

Útočník Dukly se však ve 23. minutě dočkal. Berger přetáhl centr na vzdálenější tyč, kde v pádu hlavičkoval Svatonský do protipohybu brankáře. Postaral se tak o první gól Dukly po postupu do ligy a svůj premiérový zásah v nejvyšší soutěži.

Nijak ho ale neslavil, protože byl při gólové hlavičce zasažen kopačkou do obličeje a s poraněným nosem musel vystřídat.

Skóre se znovu změnilo po hodině hry. Dukla vytvořila závar před brankou soupeře, při němž dvakrát zasáhl Kučera a Markovič nastřelil břevno, nakonec však přece jen dostal míč do sítě dorážkou Pázler.

Budějovice se snažily vyrovnat, ale čtvrt hodiny před koncem znovu inkasovaly. Markovič prodloužil hlavou míč na nabíhajícího Bergra, ten udělal kličku brankáři a střelou do prázdné branky dal domácím dvoubrankový náskok.

Ten nevydržel ani minutu; hosté z protiútoku nastřelili břevno a následně si vykoledovali penaltu po faulu Mikuly na Ondráška, kterou proměnil Otepka.

Víc už hosté nestihli. Naopak šest minut před koncem definitivně rozhodl Markovič hlavou po Haškově centru.

Dukla tak protáhla domácí sérii bez porážky na dvacet pět duelů.

"Nelíbilo se mi, že hráči nehráli tak, jak jsem od nich byl zvyklý z druhé ligy. Proto byla v kabině bouřka. Pomohlo to, ve druhé půli jsme byli lepší a vyhráli zaslouženě," uvedl Kozel, kouč Dukly.